Tym: Władza ustawodawcza może zwinąć się w rulon i opuścić salon

Jeżeli Senat postanowił przekazać miliard złotych z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem, a po kilku godzinach odwołał to, co postanowił, to znaczy, ze władza ustawodawcza może się zwinąć w rulon i opuścić salon - pisze w felietonie w ?Polityce? Stanisław Tym.
Poprawkę krytycznie oceniał minister finansów Jacek Rostowski. Jak tłumaczył, FP jest częścią sektora finansów publicznych, więc zwiększanie jego wydatków bez zwiększenia dochodów podwyższa deficyt sektora finansów publicznych. "To jest nie do przyjęcia w sytuacji, w której mamy plan obniżania deficytu sektora finansów publicznych i wyeliminowania nadmiernego deficytu tego sektora. Mamy takie zobowiązania wobec Unii Europejskiej" - powiedział. Rostowski zaapelował, aby Senat poprawkę odrzucił. I tak się stało.

- Te pieniądze ściągane z pracodawców są, ale ruszyć ich nie można. Siedzi na nich nasz komisarz finansowy, który teraz myśli głównie o liniach lotniczych LOT. To państwowe przedsiębiorstwo w ciągu siedmiu lat miało dwunastu prezesów. Trzynasty, feralny, już pewnie czeka, bo płynność kadr musi być zachowana. A to, że LOT może tylko cud uratować, to osobna sprawa. Cuda i owszem się zdarzają, trzeba jednak na nie solidnie zapracować - napisał Tym.

Cały felieton w serwisie internetowym ''Polityki''.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Tym: Władza ustawodawcza może zwinąć się w rulon i opuścić salon
Zaloguj się
 • xymeon_x

  Oceniono 43 razy 35

  WOŚP musiała by prawie 8 lat zbierać by zebrać tyle ile Rostowski dał kolegom z LOT-u na zmarnowanie !

  Jestem przeciwnikiem ładowania kasy w moloch który już jest szykowany do oddania w obce ręce.

  Już bym przełknął te 400mln wrzucone w kolej czy drogi, nie wspomnę już ile można by sprzętu do szpitali kupić..... no ale na tym nie zarobią ci co powinni..

  to już taka nowa świecka tradycja pakowanie publicznej kasy w instytucję która od kilkunastu lat nie przyniosła złotówki zysku

  nabijanie ludziom do głowy sloganów w stylu 'narodowego przewoźnika' to manipulacja i granie na tanich instynktach... ja mogę latać SAS, WizzAir, Lufthansą, Aerofłotem czy czymkolwiek

  czy jest jakaś różnica z punktu widzenia obywatela czy te 400mln Rostowski da LOT-owi czy wrzuci do niszczarki ??

  NIE MA

 • arcypapa

  Oceniono 37 razy 35

  Nic dodać nic ująć.

 • peter-321

  Oceniono 19 razy 15

  Prawda ! A co mozna oczekiwac od stekajacego absolwenta KUL Borusewicza , lub zadnego przywilejow posiadacza orderu Orla Bialego, nadanego przez kolege Komorowskiego cynika i tancerza na linie , koniunkturalisty i egoisty Romaszewskiego. Senat to towarzystwo swietej adoracji, bezuzyteczne , pasozytnicze , zyjace na koszt podatnika. Ot okresowi wlasciciele Polski.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 11 razy 11

  no i wypłacić to, co Opus Dei zaplanowała na nowy rok.

 • marpa1506

  Oceniono 13 razy 11

  Piszą ustawy na kolanie a potem szybko poprawiają,jakość pracy naszych politykierów jest godna politowania.

 • anzimonek

  Oceniono 11 razy 11

  Jak zwykle środek dziesiątki!

 • neostrada72

  Oceniono 4 razy 4

  Czytam S.Tyma i zawsze ma rację.Nasi posłowie i senatorowie nie wiedza,co czynią i z tego rozlicza ich Tym,ale to rzucanie grochem o ścianę.Choć powiedzenie o kropli drążącej skałę jest zawsze aktualne,na efekty trzeba czekać długo.Pan Rostowski wykończy finanse publiczne,a potem Polskę,wyfrunie do UK i tyle będziemy mieli z niego pożytku.Panie premierze,niech pan szuka następcy ministra póki nie jest za póżno.Niech pan weżmie mądrego człowieka na ten stołek nawet z opozycji,ale lepszego niż ten.

 • alkana11

  Oceniono 6 razy 4

  Jak pracował Senat i jakie tego owoce,doskonale obrazuje procedura implementacji do prawodawstwa polskiego zapisów Dryektywy Rady 86/653.
  Powiem jedynie że Implementacja mówiąc skrótowo,"całkowiet wyrzucenie starego ustawodawstwa i wprowadzenie europejskiego prawa? Jak to przebiegało i dlaczego zastosowano roczne vacatio legis , można domyśleć się ,po porównaniu zapisów wymienionej dyrektywy a zapisów kodeksu cywilnego Tytuł XXIII "Umowa Agencyjna.
  Włos się jeży na głowie.
  Zobaczcie jak działała w 2000roku, komisja pod przewodnictwem prof.Jerzego Poczobuta,
  posłuchajcie co mówi senator Marian Cichosz.zapisane jest w Diariuszu SenatuRP nr.68 z dnia 9 sierpnia200r. br. kiedy odbyło się 64. posiedzenie Senatu.ww2.senat.pl/k4/dok/diar/68/6803.htm#a4.,któremu przewodniczy Donald Tusk. !!!
  To jest dowód ,że Senat nie spełnia pokładanych w nim zadań. Wręcz uwiarygadnia można rzec skorumpowanie i zło. Jak chcecie dowiedzieć sie jak się mają wydane orzeczenia sądów wszystkich szczebli,w odniesieniu do Wyroków Europejskiego Trybunału Sprawidliwości, przekonacie sie ,że najtrudniej wykryć korupcję wśród samych uchwalających. Wspominał o tym ostatnio były minister(którego nie cierpię jak rycyny) Sprawiedliwości Zbigniew Zioboro mówiąc ,że w Sejmie i Senacie można sobie kupić dowolnym kształcie.
  Zastanawiająe jst to,że CBA jakoś tej sprawy tknąć sie nie kwapił,choć już w tamtym czasie powinien o tym wiedzieć gdyż o tych niepraidłowościach składali informacje do HFPCz.,Przedstawiciele Handlowi ,którzy współprcowali z ING?,Agenci ,którzy założyli Stowarzyszenie Poszkodowanych(/poszkodowaniing.com/, przez tę potężna holenderska korporacje finansowo ubezpieczeniową, która w Polsce doprowadziła tysiące swoich współpracowników do bankructwa z jednoczesnym pozbawienia ich należnych świadczeńn gwarantowanych praem europejskim.Lecz w wyniku takich a nie innych "zmian " wprowadzonych podstępnie do "Umowy Agencyjnej zawartej w KC. ochrona słanbszych zosała zniesiona. Jestem tego ofiarą i od 2003 roku po dziś dzień spraa nie znalazła skutecznego rozwiązania,ponieważ ING neguje opinie biegłych (w łacznej liczie 6 opinii/) korzyste mojemu stanowisku? I co? i nic? Pewnie jak pojawi się jedna negatywna opinia wówczs sąd po raz rugi po upływie 10 lat po raz drugi oddali moje żądania? Tn sarkazm ,mój wynika z udręczenia jakie opieszałość jest przez tel lata ropatrywania zadawana. ING życia ludzkiego nie ma ,ja mam jestem o 13 lat starszy od momentu,kidy zostałem "obrobiony"z biznesu i owoców jego.

  Polska musi uporać się z złym prawem, które kilkanaście lat temu wprowadzone było przez lobbystów wszelkiej maści tj. Dochnal czy Pęczak,którym dowiediono działania przestępcze,korupcyjne . Nie ma wątpliwości a wszystko wskazuje ,że tak to sie dokonało,iż Implemntacja dyrektywy Rady 86/653 o jeden z niepozornych ale największych przekrótó dokonywanych przz ludzi najwyższego zaufania posłów senaorów i prawniczych decydentów. Śmiem twierdzić,że poseł Pęczak nie był głónym lobbystą w ówczenych strukturach władzy. Ja obwiniam za ten stan rzeczy przede wszystkim ówczesnego wicepremiera rządu prof. Jerzego H., zasiadającego w decyzyjnych strukturch ING tak przed rządowym stanowiskiem jak i po jego opuszczeniu.? Słusznie więc uznał,nasz wspaniały polski prześmiewca Stanislaw Tym, ,że " Władza ustawodawcza może zwinąć się w rulon i opuścić salon".Bo jest dodatkiem -uciążliwym !

 • stachu44

  Oceniono 7 razy 3

  "Mamy takie zobowiązania wobec Unii Europejskiej" - ten minister Jacek to jakaś pacynka, gdyby UE nie przypomniala mu o deficycie to co, co by sie działo?
  Czy minister Jacek rano wstając zagląda do Instrukcji UE, na którą noge ma założyć lewy but?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX