Komentarze (114)
Rok 2013 rokiem Edwarda Gierka? "Jest jedną z bardziej pozytywnych postaci PRL, kochaną przez wielu"
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 104 razy 48

  No to jeszcze raz przypomnę !!!! W PRL-u obowiązywał 8-godzinny czas pracy... Czy ktoś jeszcze pamięta, że 8-godzinny czas pracy wywalczyli XIX-wieczni socjaliści ? Mamy XXI wiek, terror ekonomiczny, komornik odbiera emerytce oszczędności życia... jak się okazuje przez pomyłkę - ale oddać nie ma kto i winnego też nie ma... Bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni osiąga 30%. Brakuje pieniędzy na dokarmianie dzieci w szkołach ale wysyłamy wojska do dyscyplinowania innych narodów... może nabyte tam umiejętności kiedyś przydadzą się do zdyscyplinowania Polaków... W czasach Gierka stawiano szkoły, fabryki, przedszkola, żłobki. Rocznie oddawano do użytku do 190 000 mieszkań. Teraz bijemy rekordy w ilości stawianych fotoradarów a już niebawem najbardziej znaczącym przychodem w budżecie państwa będą dochody z mandatów i grzywien , którymi obecne państwo polskie terroryzuje własnych obywateli. Myślę, że w tysiącletniej historii Polski -w jej społeczeństwie nie było tak ogromnej liczby durniów i baranów jak obecnie...

 • zdziwiony1980

  Oceniono 69 razy 39

  gdyby nie ten "zły" Gierek , to nie było by co wyprzedawać , upssss tzn. prywatyzować

 • trasat

  Oceniono 53 razy 35

  Można mieć różne poglądy ideologiczne , ale warto widzieć fakty: długi Gierka były znacznie mniejsze niż długi III RP, wówczas zbudowano przemysł którego prywatyzacja dała dochody większe od długów. Teraz zadłuzamy się, ale inwestcye w infrastrukturę drogową rozpczliśmy dopiero za pieniądze Unii. Mamy elektrownie zbudowane w PRL, poza jedną zbudowaną w III RP. To nie nzaczy, że PRL był lepszy od III RP. Oznacza tylko to, że nie ma czarnobiałych obrazów w gospdoarce..

 • tornson

  Oceniono 67 razy 33

  Nowożytna Polska nie miała lepszego przywódcy. Nikt tak nie rozbudował kraju jak Gierek, infrastruktura, nowoczesny przemysł, ogromny wzrost jakości życia obywateli, pod wieloma względami wyższy poziom życia niż dziś.
  Długi Gierka to śmieszne 20mld, które urosło do 40mld głównie przez burdy solidaruchów którzy sparaliżowali kraj, co uniemożliwiło spłatę. Ale nawet te 40mld to śmiech na sali w porównaniu do tego jak Polska jest zadłużona dziś, a to że tak długo je spłacano to już wina patologicznej nieudolności rządów po 1989 roku. Zresztą same zyski z dzikiej prywatyzacji po wielokroć przewyższają długi gierka, mimo że ta rabunkowa wyprzedaż odbywało się za około 10% realnej wartości majątku.

 • jana51

  Oceniono 53 razy 33

  .... z pewną taką nieśmiałością przypominam współczesnym nosicielom kilku szarych komórek na krzyż, że schedę po Gierku rozkradają, trwonią za bezcen i dewastują od ćwierci wieku, a mimo to coś tam z niej jeszcze zostało ...

 • nannek

  Oceniono 84 razy 32

  I to jest skandal że ulice nie są nazywane jego nazwiskien, a jakimiś kundlami.

  Wiwat Gierek.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 40 razy 26

  A na czym styropianowi kolesie by się dorobili, gdyby po Gierku nie zostały przedsiębiorstwa do opchnięcia? Przecież nie na własnych biznesach. A gdzie byliby ludzie z listy 100 "Wprost"?

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 58 razy 26

  to byl prawdziwy maz stanu, bo mial wizje, wyciagnal kraj z marazmu, otworzyl nowe horyzonty...
  a to, ze dzialal w takiej epoce, to niego wina.
  brawo SLD!

 • sb_slav

  Oceniono 38 razy 22

  Powiedzmy sobie szczerze, że Polska osiągnięciami komunistów stoi! Elektryfikacja, kanalizacja, oświata - 1000 szkół, szpitale, przemysł, elektrowni i elektrociepłownie - to wszystko pobudowali komuniści i to służy do dziś! A co zrobili tzw demokraci z solidarności i co przejęli władzę po 2000r? Szpitale - gigantyczne długi, szkoły - są zamykane, kolej działała lepiej w latach 60" niż teraz! Przemysł rozsprzedany! Fabryki - poszły się jeb*ć! Kopalnie i stocznie utonęły pod rządami związkowców pijawek. Ludzi po 89" było prawie 40mln! a teraz jest około 36! I oni nie wyemigrowali zaraz po tym, jak padła komuna i otworzyli granice - tylko spier*lili z zielonej wyspy szczęścia dopiero po 2000! jak się przekonali że banda która przejęła władzę to hieny jakich jeszcze nie było w Polsce!
  A przemysł - co zostało z przedsiębiorstw zbudowanych przez komunistów? Pewien ekonomiczny geniusz rzekł: trzeba sprywatyzować! I stało się! Nie ma nic! Że też na Zachodzie nie znajduje posłuchu, że też Niemcy go ignorują i nie pozbywają się za bezcen: koncernów samochodowych, simensa, boscha, koncernów farmaceutycznych, że też Brytole go nie słuchają i nie wyprzedadzą Chińczykom BP, Unilevera, Vodafona, BAE - jacy są głupi prawda? Bo po co w kraju rozwinięty przemysł?

  Donald/Kaczka ile szkół wybudowałeś? Mamy niż tak? Ludzie emigrują i nie trzeba budować? aha. A szpitale? - nie? Z tego samego powodu co wyżej? A elektrownie i fabryki? Nic nie zostało po komunie? Szkoda.

 • paw73

  Oceniono 21 razy 11

  Jeżeli idzie o Gierka, można mu zarzucić w mniejszym stopniu, to wszystko co innym sekretarzom PZPR, zwalczanie opozycji , w mniejszym stopniu jak mówił Stefan Niesiołowski.
  wszyscy krzyczą o długach Gierka, ale nikt nie mówi o tym co Gierek wybudował, Huty Stocznie zakłady w Świdniku Bielsku białej Tychach, infrastrukturę itd. Więc te długi zostały spożytkowane, dla dobra przyszłych pokoleń Polaków.
  Dlaczego wszystkie media milczą o długach Tuska,za którego kadencji nie otwarto żadnego zakładu , tylko są zamykane. Wystarczy policzyć, to Tusk 100 Razy bardziej zadłużył Polską, niż Gierek. dziś długi po 5 latach rządów Tuska to około 1 bilion złotych.

 • ulanzalasem

  Oceniono 11 razy 9

  @czarna_kosa
  Jak ktoś studiował filozofię, politologię, gender studies albo inną kamasutrę to niech się nie dziwi, że rynek pracy go nie potrzebuje.

  Czarna, ale vidi pisał o 8 godzinach co do tego ma wykształcenie ? Czy gwarantujesz, że jeśli ma się "właściwe" to nikt nie będzie pracował więcej niż wspomniane 8 godzin, że pracodawca zapłaci ci za nadgodziny ? Czy może to pracodawcy zatrudniają np. studentów z powodów składek ? Może ludzie rejestrują się i wyłudzają w ten sposób ulgi, a dodatkowo muszą bo ich nie przyjmą do pracy. Może wytłumaczysz czemu potrzebujemy agencji pracy (pośrednika, który zgarnia swoje), które co miesiąc podpisuje taką samą umowę, a nie można z kimś podpisać kontraktu na pół roku, rok, 2, 3 lata ?

  "W ubiegłym roku PIP ujawniła 85,4 tys. przypadków łamania praw pracowniczych. Stwierdzono je u 27,9 tys. pracodawców (43 proc. skontrolowanych). Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły niewłaściwego przygotowania do pracy (26,3 proc.), wypłaty wynagrodzeń (16,6 proc.) oraz nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy (11,1 proc.)."
  40% skontrolowanych! I dalej:

  "Tylko w 2011 roku do inspekcji pracy wpłynęło 42,7 tys. skarg, czyli więcej o blisko jedną czwartą niż rok wcześniej. Jeszcze więcej, aż 66 tys. oskarżeń w stosunku do pracodawców, trafiło w tym czasie do sądów rejonowych."
  "w 2010 roku było ich 95,3 tys. u ponad 70 tys. przedsiębiorców. Na ich rzecz pracę świadczyło prawie 3,7 mln osób. Inspekcja informuje, że dzięki temu zlikwidowano bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia 80 tys. zatrudnionych. Ponad 104,6 tys. pracowników odzyskało 111 mln zł niewypłaconych należności z tytuły wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Poza tym, inspektorzy wyeliminowali nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia w odniesieniu do ponad 120 tys. osób."
  praca.gazetaprawna.pl/artykuly/24189,co_druga_kontrolowana_firma_lamie_prawa_pracownikow.html
  Co do studiowania, to mogę się zgodzić, tylko powiedz czemu rządzący za to płacą wiedząc jak wygląda rynek pracy ? Może należy zmniejszyć liczbę miejsc, które finansuje państwo na takich kierunkach ? Studia nadal będą "darmowe", ale co roku czy co dwa lata państwo może na podstawie liczby bezrobotnych po danym kierunku i tego czy są perspektywy na wzrost zatrudnienia w danym zawodzie zmniejszać liczbę miejsc, za które płaci, to taki problem (pieniądze mogą pójść na bardziej przyszłościowe kierunki, badania)?

 • kichchi

  Oceniono 51 razy 9

  kaczorek rządził 3 lata, gierek 10. czy wybudował choćby 1/100 tego co gierek ?

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 8 razy 8

  1. Żaden kraj nie jest samowystarczalny. Kredyty brano gdy była odwilż wschód - zachód. Potem nastąpiło zaostrzenie stosunków. politycznych i zastopowanie stosunków handlowych. Zachód praktycznie brał tylko surowce i to obniżonych cenach.. Niby embarga nie było, tylko dlaczego nie można kupić lodówki Mińsk, Kubańskiego cukru, czy pomarańczy. Bo można tak ustalić stawki celne, sieci handlowe wymogi homologacyjne, że bym musiał chyba pojechać na Białoruś aby sobie kupić lodówkę Mińsk, którą użytkowałem bezawaryjnie trzydzieści pięć lat
  2. Mało kto wie,, a żaden z tych krytykantów Gierka tego nie porusza, ale w latach siedemdziesiątych był kryzys naftowy, a protesty robotnicze w Polsce 76i 80 dokładnie się pokrywają ze skokowym wzrostem cen ropy naftowej w łącznej wysokości Jaki by był kryzys na świecie gdyby ropa zdrożała pietnaście razy. A Polska nie żyła w próżni.
  A tak po za tym taki Wałęsa z wielodzietną rodziną i niepracującą żoną to by teraz z głodu zdechł, a być może by odebrali dzieci, a nie że jeszcze miał czas na judzenie robotników.
  Wystarczy obejrzeć sobie np. Gang Olsena, i zobaczyć że i na zachodzie się wtedy nie przelewało, albo zobaczyć nawet dzisiaj jak żyje angielski robol i w jakim mieszkaniu.
  A należy pamiętać, że Polska to był kraj rolniczy, zacofany, i nie tak łatwo było nadgonić do czołowych gospodarek zachodnich.
  Zachód wygrał propagandowo, bo ludziska się podniecali, że za sześć miesięcznych wypłat robotnik na zachodzie może kupić sobie samochód. Podniecało ich zachodnie wzornictwo, kolorowe pudełka, papierki, opakowania. Tylko, że potem się przekonałem, że za tymi opakowaniami krył się często gorszy produkt, mniej trwały i szajsowaty. Pamiętam wieżę kupiłem na zachodzie, to mogłem na nią dmuchnąć i prawie się przesuwała, taka lekka była, gdzie tam do naszego Radmora , czy Dzierżeniowa.
  Zachód wygrał propagandowo , bo ludziska nie zdawali sobie z kosztów utrzymania rodziny na tym zachodzie. z ceny mieszkań, mediów itd. Trzeba by było tam trochę pobyć, aby się przekonać, że znowu tak słodko to tam nie mieli, a ludzie widzieli tylko filmy robione w bogatych wnętrzach.

 • ciotka_itd

  Oceniono 10 razy 8

  Wy prawicowe parchy wypowiadajace sie ponizej. Jako urodzona Bawarka (co prawda z jednym dziadkiem Polakiem ale za to z drugim z Wehrmachtu), Angielka po mezu Brytyjczyku, arystokracie (z ktorym czesto kloce sie o wartosc obrazu czy jakosc ksiazki) i naloznica Ottona III nauczam na Uniwersytecie w Cambridge i zarabiam ponad £100,000. Ponadto jestem z proeuropejskiego skrzydla Konserwatystow, rekomendowana przez samego Kennetha Clarke'a i mam doktorat prestizowego MIT (Massachusetts Institute of Trolling). Padajcie wiec na kolana i czytajcie w naboznym skupieniu. Za komuny w Polsce bylo lepiej niz teraz, wystarczy poczytac zachodnia lewicowa prase, zeby przekonac sie ze Polska byla wtedy przedmiotem zazdrosci. Obalajac komune udowodnilscie ze nie jestescie godni zdobyczy socjalnych wywalczonych m.in. przez towarzysza Gierka. Mnie co prawda w Polsce wtedy nie bylo, ale jestem oczytana i zarabiam ponad £100,000 wiec musze miec racje.

 • alebyk

  Oceniono 21 razy 7

  Jak na garbatego to był nawet całkiem prosty, ten Gierek.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 23 razy 7

  Gierek był zbyt "miękkim" przywódcą. Pozwalał na wiele różnym cwaniakom. Jednym z nich był Wojciech Jaruzelski, który żądał coraz więcej na wojsko. A może Partia (PZPR) była pewna, że niedługo zmierzy się z protestującym społeczeństwem. Wymówką dla wydatków na wojsko było zagrożenie ze strony Zachodu. Doktryną radziecką był prewencyjny atak na Zachód do którego się wciąż przygotowywali. Kiedy ludzie biegali po sklepach w poszukiwaniu brakujących towarów Ludowe Wojsko Polskie miało wszystko co potrzebowało i to najwyższej jakości. Nigdy Gierek nie odmówił na wojsko pieniędzy. Wolał dwucyfrową inflację i zagraniczne zadłużenie.

 • paw73

  Oceniono 10 razy 6

  @kichchi
  Kaczyński i Tusk razem POPiS rządzą od siedmiu lat, nie zbudowali żadnego zakałdu ,który by coś produkował. Wszystkie zakłady,które prywatyzowała prawica AWS UW POPiS-wybudowano za rządów Edwarda Gierka.
  Mistrzem świata w zadłużaniu państwa jest Tusk z Vincentem Rostowskim, którzy zadłużyli Polskę na bilion złotych, a media mainstreamowe homilie głoszą ku czci Tuska.

 • paw73

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby nie Gierek, Tusk już 100 x by zbankrutował. Wszystko co sprzedawał Tusk, to wybudowane było za Gierka.
  W latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym:

  71 fabryk domów,
  18 zakładów mięsnych,
  16 fabryk odzieżowych,
  14 chłodni,
  10 zakładów elektronicznych,
  10 fabryk mebli,
  9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych,
  9 elektrociepłowni,
  7 elektrowni,
  7 fabryk samochodów
  i ich części,
  5 cementowni,
  5 kopalni węgla kamiennego.
  Koszt tych inwestycji to 27 mld $.
  Pod rządami Tuska PO PSL , sprzedaż tylko części inwestycji Gierka, to 40 mld.
  Chce jeszcze przypomnieć,że w 2011 roku podczas kampanii wyborczej do parlamentu,zarówno Tusk jak i Kaczyński wychwalali Edwarda Gierka pod niebiosa.

 • niktwazny126

  Oceniono 31 razy 5

  Wszystkim ulicom, skwerkom i placom nadawać naprzemiennie nazwy pochodne od Smoleńska oraz JP2. Bo w naszej historii tylko o tym należy pamiętać. Tylko to czcić. Za lat parę/ paręnaście jeszcze kilka(set) ulic nazwać od ojca dyrektora, i naturalnie Jarosława. Bo tylko rzeczywistość przez nich tworzona jest prawa i sprawiedliwa.

 • vidi12

  Oceniono 15 razy 5

  Oczywiście mój wpis już usunięto. Jak to w PRL-u śpiewał Kaczmarek - wolna rączka ale w dybach !!!

 • tornson

  Oceniono 14 razy 4

  Ale do dyktaturę której serce bije w Watykanie PiSiactwo ubóstwia...

 • stanislaw50

  Oceniono 2 razy 2

  CZAS POKAŻE, spokojnie i z rozwagą należy popatrzeć na UJEMNE, ale i DODATNIE STRONY minionej epoki i Edwarda GIERKA, który był jej twórcą.
  W imię niezakłamywania na siłę historii, należy od czasu do czasu podyskutować o tym, co było i jak faktycznie było, a nie odwoływać się jedynie do GIERKOWSKIEGO zadłużenia. Nie pochwalam oczywiście sztucznych rozwiązań gospodarczych, a także narzucanie jednej jedynej PRAWDY. Ale mości dobrodzieje odrobinę uczciwości w ocenie. Gierek ubezpieczył rolników. Gospodarka była nieefektywana, ale nie pracował ten, kto nie chciał. Na mieszkanie czekało sie 10 - 20 lat, ale przeciętny smiertelnik miał szanse je uzyskać. Były przedszkola, żłobki, a służba zdrowia sprawniej bec sz. p. Arłukowicza funkcjonowała. Jak dobrodzieje schedę GIRKOWSKĄ zdobyli powinni przez tak zwaną prywatyzację nie rozkradać - oj sorry, nie prywatyzować majatku uwłaszczając siebie i najbliższych, a spłacać GIERKOWSKIE długi - było z czego. A tak, kasa ZUS pusta, w kolejnym długu toniemy po same uszy, bezrobocie jak szlak, dużo gadania - mało efektów. Nawet kochani kolebki solidarności STOCZNI i wielu innych zakładów nie potrafiliscie ocalić. Byliśmy podporządkowani WIELKIEMU BRATU na WSCHODZIE, a obecnie na ZACHODZIE i nic z tego nie mamy. Młodzi ludzie emigrują, młode małżeństwa nie mają startu, a miały w przeszłości - prosze przypomnieć sobie pozyczki niskooprocentowane dla młodych małżeństw. A może Panowie warto by było do tych socjalnych kwestii powrocić - nie wstydzic się.
  demos

 • xymeon_x

  Oceniono 11 razy 1

  zamiast naprawdę zająć się ludźmi pracy będą z Gomułki neo-celebrytę- pogrobowca robić

  choć poglądy mam lewicowe na SLD nie zagłosuję za żadne skarby ... a po takim pomyśle czczenia jakiegoś aparatczyka komunistycznego nie wróżę im więcej niż 10%

  szkoda, że w Polsce nie ma prawdziwej lewicy albo 'baronowie' lewicy na salonach albo krzykacze z penisem i frazesami jak Palikot

  na prawdziwą lewicę bym zagłosował a tak to podczas najbliższych wyborów pierwszy raz nie idę na nie !

  Mam już dosyć tych kłamst... nie zagłosuję to przynajmniej nie będę się wstydził jak za celebrytę Palikota

 • oghana7

  0

  KACZYNSKI CHWALI GIERKA ,BO JEGO OJCIEC RAJMUND WYROBIL MALO WYKSZTALCONEMU GIERKOWI TYTUL INZYNIERA NA POLITECHNICE ,CO BYLO WIELKIM NADUZYCIEM WLADZY I SKANDALEM .POZA TYM KACZYNSKI POWIE WSZYSTKO ,CO W DANYM MOMENCIE JEST MU WYGODNE .TO NIEWIARYGODNY FACET Z PARTYJNEJ RODZINY .

 • oghana7

  0

  TA NIEDOUCZONA MLODZIEZ SLD NIC NIE WIE O GIERKU -MIMO POZYCZEK DOPROWADZIL KRAJ DO RUINY ,NISZCZYL OPOZYCJE I TEPIOL WOLNOSC .CZY ONI SLYSZELI O SINYCH OD TORTUR PLECACH ROBOTNIKOW RADOMIA I SCIEZKACH ZDROWIA ,O NAPADANIU NA DOMY I BICIU OPOZYCJONISTOW JAK KURON ,ZASTRASZANIU HALINY MIKOLAJSKIEJ ,ARESZTOWANIACH OPOZYCJI .CZY ONI SLYSZELI O KORZE ,KTORY POWSTAL ,BO ROBOTNIKOW I ICH ZONY ZWALNIANO Z PRACY I NIE MIELI ZA CO ZYC ?

 • antoszek22

  0

  Piewców PRL-u mamy co widać po komentarzach , czekam teraz na tych którzy zarobili na Amber Gold bo tacy też byli i na początku i na końcu istnienia tej firmy . To przecież był identyczny system dający nieźle zarobić , ale jaki luksusowy i trendy w porównaniu z siermiężnym PRL i oparty na wolności w którym nie zabierano rozdanych za darmo? mieszkań czy sztabek złota ze względu na poglądy polityczne. Nie bez kozery byliśmy i jesteśmy najweselszym barakiem w którym już bardzo blisko do stawiania pomników ludziom jeżdżącym na trumnach zamiast na koniach.Pewnie dlatego, że za Gierka była darmowa? edukacja za którą płaci dosłownie i w przenośni następne pokolenie.

 • aron2004

  Oceniono 3 razy -1

  Ale przecież Gierek nie budował tych zakładów za swoje piniądze, tylko za dulary pożyczone od kapitalistów. A potem zdziwko że kapitaliści upomnieli się o zakłady zbudowane za ich dulary.

  Czy Gierek naprawdę myślał, że kapitaliści mu te dulary odpuszczą?

 • aron2004

  Oceniono 3 razy -1

  To prawda. Ale czy w Polsce za Gierka były polskie samochody? Przecież Maluch to był kapitalistyczny fiat, kredens to samo, poldek to silnik kapitalistycznego fiata z nadwoziem zaprojektowanym przez kapitalistów z Włoch. Warszawa to był Ford, Moskwicz to Opel Kadet.

 • aron2004

  Oceniono 4 razy -2

  Przecież Gierek tak naprawdę pogrążył PRL pożyczając dulary od kapitalistów. Chyba nie myślał, że potem nie upomną się o swoje?
  Nie mógł pożyczać rubli od Breżniewa?
  Za Gierka budowano to i tamto. Ale za co budowano? Ano za dulary, które potem trzeba było oddawać.

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 2 razy -2

  Czemu nie, platforma pewnie poparłaby pomysł, pod warunkiem, że lsd zagłosuje za 2014 - jako rokiem Tuska - również pozytywnie odbieranego przez masy i mającego podobny jak Edzio pomysł na rządzenie.

 • iku1

  Oceniono 7 razy -3

  Wtedy człowieka z obozu komunistycznego można było od razu poznać po wyglądzie.(patrz człowiek koreański północny) Ubranie,buty,włosy,cera,wygląd dłoni sposób zachowania a właściwie zacukania.
  Tak też wyglądał Leszek Miller w tamtym czasie.Jak wsiok w lichym garniturku z MHD- nie to co teraz jak prawdziwy Europejczyk.
  A i tak się trzymał partiii jedynie słusznej bo miał lepiej niż przeciętni obywatele.
  Teraz głupa struga i chyba liczy na poparcie starych gorników z których Gierek zrobił klasę uprzywilejowaną ,
  a niektórzy z nich (przerabiałam to w rodzinie) nie mogą przeżyć że teraz innym też jest dobrze.

 • kolega77

  Oceniono 9 razy -3

  Aby uczcić tego wybitnego towarzysza - patriotę właśnie spłaciliśmy zaciągnięte przez niego długi. Do obchodów Roku Edwarda Gierka podłączą się zapewne robotnicy Ursusa i mieszkańcy Radomia

 • keysyr

  Oceniono 21 razy -3

  Faktem jest, iż Gierek jako pierwszy przywódca komunistyczny w Polsce otworzył się na zachód we wszelkiej maści inwestycje. Problemem jego ekipy było jednak słabe rozpoznanie mechanizmów rynkowych i cykli koniunkturalnych w gospodarce. Kupowano technologie, ale nie rozpoznano kosztów ich stosowania. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, że uzależniona od zachodnich komponentów produkcja mogła być zatrzymana, bo np. brakowało kilku tysięcy dolarów na zakupy, a środki dewizowe były dystrybuowane centralnie. Zakupione technologie szybko się starzały, a z braku ich doskonalenia powracaliśmy do stanu wyjściowego. Duży odsetek inwestycji był chybiony ekonomicznie, zwłaszcza, gdy oceniać je w dłuższym horyzoncie czasowym. Uruchamianie inwestycji opierało się na zaciąganiu kredytów na zachodzie. Duży odsetek inwestycji miał na celu zwiększenie konsumpcji wewnętrznej, a one dewiz do kraju nie pozyskiwały. Narastało zadłużenie kraju, a gdy spadło zainteresowanie naszym węglem, bo staniała ropa, to w coraz większym zakresie nie mieliśmy dewiz na spłaty odsetek od kredytów. Skutkiem polityki Gierka było bankructwo naszej gospodarki pod koniec lat 80.

 • szakez

  Oceniono 15 razy -3

  Szechterku, a Ty nie chcesz roku NKWD'zisty Orzjasza Szechtera?

  To chyba Twój papcio...

 • batura3

  Oceniono 15 razy -3

  PiS powinien poprzeć - w końcu to jest idol tego nieudacznika kaczyńskiego

 • zdzisiek66

  Oceniono 8 razy -4

  Widzę, że komusza młodzieżówka ostro wzięła się do pracy, dając minusy wszystkim, co to geniuszu i zasług I Sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie doceniają.
  A może to ambasada rosyjska?
  Na pewno nie zapomnieli, że to I Sekretarzowi Edwardowi zawdzięczamy wpisanie do Konstytucji PRL wiecznego sojuszu z ZSRR :)

 • calidris

  Oceniono 8 razy -4

  W tym roku przypada też 106. rocznica urodzin Breżniewa. Niby nie do końca okrągła, ale też można by jakoś oficjalnie obejść, nie?

 • dudibudi

  Oceniono 18 razy -4

  Gomułka......... to był mąż stanu ; wyrzucił przynajmniej częściowo ruskich, nie zadłużył kraju, "usunął V kolumnę" w 68, podpisał umowy licencyjne z Fiatem, miał wizję Polski oszczędnej ale stabilnej i mocnej..........Gierek, natomiast.........zdestabilizował kraj ,Polska stała się całkowicie bezbronna, wobec CCCP i Zachodu, niska jakość jego działań w celu "modernizacji" kraju doprowadziły do chaosu, gigantycznego zadłużenia i całkowitej demoralizacji elit i częściowo społeczeństwa........... Skutki tragicznie nieudolnych rządów Gierka spowodowały zapaść Polski na kilka pokoleń, co odczuwamy mocno także w III RP.

 • klara551

  Oceniono 9 razy -5

  Każdy ma takiego idola na jakiego zasłużył. Gierek jak każdy władca miał dobre i złe strony.Zaczął rządy po kryzysie i skończył na kryzysie. Dla przypomnienia Gomułka wyleciał po rozruchach robotniczych i Gierek też.Pańcia z SLD kochająca wielkiego I sekretarza może mieć idola jakiego chce ale wciskanie nam ,że epoka Gierka to był złoty wiek to przesada. Zawołanie gierkowskie -Pomożecie nie pomoże SLD jeżeli ta nie ma nic innego do zaoferowania. Gierek santo subito?????

 • odra-1305

  Oceniono 13 razy -5

  czytając komentarze na tym forum, można dojść do wniosku, że strajki w 1980 roku były wiecami poparcia dla towarzysza Gierka

  wciskajcie kit innym a nie ludziom, którzy wtedy żyli i dobrze ten czas pamiętają

 • zdzisiek66

  Oceniono 17 razy -7

  A 2014 niech będzie rokiem Bieruta i pomnik mu trzeba postawić ogromny na Placu Defilad.
  Bierut miał przecież mnóstwo osiągnięć, np. odbudował stolicę, zelektryfikował wsie, zbudował Nową Hutę itp. "Lewica" powinna też jak najszybciej zawnioskować o odbudowę pomników Lenina i zmienić nazwę Katowic z powrotem na Stalinogród.

 • von_seydlitz

  Oceniono 14 razy -8

  Widać, że redakcje opanowali Lewacy albo pociotki Sekretarzy PZPR czy funkcjonariuszy SB....

 • malena-76

  Oceniono 14 razy -8

  To chyba żart C'mon!

 • arvelli_net

  Oceniono 17 razy -9

  ... a po roku gierka przyjdzie kaczyński i znowu nie będzie Teleranka... dla zapominalskich: za rządów sld wybuchły największe afery: rywina, Starachowicka i "lub czasopisma", były to kryminalne afery które położyły się cieniem na całej lewicy, doprowadzając ją do upadku (także moralnego)... obecnie trwają prace zmierzające do próby powrotu z progiem wyborczym 10-12% w nadchodzących wyborach ale czy tak się stanie?... być może towarzysz kaczyński wspomoże znowu dobrym słowem a może wejdzie w koalicję... On, jak zawsze twierdził, zawrze pakt nawet z diabłem ale czy diabeł zechce?

 • damiann_38

  Oceniono 19 razy -9

  Chyba gierkowska propaganda sukcesu odniosła pośmiertne zwycięstwo.
  Gierek był pozytywną postacią na tle innych przywódców komunistycznych, ale po paru latach prosperity jego polityka doprowadziła do załamania gospodarczego i strajków w Stoczni Gdańskiej.

 • odra-1305

  Oceniono 12 razy -10

  trzeci oddech kaczuchy:

  www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0g

 • abhaod

  Oceniono 16 razy -10

  Zamiast Powstania Styczniowego Gierek, wybór zaiście lewacki.
  wpolityce.pl/wydarzenia/43874-nie-bedzie-uczczenia-powstania-styczniowego-a-edwarda-gierka-sld-chce-by-2013-byl-rokiem-komunistycznego-przywodcy

 • j4s4

  Oceniono 13 razy -11

  .... rety czy ja śnię? Sukcesy gospodarcze za E Gierka są tak samo dęte jak te z czasów J Kaczyńskiego! Nie dajmy się zwariować!

 • leon1406

  Oceniono 17 razy -11

  Dziwie sie ze jeszcze w Polsce sa osoby kochajace czasy komuny Gierka ? Po okresie Gomulki gdzie panowala w miare stabilizacja przyszedl Gierek i jego nowa ekipa. Kraj byl malo zadluzony za granica i nie mial problemow z zaciagnieciem kredytow zagranicznych. Plan byl prosty budujemy nowe fabryki z technologia zachodnia czyli licencjami a towar sprzedajemy na Zachod , do krajow tzw. demokracji ludowej i na kraj. Na poczatku jak byla kasa jakos to funkcjonowalo ? Potem nastapil krach poniewaz nastapilo zderzenie fikcji z prawdziwymi efektami naszej gospodarki. Zamiast prawdziwej modernizacji nadeszla propaganda sukcesu ktora wysmiewala wiekszosc spoleczenstwa. Pod koniec lat 70 nastapil krach poniewaz Gierek nie mial juz czym splacac dlugow. Kraj wybral model Causescu i wszystko wysylal za granice. Sklepy zaczely byc puste a ludzie niezadowoleni. Tak powstala Solidarnosc ktora wymyslila sobie 21 postulatow do "Swietego Mikolaja" . Postulaty te byly niemozliwe do zrealizowania.
  Wladza od poczatku chciala zniszczyc Solidarnosc przez braki w zaopatrzeniu. Doszlo do strajkow i Gierek musial odejsc. Co ciekawe , wtedy nikt za nim nie plakal ? Poniewaz wszyscy szukali pozywienia , benzyny a w sklepach faktycznie byl ocet i herbata Ulung.
  Gierek pochodzil z Zaglebia i bardzo dbal o Slask. Niestety kryzys dopadl dobitnie i ten rejon Polski.
  W sumie Gierka oceniam negatywnie poniewaz to on jest winien za doprowadzenie Polski do bankructwa.
  Teraz SLD sie tylko kompromituje przypominajac popularne haslo .. wracaj Gierek do koryta lepszy zlodziej niz bandyta.. / Jaruzelski /. Mozna dodac ze Gierka bylo ogromne zlodziejstwo i lapownictwo stad zlodziej.

 • kopandol

  Oceniono 15 razy -11

  Przeczytałem kilka postów komentarzy i jeden wniosek się nasuwa:
  KRETYNI, DEBILE I IMBECYLE - to obraz dzisiejszych Polaków, którzy pieją peany pochwalne na cześć człowieka, który wraz ze swoją ekipą doprowadził do bankructwa 30-sto klika milionowy kraj w środku Europy.
  A do tego kompletu zwolennicy "zamachu smoleńskiego" .....
  .... skretynienie narodu sięgnęło zenitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX