Żakowski do Wielowieyskiej: Piszesz o Kwaśniewskim językiem komisji śledczych IV RP

Jacek Żakowski nie ma wątpliwości, że Aleksander Kwaśniewski ma prawo zarabiać jako doradca prezydenta Kazachstanu. Oskarża współautorkę tekstu ujawniającego tę współpracę - Dominikę Wielowieyską - o posługiwanie się językiem "komisji śledczych IV RP". - Mamy prawo zadawać pytania, na ile takie zajęcie jest godne byłego prezydenta RP - przekonywała dziennikarka "GW".
Aleksander Kwaśniewski dorabia do pensji byłego prezydenta m.in. w Międzynarodowej Niezależnej Grupie Doradczej przy Nursułtanie Nazarbajewie. Prezydentowi Kazachstanu doradzają też m.in. premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch - Tony Blair i Romano Prodi. "Gazecie Wyborczej" nie udało się ustalić, ile zarabia. Z kolei brytyjscy dziennikarze zasugerowali, że Blair może dostawać 12-14 mln dolarów rocznie.

- Mam wątpliwości, czy należy doradzać - za pieniądze - politykom, którzy nie trzymają żadnych standardów demokratycznych, prześladują opozycję. Tam na ulicach giną ludzie, wysyła się przeciwko nim policję. Kazachstan to państwo skorumpowane. Uważam, że mamy prawo zadawać pytania, na ile takie zajęcie jest godne byłego prezydenta RP. Ponieważ Aleksander Kwaśniewski nadal reprezentuje nasze państwo - mówiła w TOK FM współautorka tekstu o Kwaśniewskim Dominika Wielowieyska.

Insynuacje. Język IV RP

Jacek Żakowski jest przekonany, że w zachowaniu byłego prezydenta Polski nie ma nic złego.Argumentów dostarczyła mu historia stosunków międzynarodowych. - Na przełomie lat 60. i 70. powstała w USA koncepcja przerzucania mostów. Elementem tej koncepcji było wciąganie elit z krajów totalitarnych i autorytarnych w świat pojęć demokratycznych. Doradzano m.in. ekipom Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego - przypominał publicysta tygodnika "Polityka" w TOK FM.Żakowskiego publikacja dzisiejszej "GW" oburzyła. - Mam do ciebie pretensje, że ten tekst to nie są rozważania. To jest nagonka. Piszesz "Kwaśniewski w służbie Polski czy Kulczyka?". To jest język komisji śledczych IV RP, a nie debaty publicznej - mówił do Wielowieyskiej.

Ile można zrobić za ropę?

Jacek Żakowski przypominał, że na dobrych kontaktach z Kazachstanem zależy największym. Bo to kraj z wielkimi złożami ropy naftowej. - Wielu polityków europejskich jest zainteresowanych, żeby obejść Rosję. Skądś tę ropę musimy brać. Czy wolisz pełne uzależnienie surowcowe od Rosji? Czy dywersyfikację i źródła z Kaukazu? - pytał Dominikę Wielowieyską.

Dla dziennikarki "Gazety Wyborczej" ropa naftowa nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. - Jeśli Aleksander Kwaśniewski pisze do "Guardiana", jakim wspaniałym krajem dla inwestycji jest Kazachstan, to chciałabym, żeby napisał: "Apelujemy o prawa opozycji" - odpowiadała Żakowskiemu.

Ale dla publicysty "Polityki" tekst w "Guardianie" to nie PR i lobbing, tylko "zachęta do większej współpracy z Kazachstanem". - Za czym jestem, bo bardzo chciałbym się uniezależnić od Putina - przyznał Żakowski.

A gdyby Janukowycz miał tyle ropy co Nazarbajew?

Dla Dominiki Wielowieyskiej zachowanie Kwaśniewskiego jest wyjątkowo niezręczne.

- Jeżeli polski polityk trochę się waha, czy wypomnieć Kazachstanowi lub Chinom, że łamią prawa człowieka, to występuje w interesie gospodarczym naszego kraju. I zachowuje się dyplomatycznie. Ale przypadek Kwaśniewskiego jest inny. Bo on po prostu pobiera wynagrodzenie od władzy, która w dużej mierze stoi na korupcji - powiedziała Wielowieyska.I dodała: - Gdyby Wiktor Janukowycz zatrudnił Blaira, Kwaśniewskiego i Prodiego, to pytam, czy wszyscy jeździliby w sprawie Julii Tymoszenko po Ukrainie jak po łysej kobyle? Ale ponieważ w Kazachstanie jest dużo ropy, to o Nazarbajewie nie mówi się tak źle jak o Janukowyczu.

Aleksander Kwaśniewski nie odpowiada na pytania dotyczące pracy dla prezydenta Kazachstanu. Ani te o współpracy z Janem Kulczykiem, na której były prezydent może zarabiać ok. 200 tys. dolarów rocznie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (22)
Żakowski do Wielowieyskiej: Piszesz o Kwaśniewskim językiem komisji śledczych IV RP
Zaloguj się
 • skues

  Oceniono 46 razy 22

  Polska, to ciekawy kraj. Kiedy chce się kogoś opluć, to się rozgłasza, że dobrze zarabia.

 • demolka666

  Oceniono 29 razy 17

  nie zaglądam do kieszeni kwaśniewskiemu, kaczyńskiemu, tusku i każdemu innemu kowalskiemu - niech zarabiają dużo, będą większe płacili podatki (a lepiej żeby je płacili u nas niż gdzie indziej), będzie więcej dróg i itd :) byle nie kradli !! co innego, gdyby zatrudnili się u mafiozów, ooo, to insza inszość, wtedy można mieć pewność, że te pieniądze to z nieczystego źródła są, może z mordów czy złodziejstwa... albo moralność albo dobre życie :) jak jest jedno i drugie to świetnie... a jak nie... to trzeba się poddać ocenie innych :))

 • 01_halszka

  Oceniono 57 razy 13

  Brawo Panie Żakowski. Jest Pan najlepszym polskim dziennikarzem, najbardziej uczciwym i obiektywnym. Tak, Pani Wielowiejska robi nagonkę na Kwasniewskiego, myślę, ze to jest zlecone gdzies wyzej- i wszyscy tak myślą. Zawsze za czasów Michnika czytałam Wyborczą, była jasnym światełkiem w czasach okropnej prezydentury Wałęsy, agresji do lewicy, w czasie kolejnych afer i skandali , komentarze Michnika wtedy stawały Polaków do pionu. Dzis Wyborcza stacza się na dno , za przyczyną takiej zleconej nagonki, jaka zaprezentowała Wielowiejska. Wszyscy w mediach- od prawa i lewa - uśmiechają się i mówią , to jest zlecona nagonka ,,,,,, WSTYD WYBORCZA>

 • q-ku

  Oceniono 28 razy 12

  skoro umowa o pracę czy inne dzieło jest legalna i płacone są za to podatki to mogą sobie wszyscy nagwizdać

 • czarna.beata

  Oceniono 21 razy 11

  ...a do cholery niech doradza nawet samemu diabłu byleby dobrze płacił.

 • togo13

  Oceniono 24 razy 10

  Zakowski - bystrzak jesteś.

 • robson-w1973

  Oceniono 20 razy 4

  Uwłaczającym dla kraju jest to,ze były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski , musi dorabiać .
  Dlaczego pani Wielowieyska nie zapytał Prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska, dlaczego spotkali się z prezydentem Chin Hu Jintao i premierem Chin Wen Jiabao, skoro tam nie istnieje pojęcie praw człowieka. Egzekucje odbywają się na stadionach. W chinach opozycjonistom, strzela się w tył głowy, i wysyła rodzinom rachunek aby zwrócili za użyty do mordu nabój .
  Cała gazeta wyborcza i Agora mordki w wiadrach trzymaja, gdy w Polsce pod niebiosa był wychwalany Władimir Putin. Ten sam Putin , który wsadza do więzień swych przeciwników politycznych Michaiła Chodorkowskiego, dziewczyny z zespołu Pussy Riot. Mord na dziennikarce Annie Politkowskiej, która źle pisała o administracji Putina.
  Kwaśniewski już nie sprawuje żadnej władzy, a prezydent Komorowski i premier Tusk, rządzą Polską i spotykają się z najbardziej krwawymi i bezwzględnymi reżimami w Chinach i Rosji. Wielowieyska z Nowakowską, pewnie dołączy do nich Kulik ruszyły do ataku, aby tymi tekstami chronić Tuska i PO.

 • trajkotek

  Oceniono 8 razy 4

  ha, ha, ha - ale jej pojechał inwektywą!
  Olek dobra rada >>> glosmichnika.blox.pl/2013/01/Olek-dobra-rada.html

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 2

  Prezydent po ustąpieniu z urzędu powinien otrzymywać uposażenie wystarczające na godne życie, żeby nie musiał sprzedawać swojego i Polski auterytetu. Czy ktoś wie ile dostają Wałęsa i Kwaśniewski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX