Kwaśniewski doradza krwawemu dyktatorowi? "Za pieniądze"

Były prezydent Polski doradza Kazachstanowi w reformowaniu i demokratyzowaniu kraju. A jest co doradzać, bo prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew to jeden z najbardziej krwawych dyktatorów byłych republik ZSRR - piszą w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska i Dominika Wielowieyska.
Kwaśniewski jest członkiem Międzynarodowej Niezależnej Grupy Doradczej, razem m.in. z byłym premierem Włoch Romano Prodim. Członkowie Grupy spotykają się cztery razy do roku w Kazachstanie. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Jakie? Tego szefowa biura b. prezydenta RP nie zdradza. Tymczasem brytyjskie media rozpisywały się o doradzającym Nazarbajewowi b. premierze Tonym Blairze. Za swoje usługi miał pobierać - według różnych źródeł - 12-14 milionów dolarów rocznie, choć współpracownicy Blaira twierdzili, że to kwota nieprawdziwa. Konkretnej jednak nie podali.

"Kwaśniewski nie musi udostępniać wysokości wynagrodzenia"

- W świetle polskiego prawa Aleksander Kwaśniewski nie ma obowiązku upubliczniać wysokości wynagrodzenia i wszelkie spekulacje i porównania co do jego wysokości są nieuprawnione - zaznaczyła Anna Wnuk, dyrektor biura Aleksandra Kwaśniewskiego, gdy zacytowałyśmy jej rewelacje brytyjskiej prasy - piszą dziennikarki.

Aleksander Kwaśniewski rzeczywiście jest bardzo aktywny w promowaniu Kazachstanu w Europie. Na stronach brytyjskiego dziennika "The Guardian" pisze: "Jak Unia Europejska może odpowiedzieć na wielkie ambicje Kazachstanu? Jego położenie i złoża naturalne czynią go kluczowym krajem w stosunkach między UE a Azją Centralną". Cały artykuł jest miłą laurką dla tego kraju.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (15)
Kwaśniewski doradza krwawemu dyktatorowi? "Za pieniądze"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 38 razy 26

  Doradzanie "krwawemu dyktatorowi" aby był MNIEJ KRWAWYM DYKTATOREM to przecież nic zdrożnego. Ale najbardziej zabawne jest to oburzenie ....że to ZA PIENIĄDZE... Oburzenie jest słuszne, bo wiadomo przecież że my wszyscy Polacy kochamy tylko ŻELAZO a nienawidzimy KASĘ... (pod Grunwaldem wtedy było złoto, ale też go nie lubiliśmy)... Pobożna obłuda nie ma u nas granic, bo to przecież Kościół nasz kochany promuje ideę ubóstwa...

 • wojtem

  Oceniono 32 razy 18

  Akurat tak sie sklada, ze pare lat temu tez doradzalem temu "krwawemu dyktatorowi" - prowadzilem projekt doradztwa ekonomicznego zamowiony i oplacony przez Biuro Prezydenta Kazachstanu. Chcialbym zeby i w Polsce co roku dzisiatki najzdolniejszych studentow byly wysylane na koszt Panstwa do najlepszych szkol biznesu w USA jak to sie dzieje w Kazachstanie. Po powrocie do kraju ci mlodzi ludzie dostaja bardzo wysokie pozycje w adminstracji kraju, w Biurze Prezydenta, a po kilku latach sa zachecani do przechodzenia do sektora prywatnego. Na ich miejsce przychodza nowi absolwenci Harvardu, Stanford czy North West. Gratuluje Kwasniewskiemu, choc to nie moja ulubiona parafia

 • surf-rider

  Oceniono 11 razy 5

  A Panie Agata i Dominika piszą to pro bono by ostrzegać nas przed Panem Aleksandrem. Wróci taki i stan wojenny wprowadzi. Strach się bać. Co na to Pam Adam?

 • oswiecony19

  Oceniono 25 razy 5

  Dlaczego Tusk i Kaczyński mają osikane spodnie ...? Właśnie dowiedzieli się, że Kwaśniewski może wrócić do polityki!!!

 • indris

  Oceniono 12 razy 4

  Kwaśniewski powinien stanąć przed sądem za głupią, haniebną i przestępczą decyzję o wysłaniu polskich wojsk na NAPASTNICZĄ WOJNĘ przeciw Irakowi,,20 marca 2003.. Było to przestępdtwo z art. 117 kk, które nie podlega przedawnieniu.

 • wondziadu

  Oceniono 19 razy 3

  Kwasniewski to polityczna nędza . Jedynie co dla tego kraju zrobił , to wprowadził konkordat i religię do szkół . I wysłał nasze wojska do Iraku. To jest człowiek bez honoru . Dziwię się ze Palikot chce mieć z nim coś wspólnego.

 • sundragonnet

  Oceniono 10 razy -2

  Śmiejmy się z tego.Tu nie chodzi o doradzanie kazachskiemu dyktatorowi,ale o wypranie pieniędzy,którymi państwo Kwaśniewscy dysponują,ale nie mogą dysponować.

 • rych56

  Oceniono 12 razy -2

  DORADZA??? Po prostu Nazarbajew go sobie KUPIŁ dla ozdoby. Podobnie jak Kulczyk i jacyś ukraińscy gangsterzy.

 • nodens_pn

  Oceniono 21 razy -3

  Czytając o takich ludziach jak Kwaśniewski,
  dochodzę do wniosku, że myślę o nich jak o Marsjanach, obcych, dla których jestem (jesteśmy, my, świat) naturalnym środowiskiem żerowania. Nic mnie z nimi nie łączy i czekam ich upadku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX