Dr Lasek odpowiada Macierewiczowi ws. ekspertyzy z USA: Ten materiał nie dotyczy wybuchów w powietrzu

- Nic nie wskazuje na to, żeby jakikolwiek wybuch był przyczyną katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. Przyczyną było zejście poniżej wysokości bezpiecznej i zderzenie z przeszkodą terenową - powiedział w Radiu Zet dr Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
- Tak jak napisaliśmy to w naszym raporcie, gdyby nie pofalowany teren przed lotniskiem w Smoleńsku, do zderzenia z ziemią mogło nastąpić już 400 metrów wcześniej, kiedy samolot zszedł na wysokość dwóch metrów poniżej poziomu lotniska - oświadczył Lasek.

"Opracowane na podstawie zdjęć satelitarnych"

- Jeżeli jest wybuch, to nie ma trotylu. Jeżeli jest trotyl, to nie było wybuchu, bo co wtedy wybuchło? - powiedział Lasek. Stwierdził, że żadne dane nie potwierdzają tezy o wybuchu, ponieważ "wybuch nie może nastąpić w ciągu mniej niż jednej czwartej sekundy, tak, że ciśnienie wzrosło i spadło do poprzedniej wartości". - Zapis jest ciągły, a elementy, które oglądali nasi koledzy na żadne charakterystyczne towarzyszące wybuchowi - stwierdził ekspert.

Ekspert odpierał zarzuty Antoniego Macierewicza o manipulację i kłamstwo. Poseł PiS podał, że już w sierpniu 2010 roku Prokuratura Wojskowa uzyskała od Amerykanów informacje na temat wybuchów na miejscu katastrofy smoleńskiej. Amerykańską ekspertyzę dołączono także do oficjalnego raportu komisji rządowej. Jednak, wg posła PiS, słowa "miejsce wybuchu" zastąpiono słowami "strefa pożarów".

- Nie pierwszy raz spotykam się z takimi zarzutami dotyczącymi konkretnych sformułowań w raporcie. Musimy pamiętać, że materiał, na który powołuje się poseł Macierewicz, dotyczy miejsca zderzenia z ziemią czyli tego obszaru, na którym samolot został po zderzeniu z ziemią, zapalił się, częściowo wypaliło się paliwo, które wybuchło na skutek destrukcji samolotu. I tego dotyczyła ta ekspertyza. Na jej podstawie specjaliści komisji ocenili, czy ślady zabezpieczone na miejscu wypadku odpowiadają temu, co zostało opracowane na podstawie zdjęć satelitarnych miejsca zderzenia z ziemią - mówił Lasek.

"Nie jestem w stanie dyskutować z tą teorią"

Lasek odniósł się też do ekspertów komisji parlamentarnej, którzy twierdzą, że tupolew nie zderzył się z brzozą. - Nie jestem w stanie dyskutować z tą teorią, kiedy wszystkie dowody wskazują, że samolot zderzył się z brzozą, w brzozie były wbite elementy samolotu, pod nią leżały szczątki samolotu. Brzoza miała średnicę ok. 35 centymetrów. - powiedział Lasek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Dr Lasek odpowiada Macierewiczowi ws. ekspertyzy z USA: Ten materiał nie dotyczy wybuchów w powietrzu
Zaloguj się
 • mercurossaurus

  Oceniono 164 razy 150

  Nieprzekonanych Pan nieprzekona. Oni marzą o tym, by to był zamach. Modlą się o to. I naprawdę nie ma takiego dowodu, który by zmienił ich poglądy. Każdy dowód nie potwierdzający zamachu jest zmanipulowany i sfałszowany a osoba, ekspert, która/y nie popiera tezy zamachu jest zdrajcą na usługach Tuska, Rosjan, Niemców, Diabła, Masonów, Żydów, Cyklistów i Gejów.

 • ciemnyludd

  Oceniono 143 razy 127

  Wybuch był ani w powietrzu ani z ziemi, tylko W CHORYM ŁBIE MACIEREWICZA...

 • koloratura1

  Oceniono 105 razy 91

  Kto - choć trchę rozzsądny - dyskutuje z psycholem: mam na myśli Macierewicza?

 • abeerhaminus

  Oceniono 101 razy 89

  Wczoraj pan Macierewicz wygłosił prelekcję na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej w Szkole Salezjańskiej w Szczecinie. Ze zdjęć opublikowanych w lokalnej prasie wynika, że średnia wieku zgromadzonych słuchaczy to jakieś 60+.

  Ośmielę się postawić następującą tezę:
  Największa nawet bzdura przekazana ludziom starszym w murach kościoła, lub pod krzyżem jest przyjmowana przez nich jako prawda objawiona.

  Sugeruję władzom kościelnym ostrożność w udzielaniu zezwoleń na tego typu wykłady, gdyż ośmieszają one te instytucję i niepotrzebnie mieszają w głowach nieświadomych ludzi. Do poznania prawdy o katastrofie potrzebna jest wiedza politechniczna a nie teologiczna.

 • aniechich03

  Oceniono 89 razy 81

  Najpierw należy przesłuchać żyjących ORGANIZATORÓW eskapady samolotowej do Smoleńska.
  Tych z byłej Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  Są to :
  Maciej Łopiński - Szef Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
  Jacek Sasin - Z-ca Szefa Kancelarii Prezydenta ( Wł.Stasiaka)
  Janusz Strużyna - Szef Zespołu Obsługi Organizacyjnej Prezydenta ( ten co zamawiał samolot)
  Małgorzata Bochenek - Sekretarz d/s Współpracy ze Służbami Odpowiadającymi za Bezpieczeństwo Państwa
  Andrzej Zybertowicz - Doradca d/s Bezpieczeństwa
  Andrzej Surmacz - Doradca d/s Bezpieczeństwa

  Najwyższa Izba Kontroli badająca sprawę smoleńską CAŁKOWICIE pominęła kwestię odpowiedzialności w/w organizatorów w swoim raporcie.
  W jednym z wywiadów były szef NIK i były poseł PSL , a obecnie europoseł PiS p.Wojciechowski z rozbrajającą szczerości na pytanie dziennikarza dlaczego tego nie ma w raporcie , wyznał że do tego niezbędna jest ZGODA parlamentu.
  Rzecz w tym, że NIK o taką zgodę nie wystąpiła !!!
  Brak jest też informacji czy Prokuratura Wojskowa przesłuchała w/w osoby.

  Szukamy też "rozmowy braci".
  Nie szukajmy jej za granicami u Rosjan lub Amerykanów.
  Pamiętam krótko po wypadku informacje w kontekście aparatów telefonicznych, że polski Wywiad ma wszystkie nagrania, bo procedura jest taka, że nagrywane są wszystkie rozmowy z samolotu z pasażerem numer Jeden, zarówno te jawne jak i tajne.
  Do dzieła panowie prokuratorzy i dziennikarze śledczy.
  Nie gmyzujcie tylko szukajcie...a znajdziecie.
  Pozdrawiam

 • milorex10

  Oceniono 74 razy 64

  Macierewicz nic nie kuma z problematyki lotniczej. To historyk i polityk. Katastrofa smoleńska dla PiS jest orężem do walki z PO. Macierewicz niczym błędny rycerz co walczył z wiatrakami, podtrzymuje stałe zainteresowanie "ludu smoleńskiego" problematyką związaną z katastrofą. Wymyśla więc coraz to nowe bajki o smoku. Dyskusja z nim jest trudna, gdyż każdy naukowiec się ośmiesza stając w szranki z pomyleńcem. W dyskusji z pomyleńcem zwykle się przegrywa.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 72 razy 60

  A tam, zna się pan. To Ruskie w czasie remontu zamienili metalowe części samolotu na takie wykonane ze sprasowanego trotylu pomalowanego srebrzanką i zasadzili pancerną brzozę, Niemce, panie, w Polsce nalały do zbiorników nitrogliceryny, Premier z ukrycia walił w samolot z działa magnetycznego, a Komorowski hel rozpylał.
  I nikt nam nie wmówi, ze białe jest białe, a czarne jest czarne.

 • qw994

  Oceniono 67 razy 59

  Zamach był! A jeśli go nie było, to tym gorzej dla zamachu.

 • azteci

  Oceniono 61 razy 53

  Prorocze słowa ks. Tischnera na temat prawdy, parafrazując: "prawda, tysz prawda i PiS prawda". I właśnie "eksperci" Macierewicza od spraw wszelakich opierają się na tej trzeciej prawdzie - objawionej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX