Cimoszewicz: Platforma marnuje nasz czas. Tusk jest wycieńczony, nie ma wizji

- Platforma rozczarowuje pasywnością i niepodejmowaniem poważnych kwestii - uważa senator Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że Tusk jest wręcz wycieńczony, wyeksploatowany i dlatego pojawia się w nim niechęć do publicznej aktywności - mówi w rozmowie z ?Rzeczpospolitą?.
Były premier uważa, że ostatnio Platforma "rozczarowuje pasywnością". - Rok 2012 był czasem straconym. Poza jedną decyzją dotyczącą podwyższenia wieku emerytalnego żadnych poważnych inicjatyw nie zauważyłem. Rząd turlał się od jednej sensacyjki do drugiej. Raptem się okazało, że rok minął i nic nie zrobiono - ocenia w rozmowie z "Rz" .

"Premier nie wie, dokąd nas prowadzi"

Zdaniem Cimoszewicza rządowi brakuje inicjatyw, choć PO zapowiadało ich wiele.- Niecałe trzy lata temu rozmawiałem z Donaldem Tuskiem. Powiedziałem mu: jesteście pierwszą partią, która ma szansę na reelekcję, i musicie sobie uświadomić, jaka to jest odpowiedzialność, jeżeli zmarnujecie 8 lat, i to w okresie, gdy świat zmienia się nieomal w rewolucyjnym tempie. Niestety, mam wrażenie, że oni marnują ten czas - mówi Cimoszewicz.

Na dowód przywołuje, drugie exposé premiera. - Tusk powiedział: Jeżeli oczekujecie wizji, to nie ode mnie. To jest dramat. Premier nie wie, dokąd nas prowadzi. Jako naród nie mamy żadnej wizji tego, dokąd zmierzamy. Dryfujemy - ubolewa senator.

"Wycieńczony, wyeksploatowany"

Cimoszewicz przyznaje jednak, że Tusk "uspokoił sytuację w kraju i poprawił nasz wizerunek za granicą". Nie wyklucza, że PO znowu wygra wybory. - PiS, ilekroć poprawia swoje notowania, to natychmiast postanawia sobie zaszkodzić. Ten schemat oglądaliśmy już kilkakrotnie. A centrolewica nie stanowi żadnego zagrożenia. Jedyną niewiadomą jest zmęczenie Tuska. Czasami odnoszę wrażenie, że on jest wręcz wycieńczony, wyeksploatowany i dlatego pojawia się w nim niechęć do publicznej aktywności. Zdarzają mu się kilkutygodniowe okresy zniknięcia - wypomina.

Jego zdaniem, Tusk pojawia się "dopiero wtedy, gdy sondaże robią bęc". - A jeżeli Tusk się zużyje jako przywódca i powie: mam tego dosyć, wycofuję się, to PO będzie miała problem. Kto go zastąpi, skoro cała ta formacja jest coraz bardziej jałowa? - pyta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Cimoszewicz: Platforma marnuje nasz czas. Tusk jest wycieńczony, nie ma wizji
Zaloguj się
 • oswiecony19

  Oceniono 44 razy 36

  Porównanie: Estonia (była republika radziecka) Obecnie Euro waluta, darmowa komunikacja w stolicy Tallinnie, oraz m in. głosowanie przez internet - silnie związała się mentalnie i gospodarczo ze Skandynawią. Polska ( długie milczenie ...) ale jednak dodam, silnie związana mentalnie i gospodarczo ... z Watykanem. No to módlmy się ...!

 • byrcyn11

  Oceniono 34 razy 24

  Zgadzam się z Cimoszewiczem co do joty, choć to nie jest bohater z mojej bajki !

 • niktwazny126

  Oceniono 32 razy 22

  Tuska to w ogóle nie widać. Ani w prasie, ani w tv. Taki nieobecny ten nasz premier, jakby niewiele mniał do powiedzenia. Nawet, jeżeli ciężko pracuje w zaciszu swojego gabinetu, to powinien raz na czas jakiś objawić się swemu ludowi, bo na razie utrwala nam się tylko obraz Jaroslawa, Antka i wszelakiego biskupstwa. Odnosi się wrażenie, że w naszym kraju zupełnie kto inny rządzi.

 • jo_laska_nebeska

  Oceniono 25 razy 13

  Każda opozycja krzyczy, że rząd nic nie robi! Żadnych reform! Pomijam już fakt, że jak oni byli rządzącymi to TEŻ WIELOMA(?) REFORMAMI NIE BŁYSZCZELI! Przecież nie jest tak, że premier wychodzi w Sejmie na mównicę i mówi, że od przyszłego miesiąca będzie tak i tak. I wszyscy to przyjmują do wiadomości. NIE! To właśnie zależy wszystko od opozycji. Przeważnie mówi NIE tak z zasady... bo opozycja przecież. A poza tym SAMA ZŁOŻYŁA ŚWIETNY WNIOSEK (czemu takiego nie złożyła kiedy rządziła - to już tajemnica..) A czemu ICH wniosek został odrzucony? Bo opozycja albo karałaby mocniej albo rozdawałaby ile wlezie, żeby dorwać się do władzy. Reformy więc, wbrew pozorom wcale nie zależą tak bardzo od rządzących. No chyba że rządzący mieliby większość w sejmie ponad 3/4. Wtedy mogliby swoje reformy przegłosować. Ale jeśli ma się jeszcze koalicjanta takiego jak choćby Kłopotek.... (nie mówiąc już p całym PSL..).... Wszyscy krzyczą REFORMY! A jak jest już reforma, to wszyscy krzyczą NIE! Rząd nic nie robi! Czyżby? Robi co może, i na ile pozwala budżet i uda się wydrzeć OPOZYCJI. Gdyby była tak reforma za reformą to podniósłby się krzyk ZAMORDYZM! DYKTATURA! .. itd... itp. Rozejrzyjcie się wokół siebie. Zobaczcie ile się zmieniło. Niestety, wszechobecny kryzys na niewiele więcej pozwala. Skarb Państwa nie jest workiem bez dna. Trzeba tak rządzić, żeby tego dna nie sięgnąć. A w tym opozycja nie pomaga. To co w ich ustach tak ładnie brzmi, wcale nie jest dobre ani dla kraju ani dla jego mieszkańców. Czy myślicie, że gdyby opozycja doszła do władzy, to spełniłaby swoje "żądania"?? NIE! Bo w swoim skarbcu szybko zobaczyłaby puste DNO. I wtedy zaczęłyby się "reformy"..... Ale czy takich reform oczekujemy?? Przed takimi właśnie "reformami" TEN RZĄD stara się nas uchronić. Czy rząd ma rządzić, czy biegać od TV do radia i "pokazywać się"?? NIE. Ma w spokoju pracować! Brak jego konferencji rekompensuje nam z naddatkiem OPOZYCJA. Co konferencja, to "mądrzejsza" i oczywiście oskarżająca rząd. I niech nikt nie śmie mówić, że opozycja nie "pracuje"!!! I nie oskarżać jej o złe rządy! Działała z prawem i sprawiedliwie! TYLKO ZDRAJCY I NIE POLACY MOGĄ MÓWIĆ ŻE BYŁY TO ZŁE RZĄDY! PRAWDZIWI PATRIOCI JUŻ TAK MAJĄ, ŻE ZAPRZAŃCY ICH KRYTYKUJĄ! Patrioci (ci "prawdziwi"..) myśleli tylko o Polsce! Nie o sobie! TYLKO O POLSCE!.... Uchowaj nas Boże przed tymi "patriotami"... prawymi i sprawiedliwymi......
  PS... "wizjonerów" już mamy... ich "wizje" znamy....

 • piotr_kolec

  Oceniono 24 razy 6

  Replay:
  PO jest zmęczona. Chce już odejść na z góry zaplanowane pozycje - spółki, kolesie w biznesie itp. Chętnie odda władzę w następnych wyborach. Oni już się nachapali. Kieszenie pełne i dodatkowe wpływy się nie mieszczą, a ponadto mogą wzbudzić zainteresowanie służb. Lepiej cichutko, spokojnie i oby do wyborów. Przyjdą następni. Będzie kolejne TKM . Oto Polska właśnie.

 • jezierskiadam

  Oceniono 10 razy 6

  Politycy mają bardzo dużo pracy do wykonania.
  Ale:
  To nie politycy są od genialnych pomysłów i wielkich wizji przyszłości.
  Od tego są zupełnie inni ludzie, których nikt nie wybiera w demokratycznych wyborach.

 • wondziadu

  Oceniono 13 razy 5

  Dla mediów najwazniejsze sa dwie postaci , które nic pozytecznego nie robią dla tego kraju . A mianowicie - Donald ,, Strach ma wielkie oczy Tusk ,, i Jarosław ,, Hitlerek Kaczyński ,, . I dlatego jest jak jest .

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy 3

  Pewnie siedzi teraz godzinami w swoim gabinecie ,patrzy w sufit i mysli : ".. po choloere mi to wszystko bylo , ta cala PREMIERIADA , uzeranie sie z pisowska stonka kartoflana itd - Tyle waznych meczykow z kolegami przy piwku w tym czasie przegapilem.."

  Zal mi go. Tak normalnie po ludzku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX