Urlopy rodzicielskie? Nasz czytelnik pisze list, minister mu odpowiada

List w sprawie dyskryminowania "matek I kwartału" wysłał do redakcji Gazeta.pl nasz czytelnik. Na jego zastrzeżenia odpowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Chciałbym zwrócić uwagę czytelników na problem działań rządu w zakresie polityki prorodzinnej. Otóż 2013r. ma być według rządu "Rokiem rodziny". Premier Donald Tusk zapomniał jednak dodać, że rodziny tej po 17.03.2013, bo planowane zmiany polegające na wydłużeniu urlopu macierzyńskiego do roku czasu objąć mają tylko matki, które urodzą po 17 marca. Wyłącza więc z niego "matki I kwartału", czyli te, które urodzą dzieci przed datą wprowadzenia zmian - pisze pan Artur, nasz czytelnik. Cały list przeczytasz tu >>>

Minister: Panie Arturze, nie chcemy dłużej gadać, chcemy działać

Na list naszego czytelnika odpowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. - Szanowny Panie Arturze, rozmawiamy o polityce rodzinnej od lat, tylko nic z tego nie wynika dla polskich rodzin. Nie chcemy już dłużej gadać, chcemy coś naprawdę zrobić - zaczął minister.

Kosiniak-Kamysz broni się, mówiąc, że w dzisiejszych czasach, trudno jest wygospodarować w budżecie 2 miliardy złotych, a tyle kosztować będą rocznie urlopy rodzicielskie. - Mam nadzieję, że Pan Premier nie urwie mi głowy jeśli zdradzę, że początkowo dłuższe urlopy miały objąć dopiero rodziców dzieci urodzonych po 1 września - pisze. Całą odpowiedź przeczytasz tu >>>

"Nie dali, a ukradli, nie samochód, a rower"

Ominięciem "matek I kwartału" rozczarowana jest też blogerka Obywatelka, która pisze: nasze państwo (czytaj: rządzący) po raz kolejny coś obiecuje, niby to frontem do obywateli, niby chce dobrze, a wychodzi jak zwykle. Wydłużenie płatnych urlopów macierzyńskich brzmiało jak namacalna zmiana na froncie walki o wzrost dzietności (zakładam, że jest to nam potrzebne). Obiecano, że wydłużone zostanie. Nie obiecano dokładnie kiedy - to pierwszy błąd. Obiecując trzeba być bardzo dokładnym. Bo potem wychodzi, jak w radiu Erewań, że nie dali, a ukradli, nie samochód, a rower.

Cały wpis przeczytasz na blogu TOK FM >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Urlopy rodzicielskie? Nasz czytelnik pisze list, minister mu odpowiada
Zaloguj się
 • luccamass

  Oceniono 8 razy 6

  "...bardzo trudno jest wygospodarować w budżecie 2 miliardy złotych..."wlasnie tego dotyczylo pytanie, gosciu najwyrazniej klamie bo nie odpowiedzial na pytanie: jak to jest ze na bzdury typu pomnik smolenski czy kk kasa sie znalazla.

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bardzo pamiętam, kiedy padła obietnica o wydłużeniu urlopu, ale datą jej wprowadzenia NA LOGIKĘ powinno być 9 miesięcy od oświadczenia!!!
  Te wcześniejsze porody zostały zdecydowane przez rodziców wcześniej, w czasie, gdy obietnicy jeszcze nie było! Można argumentować, że sama obietnica spowodowało przyspieszenie decyzji o "świadomym macierzyństwie" u innych, a tu ... kiszka.
  Inne argumenty o sprawiedliwości, czy nie działaniu prawa wstecz są drugorzędne wobec tej oczywistej oczywistości.

 • m.gawka

  Oceniono 2 razy 2

  Każda data jest arbitralna. Upieranie się, że powinna ustawa obowiązywać od początku roku, jest sprzeczne z podstawową zasadą, że prawo nie może działać wstecz. Niemniej trzeba z uznaniem zauważyć, że jest to pierwszy znaczący krok wspierający rodziny. To bardzo poważny problem, kiedy spojrzy się na polską demografię. Miejmy nadzieję, że za tym pierwszym krokiem pójdą następne.

 • klinkerchofen

  Oceniono 2 razy 2

  Ta jezd. Bredzi i niech wyciąga piniąchy bo na pewno je gdzieś chowa. A jak nie ma to zabierzemy rolnikom, księżulom, pielęgniarkom, suwnicowym, rencistom, emerytom i cyklistom. Pewnie Żydzi jeszcze gdzieś chowają kosztowności to im też zabrać i dać na rodziców. Tylko, że ja chcę na rodziców jeszcze tych z zeszłego roku. Dziecko mi się 1 października urodziło i też bym se w domu posiedział dłużej. A w zasadzie to jak sprawiedliwość, to sprawiedliwość, wszystkim matkom i ojcom (chociaż tu by trzeba potwierdzić dla pewności DNA) dać dodatkowe pół roku.

 • bogoria11

  Oceniono 8 razy 2

  No tak, w roku 2012 zatrudnienie w administracji wzrosło o 100 tys, co daje lekko licząc 6 mld rocznie. Podwyżki dostali mundurowi, choć jedynie zasługuje na nie straż pożarna, bo jedynie sprawnie działająca służba w III RP. kolejne kilka miliardów. MON buduje mieszkania dla armii na Białołęce, kolejne miliardy. I tak ziarnko do ziarnka zbiera się. Jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem na świecie! Dzietność jest zatrważająco mało, a z polityki prorodzinnej Słońce Peru zaproponował, żłobki i te urlopy. Żenada! Czyli jak zwykle napychanie żłobu biurokracji i kumplom, a żłobki dla pospólstwa. I jeszcze ten pajac na ministerialnym stołku. Tragedia!

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 0

  A obejmując - z woli Narodu - urzędy ministerialne, ślubowali :

  "Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem."

  I jeszcze piali : tak mi dopomóż "bóg" !

  A konstytucja jasno stanowi :

  Art. 2.

  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej

  Art. 18.

  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

  Art. 71.

  Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.

  Art. 8.

  Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

  ====================================

  W całej konstytucji nie znalazłem artykułu, który mówiłby o tym, że państwo stoi na straży przestrzegania

  dogmatów religijnych jakiegokolwiek kościoła czy sekty religijnej ! ! ! !

  Skąd więc ta dbałość państwa o dochody urzędników ponad dwustu kościołów i związków wyznaniowych,

  zarejestrowanych w Polsce ? ? ?

 • dzikowy

  Oceniono 4 razy 0

  TL;DR. Miało być od pierwszego kwartału, a nie jest. Tyle dyskusji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX