Ks. Sowa: Wyrzucono Jezusa ze świąt. Zamiast tego mamy wielkie zakupy i znieczulicę

Zamiast bożego pokoju mamy święty spokój, zamiast pewnego wysiłku, który powinien towarzyszyć naszemu życiu duchowemu, mamy lenistwo. Mówiąc brutalnie, egoizm zajął miejsce ogromnego otwarcia się na drugiego człowieka i na Pana Boga - mówił w Poranku TOK FM ksiądz Kazimierz Sowa.
To, ile jest świąt w święta, zależy od ludzi. Dla jednych to ważny czas i wtedy świąt jest dużo, dla innych to kilka dni wolnego i wspomnienie jakiegoś wydarzenia historycznego - mówił w Poranku Radia TOK FM ksiądz Kazimierz Sowa.

Zdaniem ks. Sowy są ludzie, którzy starają się znaleźć równowagę między wymiarem konsumpcyjnym i duchowym świąt. - Oprócz tłumów w centach handlowych, są też tłumy w kościołach - mówił. - Nie uważam, że to jest negatywne. Jest w nas trochę gorliwości i troski, by święta przeżyć duchowo, ale nie oszukujmy się. Wymiar konsumpcyjny i zewnętrzny zdominował święta wraz z tym, jak w Polsce zaczęło się żyć lepiej - tłumaczył ksiądz Sowa.

"Opozycja mówi, że jest dramat." Sowa: Ciekawe, gdzie robią zakupy

Politycy opozycji mówią, że w Polsce jest dramat i żyje się ciężko - podpuszczał gościa Tomasz Sekielski. - Ciekaw jestem, gdzie robią zakupy w takim razie - odpowiedział ksiądz Kazimierz Sowa. Jego zdaniem są dwa czynniki, dla których komercja wygrywa z duchem świąt. - Po pierwsze to poprawa właśnie i bogacenie się owego Jana Kowalskiego. Ludzie chcą, by w święta było bogato, by na stołach była masa jedzenia, a pod choinką prezenty - mówił Sowa.

"Stosujmy dziesięcinę w naszym życiu"

Ksiądz Sowa pochylił się również nad potrzebującymi. Powiedział, że warto pomyśleć nie tylko o swoim stole świątecznym, ale również o tym, że można pomóc komuś w swoim sąsiedztwie. - Gdybyśmy stosowali dziesięcinę w naszym życiu i przekazywali 10 procent np. jedzenia potrzebującym, albo instytucjom, które zrobią z tego pożytek, świat byłby lepszy - dodał.

Jego zdaniem każda złotówka wrzucona w obieg dzięki ludziom dobrej woli może przynieść sporo korzyści. - A widzę, że w trakcie świąt wiele środków zostanie przepalonych, nawet nie powiększy tkanki tłuszczowej Jana Kowalskiego. Tony zmarnowanego jedzenia to jest grzech marnotrawstwa. Święta stały się okazją, by grzeszyć nie tylko obżarstwem, ale też marnowaniem.

"Wyrzuciliśmy Jezusa ze swoich świąt"

Drugim powodem, dla którego zmienił się obraz świąt, jest to, że wyrzuciliśmy Jezusa ze swoich świąt. - A on był ich głównym bohaterem. Na to miejsce wprowadza się różnych bożków. Zamiast bożego pokoju mamy święty spokój, zamiast pewnego wysiłku, który powinien towarzyszyć naszemu życiu duchowemu, mamy lenistwo. Zamiast myślenia o tym, że nie wszystkim jest tak dobrze, jak nam, mamy dobrobyt. Mówiąc brutalnie, egoizm zajął miejsce ogromnego otwarcia się na drugiego człowieka i na Pana Boga - mówił ksiądz Sowa.

"My w duchach chrześcijanie"

Ksiądz Sowa pociesza jednak, że tli się w nas jeszcze prawdziwa wartość świąt. - Bo my jesteśmy w duchach chrześcijanie, choćbyśmy nie wiem jak starali się to wyprzeć. Jak dostaję od kogoś kartkę z napisem "happy holidays" to z całym szacunkiem, ale ta osoba wylatuje z grona moich znajomych. To jest Boże Narodzenie - mówił.

Sowa: Dziwisz w "Fakcie"? Świat się kończy

- Czytałem w niektórych polskich tabloidach, że co bardziej pobożni redaktorzy zaczęli na wigilię zapraszać duchownych. Jeden z tabloidów przebił wszystkich, bo na wigilii miał biskupa. Zastanawiałem się tylko - skoro już żartujemy - czy biskup brał tez udział w wyborze tekstów do tego numeru, bo były tam bardzo "ciekawe" zdjęcia pewnej aktorki - mówił Sowa, gdy przerwał mu Tomasz Sekielski, informując, że w dzisiejszym wydaniu tej gazety jest komentarz kardynała Dziwisza. - Dziwisz dla Faktu pisze? Jezus Maria, świat się kończy, przepraszam, muszę to powiedzieć, wydaje mi się, że są miejsca, w których słowo biskupa nie ma uzasadnienia - skończył ks. Sowa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Ks. Sowa: Wyrzucono Jezusa ze świąt. Zamiast tego mamy wielkie zakupy i znieczulicę
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 72 razy 68

  To nie my WYRZUCILIŚMY JEZUSA, i nie tylko ze swoich świąt... Jezusa przede wszystkim WYRZUCIŁ KOŚCIÓŁ potwornymi grzechami pedofilii księży,(jak dotąd bez kary), ale nade wszystko grzechem ŻĄDZY WŁADZY I BOGACTWA przez uwikłanie się w politykę....Dopóki w kościołach będą wieszane "wota z Tupolewa", dopóki będzie się prosić Pana Boga o "zwrot wolnej ojczyzny" i dopóki będzie istnieć "religijno-biznesowe" IMPERIUM RYDZYKA... żaden klecha nie będzie nam tu bredził o NAUKACH CHRYSTUSA...

 • czarna.beata

  Oceniono 58 razy 58

  ...małe sprostowanie proszę pana,zasługa wyrzucenia Jezusa ze świat stoi po stronie KK.Gdybyście trzymali sie swojej posługi a nie wojowali szabelka polityczną poza granicami własnego zdania na ten temat,to było by inaczej,a tak zostaliście upolitycznieni i ponosicie tego konsekwencje.Do tego dochodzi jeszcze wasza postawa.wypasione fury wypasione kościoły, wypasione roszczenia do ziem,pedofilia która zręcznie zamiatana jest pod dywan i można by tak wymieniać chyba bez końca.Skutecznie obrzydziliście ludziom temat Jezusa.

 • oswiecony19

  Oceniono 46 razy 42

  Kościół przez setki lat wyłudzał majątki od wiernych, ustawicznie ich ogłupiając. Ci, którzy nagrzeszyli, byli straszeni ogniem piekielnym. Książęta i dziedzice na łożu śmierci pod naciskiem proboszcza spowiednika przekazywali część majątku Kościołowi. Żaden ksiądz nie siał, nie orał, nie budował, a zawłaszczał społeczeństwu. Dodatkowo w obecnych czasach bez żalu molestują nasze dzieci!!!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 58 razy 40

  śmieszy mnie to że facet który nie przepracował w swoim życiu ani minuty dla Polski i Polaków, facet który z naszych podatków na starość będzie miał wypłacaną emeryturę śmie nas pouczać...
  Panie Sowa - z okazji świąt chce panu powiedzieć spier.... i skończ te swoje umoralniające gadki, załóż czyste gatki i idź do kościoła do swoich baranów.

 • waclawa_obrotna

  Oceniono 38 razy 36

  A może to jest tak, że wierni biorą przykład ze swoich pasterzy? Dotarła do mnie ostatnio wiadomość o księdzu, który kupił sobie harleya i głośno się cieszył. że za okazyjne sześćdziesiąt tysięcy. Biskupi jeżdżą furami za grubą kasę - też dają przykład. Ty, księże Sowo, to niby skromnie żyjesz? Jakimi samochodami przyjeżdżają pod Religia TV księża na programy, ten od Rozmównicy na przykład?
  Tylko wy za złocisze z dziesięciny się obżeracie, a my za własne.
  Cóż za klesza obłuda, księże Sowo! Najpierw uporządkujcie własne podwórko, a potem dopiero pouczajcie innych. Czy to nie twój ulubiony bohater, księże Sowo, powiedział do swoich uczniów coś o drzazdze w oku brata?
  Fałszywie brzmią słowa, że jesteśmy chrześcijanami, nawet jeśli chcemy to wyprzeć - bo bronią kościelnego interesu. Ale niedługo także i w Polsce desakralizowane kościoły zaczną się zamieniać na biblioteki i skateparki.
  Happy holidays, księże Sowo. I wszyscy twoi koledzy też happy holidays, biskupi zwłaszcza.

 • oswiecony19

  Oceniono 36 razy 32

  Lekcje Religii kosztują Państwo 1,350,000,000 rocznie (1mld 350 mln) Ile kilometrów nowych autostrad, byłoby za lekcje religii? Jeden zbudowany kilometr nowej autostrady, generuję następnie 88 nowych miejsc pracy w jej gotowej infrastrukturze. Ale co tam bezrobocie ... to nic ... módlmy się ...

 • bodziosmrodzio99

  Oceniono 31 razy 31

  APEL DO PRAŁATÓW, KARDYNAŁÓW I BISKUPÓW !!!!!!!!!!!!
  Nadchodzi w
  Polsce fala mrozów. Mrozy w sposób szczególny dotykają ludzi
  bezdomnych, ubogich, opuszczonych. Chciałbym zaapelować do Was, duchownych o
  otwarcie drzwi swoich pałaców, domów parafialnych przypominających
  czasami rezydencje milionerów, o otwarcie drzwi bezdomnym. Albowiem byłem
  głodny a nakarmiliście mnie, byłem chory a uleczyliście mnie, byłem w
  więzieniu a odwiedziliście mnie. Niech słowa płynące z ambon z Waszych
  ust, nie będą tylko pustymi frazesami. Pokażcie temu społeczeństwu, że
  potraficie też dawać a nie tylko brać i brać. Otwórzcie drzwi
  Chrystusowi. Wolna Polska to pokolenie rodzących się bezdomnych
  dzieci. Wolna Polska to bieda, nędza, upokorzenie najsłabszych. Miliardy
  złotych przekazywane przez budżet państwa na utrzymywanie Waszych
  posiadłości, dostatnie życie nie licuje w kraju gdzie 26% dzieci idzie
  rano bez śniadania do szkół. Wydawanie na Was miliardów złotych w kraju
  gdzie emeryci nie wykupują leków ,gdzie renciści głodują nie jest zgodne
  z moralnością tak ludzką jak i chrześcijańską. Wy, ubrani w złocone
  ornaty, obwieszeni krzyżami z brylantami odganiacie żebraków od swoich
  kościołów żebrzących na chleb bo robią Wam konkurencję. Obłudne są Wasze
  działania w których rzekomo prowadzicie ochronki dla dzieci, domy dla
  samotnych matek. Zapominacie dodać ze za wszystkie Wasze działania płaci
  państwo, co więcej dając Wam w ten sposób utrzymanie. Nie ma co ukrywać-to
  rządzący naszym krajem od 1989r sprawili ze staliście się
  pazerni, obrzydliwie wręcz nachalni w pozyskiwaniu majątku. Nie interesuje
  Was ze w danym budynku mieści się żłobek, dom opieki społecznej czy
  przedszkole. Odbieracie wszystko co Wam się należy jak i wiele innego
  majątku z którym nic nie mieliście nigdy wspólnego. To rządzący tym
  krajem pozwalają Wam bezkarnie okradać ten kraj. Duchowni, moralnie
  jesteście puści. Jesteście pasożytami których utrzymuje głodujący emeryt, rencista. Wasza bezczelność, nie liczenie się z niczym i nikim sprawia że
  młode pokolenie odchodzi z kościoła. Stajecie się obiektem
  drwin. Dzielicie ludzi siejąc nienawiść wśród nich. Chcecie decydować o
  standardach moralnych społeczeństwami nie mając z moralnością nic
  wspólnego. To jest właśnie Wasza obłuda, fałsz, zakłamanie. Nie od dzisiaj
  wiadomo ze kler katolicki jest siedliskiem pedofilii na
  świecie. Zbrodniarze w sutannach są chronieni przez swoich
  przełożonych. Miliardy dolarów które wierni przekazali Wam na Waszą
  działalność, na pomoc ludziom biednym, ubogim ,musieliście wypłacić w
  wyniku wyroków sądowych za pedofilie księży. Ludzie dając na kościół dają
  na opłacenie wyroków. Trzeba o tym mówić głośno i wyraźnie. Pokory, pokory
  i jeszcze raz pokory.

 • oswiecony19

  Oceniono 29 razy 27

  Kupimy kościoły! Prężnie działająca firma w branży wspinaczki rekreacyjnej, zakupi w dużych miastach ( powyżej 300.000 mieszkańców) kościoły, celem poszerzenia profesjonalnej sieci ścian wspinaczkowych.Kościoły mogą być zadłużone! Proboszczu, masz problemy ze spłatą sądowych roszczeń za molestowanie dzieci? Sprzedaj nam kościół!

 • gregu2222

  Oceniono 27 razy 25

  HAPPY HOLIDAYS - Mr. Sowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX