Kazachstan przekreśli szanse na polityczny come back Kwaśniewskiego? [PUBLICYŚCI]

Współpraca z prezydentem Kazachstanu może zaszkodzić politycznym ambicjom Aleksandra Kwaśniewskiego?. - Nic nie tłumaczy tego, że były polski prezydent bierze pieniądze od tyrana - mówił dziennikarz Igor Janke w TOK FM. I zastanawiał się, dlaczego nagle "GW" "zajęła się tak bardzo Kwaśniewskim, który był przez lata hołubiony" przez gazetę.
O tym, jak Aleksander Kwaśniewski zarabia na życie, głośno stało się za sprawą "Gazety Wyborczej". Okazało się, że były prezydent oprócz zasiadania w radzie doradców firmy Kulczyk Investments zarabia też w Kazachstanie. Zasiada w Międzynarodowej Niezależnej Grupie Doradczej przy prezydencie Kazachstanu.

Jak Nursułtan Nazarbajew rządzi krajem, opowiadał w "Poranku Radia TOK FM" poseł PO Marcin Święcicki. - Opozycja, która go krytykuje, jest szykanowana. Np. uznawany za lidera opozycji Władimira Kozłow dostał siedem lat więzienia za próbę obalenia ustroju siłą, wzniecanie waśni społecznych itp. Karę odbywa w bardzo ciężkim więzieniu. Na początek "poczęstowano" go 10-dniowym karcerem. Nie dopuszczono do spotkania z żoną i adwokatami - wyliczał poseł Platformy Obywatelskiej.

Pomaganie "dzierżymordzie" to koniec marzeń o powrocie

Waldemar Kuczyński nie ma wątpliwości, że doradzanie prezydentowi Kazachstanu zaszkodzi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. - Można dyskutować o tym, czy to dobrze, czy źle, że on doradza "dzierżymordzie". I można oczywiście znaleźć argumenty za i przeciw. Ale bez względu na to cała sytuacja wygląda fatalnie. Często się przecież mówi o Kwaśniewskim w kontekście powrotu do czynnej polityki. Wydaje mi się, że to potężny cios. To będzie na każdym kroku wypominane Kwaśniewskiemu - oceniał w TOK FM były opozycjonista, a dziś niezależny publicysta.

To, jak były prezydent zarabia na życie, nie podoba się także Igorowi Janke z "Rzeczpospolitej". Choć jak przyznał w "Poranku Radia TOK FM", równie interesujące jest to, że informacje na temat Aleksandra Kwaśniewskiego publikuje "Gazeta Wyborcza".

- Trochę mnie fascynuje, że gazeta zajęła się tak bardzo Aleksandrem Kwaśniewskim, który przez lata był hołubiony przez "GW".

Bolesna prawda

Według Jankego można oczywiście traktować Kazachstan wyłącznie jako nadzieję na dostarczanie do Polski i Europy ropy naftowej. Ale takie postrzeganie przystoi przede wszystkim tych, którzy realnie odpowiadają i reprezentują interesy kraju.

- Z bólem serca powiem, że nie mam nic przeciwko temu, żebyśmy próbowali coś tam ugrać. Natomiast to w niczym nie tłumaczy tego, że były polski prezydent bierze poważne pieniądze od tyrana. Podobnie zresztą jak były brytyjski premier. Co mnie jeszcze bardziej szokuje - przyznał dziennikarz "Rz".

Oficjalnie nie wiadomo, ile zarabiają doradcy Nazarbajewa. Ale jak informują brytyjskie media, były premier Tony Blair może dostawać nawet 12-14 milionów dolarów rocznie.

- Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby Kwaśniewski, Blair i inni założyli jakiś komitet, który działa na rzecz udrożnienia kanałów przesyłu energii z Kazachstanu do Europy. Ale oni występują w imieniu prezydenta Nazarbajewa i biorą od niego pieniądze - podkreślał Janke.

Kulczyk groźniejszy od Kazachstanu

Jednak nie wszystkich oburza współpraca Aleksandra Kwaśniewskiego z przywódcą Kazachstanu. Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" uważa, że znacznie bardziej szkodliwe jest to, że były prezydent bierze pensję od Jana Kulczyka.

- Chciałbym, żeby ta sprawa była przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat relacji między biznesem i polityką. W najbliższym czasie czeka nas gigantyczny transfer pieniędzy publicznych do prywatnych korporacji. Zadaniem mediów jest sprawdzanie np., kto będzie budował elektrownię atomową.

Dlatego, jak przekonywał Sutowski, ważniejsze jest przyglądanie się "tym, którzy teraz są decyzyjni", niż byłemu prezydentowi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Kazachstan przekreśli szanse na polityczny come back Kwaśniewskiego? [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • k_szym58

  Oceniono 16 razy 10

  Mam pytanie do panów Igora Janke i Kuczyńskiego , czy byli panowie chociaż raz w Kazachstanie, czy rozmawiali panowie z mieszkańcami tego kraju ? Czy spytali ich panowie jak oceniają Nazarbajewa ?
  Jakim prawem nazywacie go Tyran, Dzierżymorda ? Jaką demokrację chcecie tam zaprowadzić ? Taką jak w Afganistanie czy Iraku, a może podoba się wam to co dzieje się w Syrii ? Dzięki Nazarbajewowi Kazachstan uniknął zamieszek i chaosu !! Jest najlepiej rządzonym krajem regionu.

 • kuchel

  Oceniono 12 razy 8

  jesli Kwasniewski, mimo czlonkowstwa w najwyzszych wladzach PZPR zostal prezydentem, a po pijanym wystepie w Katyniu zostal nim po raz drugi, to jakis tam Kazachstan w niczym mu nie zaszkodzi.

 • ciemnyludd

  Oceniono 22 razy 8

  Jeżeli porównać JAK "zarabia na życie" były prezydent Kwaśniewski a JAK zarabiają na życie... Rydzyk biskupi i księża (sprzedając WIRTUALNE zbawienie wieczne za REALNE pieniądze), to już zdecydowanie wolę Kwaśniewskiego, bo jeżeli oszukuje to PRZYNAJMNIEJ NIE POLAKÓW...

 • jezierskiadam

  Oceniono 11 razy 5

  Niestety.
  To wszystko należy rozpatrywać pod kątem tego, że p.p. dziennikarzom gwałtownie spadają dochody.
  Ludzi nie chcą ich czytać i oglądać.
  Ci dziennikarze, którzy nabrali kredytów nie licząc się z możliwością dramatycznego spadku zarobków mogą znaleźć się w tragicznej sytuacji.
  Wydaje mi się, że mniej lub więcej sensownych ataków na ludzi, którym się dobrze powodzi finansowo będzie w mediach coraz więcej.
  BYŁOBY TO BARDZO SZKODLIWE DLA POLSKI.

 • gregorry1953

  Oceniono 6 razy 4

  Wydaje mi się, że bardziej chodzi tu o utrzymanie lewicy na poziomie 8-15%. Kwaśniewski jest zagrożeniem dla obecnego układu PO i PiS. Obie partie za pośrednictwem swoich dziennikarz będą dezawuować go, by nic sie nie zmieniło. Podobnie było z aferą Rywina. Rywin był tylko kozłem ofiarnym, a właściwe uderzenie było w lewicę i udało się. Jestem przekonany, że większość elektoratu pisowskiego w swoim czasie głosowało na SLD, co miało miejsce 2001 r., kiedy to SLD zdobyło w wyborach chyba 43%. PiS mieni się prawicą. Jednak w tym co prezentuje od kilku lat jest czysty socjalizmem, na zasadzie partia (PiS) kieruje arząd rządzi. Pamiętacie zapewne ten slogan.

 • bezspokoju

  Oceniono 9 razy 3

  Czy Pan Kwaśniewski robi coś niezgodnego z obowiązującym w Polsce prawem ? Czy Pan Kwaśniewski działa na szkodę Polski ? Czy Pan Kwaśniewski ośmiesza polską rację stanu ? Czy maluczcy zawsze muszą w działaniach innych widzieć SWE najgorsze i skrywane odbicie ?

 • imagistyk

  Oceniono 4 razy 2

  Nie wierzę,że w Kazachstanie nie przestrzega się praw człowieka. Nie pozowliłyby na to USA, które natychmiast zbombardowałyby niegodziwców i przywróciłyby demokrację jak Afganistanie i Iraku.
  Ciekaw jestem co czuły panie redaktorki, gdy Wybiórcza reklamowała demokrację w Arabii Saudyjskiej. Wówczas pieniądze nie śmierdziały ?
  Śmieszna i zatrważająca jest nieodwzajemniona miłość Kwaśniewskiego, Millera, Cimoszewicza i reszty LSD do salonu Wybiórczej i Michnika osobiście. Masochiści ?

 • oswiecony19

  Oceniono 7 razy 1

  Dlaczego zaglądamy właśnie teraz do kieszeni Kwaśniewskiego? Bo Platforma i PiS , panicznie boją się powrotu byłego prezydenta do polityki!!! Kwaśniewski wciąż jest mega popularny w sondażach!!! Lewica na Pana czeka, Panie Prezydencie!!!

 • abhaod

  Oceniono 5 razy 1

  tuske już skreślony, czas na pijaczka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX