Prof. Markowski: W 2013 wrócą pejzaże zdrady narodowej, kondominium. A PiS...

Prof. Radosław Markowski uważa, że politycznie rok 2013 nie będzie łatwy. - Główna partia opozycyjna szykuje się na ten rok jako kluczowy, kiedy może dojść do władzy ze powodu społecznego niezadowolenia. Wrócą pejzaże zdrady narodowej, kondominium - stwierdził socjolog w Poranku Radia TOK FM. I zasugerował, że można byłoby odkurzyć... liberum weto.
Nikt nie może mieć wątpliwości, że problemy gospodarcze zapowiadane na 2013 rok będą rozgrywane przez polityków. Bo kłopoty rządu to okazja do ataku ze strony opozycji.

- Od dawna mówię, że główna partia opozycyjna - PiS - szykuje się na ten 2013 rok. Jako czas kluczowy, kiedy może dojść do władzy - mówił prof. Radosław Markowski w Poranku Radia TOK FM.

Zdaniem socjologa z PAN i warszawskiej Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej spodziewać się możemy, że "wrócą pejzaże zdrady narodowej, kondominium". - Jak się zacznie, ktoś coś odpali, to nie da się tego zatrzymać. Rządzą nie racje, ale emocje - podkreślał prof. Markowski.

Polacy jak najgorszego zdania o politykach

Przyszły rok będzie trudny dla polskich polityków. Sondaże pokazują, że wyborcy nie mają o nich dobrego zdania. A kryzys może spowodować wzrost niezadowolenia.

Jak duży problem mają nasi politycy, najlepiej pokazał ostatni sondaż CBOS. - Prawie 60 proc. pytanych odpowiedziało, że nie widzi polityka, który zasługuje na miano najpopularniejszego, albo że żaden nie zasługuje na taki tytuł. To jest katastrofa - ocenił prof. Radosław Markowski.

Potrzeba nowości. A może liberum weto?

Skoro Polacy tak źle myślą o politykach i od lat nie chodzą na wybory, to czas pomyśleć o zmianach. - Ta liberalno-przedstawicielska polityka ma felery. Coraz częściej pojawiają się więc innowacje. Na przykład, powrót do deliberatywnego podejmowania decyzji w mniejszych gronach. Gdzie nie głosuje się, tylko wypracowuje konsensus - mówił gość Poranka Radia TOK FM.

Prof. Markowski jest przekonany, że jeśli chodzi o innowacyjność, Polska mogłaby "wrócić do swoich tradycji". - Można wrócić do, moim zdaniem, niesłusznie opluwanego liberum weto, które było niesamowitą inwencją w sensie politycznego wynalazku - zaproponował socjolog.

Jak podkreślał, to, że liberum weto przyczyniło się do upadku XVII-wiecznej Polski, nie powinno przekreślać tej idei. - Ta instytucja działała normalnie przez ponad sto lat, szczególnie z wielkim zatroskaniem o prawa mniejszości - powiedział prof. Markowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (53)
Prof. Markowski: W 2013 wrócą pejzaże zdrady narodowej, kondominium. A PiS...
Zaloguj się
 • kiki_pawelek

  Oceniono 133 razy 91

  Liberum veto..? W czasach, gdy w sejmie zasiadaja ludzie pokroju kaczynskiego, Hofmana czy Macierewicza..? Chyba sie komus w glowie poprzewracalo.... Zapomnial chyba pan profesor, ze w Rzeczypospolitej Obojga Narodow w sejmie po pierwsze zasiadalo znacznie mniej poslow, ktorzy byli przedstwaicielami lokalnych sejmikow, i przed nimi odpowiadali za prace w sejmie. Dzisiejsi poslowie nie odpowiadaja przed nikim, a szczegolnie wymienieni wczesniej panowie sa bardziej zainteresowani zamieszaniem niz realna praca dla Polski.

 • niktwazny126

  Oceniono 91 razy 59

  Nie trzeba koniecznie być profesorem, żeby przewidzieć zachowania prezesa i resztek jego popleczników. Będzie więc jazdy na trumnach ciąg dalszy, tym bardziej, że coraz bliżej do kolejnych wyborow parlamentarnych i każdy chce sobie urobić elektorat smoleński.
  Niezadowolenie z partii politycznych i politykow też jest oczywista oczywistością. Pora zrobić zmianę w czołówkach rankingów politycznych. Może lewa strona się obudzi ?

 • jami8

  Oceniono 66 razy 44

  Trzeba przestać grać na boisku PiS.
  (znacie:? "Nie dyskutuj z głupcem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem wykorzysta długoletnie doświadczenie").

  Gadają głupoty - odpowiadajmy na poziomie, który nam odpowiada (tu prośba do mediów - nie róbcie newsa z każdego bąknięcia i to okraszonego wielkim zdjęciem bąkającego).

  Mówmy o gospodarce, przyszłości, co i jak budować. Promować bohaterów budowy - Gdynia, Centralny Okręg Przemysłowy, reforma Grabskiego - że wspomnę tylko międzywojnie.

  Pamiętacie "sejm kontraktowy"? Dla mnie to był najlepszy sejm po III RP. Była wola zmian, była wizja.

  Może Donaldowi Tuskowi przydałby się jakiś coach, żeby uruchomić uśpione w nim energie i zdolności?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 65 razy 23

  Obniżcie podatki, zusy, esbeckie emeryturki. Zwalczcie korupcję, nepotyzm... A nikt nie będzie z nadzieją patrzył na Kaczora.

 • ht

  Oceniono 42 razy 22

  PIŚmie chce rządzić, woli robić zadymy, ibo to jest łatwiejsze.

 • gucio60

  Oceniono 38 razy 22

  Profesor Markowski mówi, "wyborcy nie mają dobre zdania o plitykach" a ja mam bardzo kiepskie zdanie o wyborcach. Co na to pan profesor ?

 • pietro62

  Oceniono 21 razy 15

  Bardzo lubię słuchać PiS-owców! Dzięki temu wiem, że w Polsce jednak są ludzie głupsi niż ja! Skoda tylko, że tym idiotom, nie potrafiącym kojarzyć faktów, nie wierzącym, że 2+2=4 bo ksiądz z ambony twierdzi że to jest 7 ... za paplanie głupot płacą taką ogromną kasę!

 • bodo9

  Oceniono 13 razy 5

  antygazeta5.pl
  >To pewnie przez PIS będę teraz płacił 2tys. rocznie za śmieci, 2 razy więcej.
  >Precz z okupacyjnym ,reżimowym nierządem tuskoruskiego.

  A mnie wyszło w Katowicach:14pln.x2os.x12mies.=336pln. chyba
  kalkulator mi się zepsuł. Ale masz rację wywożenie do lasu
  jest tańsze i komu to przeszkadzało?

 • oghana7

  Oceniono 6 razy 2

  A JA MAM DOSC FATALNYCH PROGNOZ STAREGO ZGREDA ZAKOWSKIEGO -CZAS NA EMERYTURE I PRZESTAC STRASZYC POLAKOW .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX