Masz 16 lat, zdecyduj jakiej jesteś płci. Nowy projekt Ruchu Palikota

Do Sejmu trafił projekt ustawy u ustalaniu płci autorstwa Anny Grodzkiej - informuje dzisiejsza ?Rzeczpospolita?. Nowe prawo dawałoby możliwość szybkiej zmiany płci metrykalnej zapisanej w dokumentach każdemu, kto ukończył 16 lat.
Ruch Palikota kwestionuje określanie płci przy urodzeniu dziecka na podstawie dwóch kryteriów: wyglądu narządów płciowych niemowlęcia i badań genetycznych. Od płci metrykalnej ważniejsza miałaby być tzw. tożsamość płciowa - "utrwalone, intensywnie doświadczane odczuwanie i przeżywanie własnej płciowości, które odpowiada lub nie płci metrykalnej".

"Urzędnicy nie mogą narzucać płci"

Ustawa dawałaby prawo przyspieszonego uzgodnienia płci metrykalnej i tożsamości płciowej. Wystarczyłby wniosek złożony do sądu okręgowego, z załączonym oświadczeniem o niezgodności płci metrykalnej i tożsamości oraz orzeczeniem dwóch lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i seksuologii. Prawo do formalnej zmiany płci miałaby każda osoba po ukończeniu 16. roku życia. Zdaniem posłów RP tożsamość płciowa kształtuje się właśnie do tego czasu. - Urzędnicy nie powinni odgórnie narzucać, czy ktoś jest chłopcem czy dziewczynką - uzasadniają posłowie RP.

Projekt zakłada, że zmiana zapisu w dokumentach nie byłaby uzależniona od przeprowadzonych wcześniej zabiegów medycznych i kuracji hormonalnych. Oznaczałoby to, że osoba pozostająca pod względem fizycznym mężczyzną otrzymywałaby nowy akt urodzenia oraz dokumenty wystawione na kobietę potwierdzające zmianę imienia i nazwiska.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej "

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (30)
Masz 16 lat, zdecyduj jakiej jesteś płci. Nowy projekt Ruchu Palikota
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 123 razy 73

  buahahahahaha...!!!!!!!!!!!! no nie mogę! palikocie! cóżeśmy ci zrobili?.... hahahahahahaha...!!!!!!!!!!!!!

 • necplusultra

  Oceniono 106 razy 62

  proponuję jeszcze możliwosc podjęcia decyji o kolorze skóry, o decyji prowadzenia życia naziemnego albo w koronach dzrzew. to wszystko niezwykle istotne. panie baranie showmanie paliglłupie, w społeczeństwie nędza, w grecji z takimi dochodami nie bylo by już Aten. do roboty głupki! gospodarka leży a pacjenci klinik weterynaryjnych maja lepiej niż szpitali i przychodni

 • xxx11_w

  Oceniono 100 razy 46

  to natura decyduje geny a nie Grodzki czy urzednicy. panie Grodzki obudz sie pan i wracaj do żony i dziecka.

 • mz.412

  Oceniono 71 razy 37

  Tolerancja tolerancją, ale zaburzenia w prawidłowym postrzeganiu własnej osoby i otaczającego świata to się powinno leczyć psychotropami, a nie hormonami i poprawkami w dokumentach. Płeć biologiczna to weryfikowalny fakt, a 'tożsamość płciowa' to ideologiczne dyrdymały. Inaczej można skończyć, jako ludzkie kuriozum.

 • mariusz6600

  Oceniono 50 razy 24

  takimi pomysłami tylko odstraszają wyborców. Mam nadzieje że to jakiś ponury żart.

 • mariusz6600

  Oceniono 44 razy 20

  Paranoja!! trochę teraz przesadzili.

 • jqu

  Oceniono 23 razy 13

  Panie Palikot, daj Pan przykład! Udowodnij Pan, że płeć to przeżytek i PUBLICZNIE urżnij Pan sobie fiuta!
  Jak cyrk, to cyrk!

 • witkowik

  Oceniono 16 razy 8

  Szczyt debilizmu, płec człowieka( nie tylko, szeryewj ssaków) jest okreslona układem chromosomów (przepraszam ale to takie długie słowo niezrozumiałe dla grodzkiej i innych zboczeńców). Jeżeli ostatnia para zawiera dwa chromosomy XX - kobieta, jezeli XY - męższczyzna. To tyle na tema plci.

 • dumpty

  Oceniono 20 razy 8

  Najmilsi Rodacy!
  Staram się być racjonalny w sądach i oszczędnie używać słów wartościujących. Ostatnie wydarzenia w sferach sejmowo-rządowo-eL-Gie-Be-Te, oraz masowe nimi zainteresowanie mediów postępowych wytrąciło mnie z równowagi. Zamiast rozsądnej dyskusji i skutecznych działań w sprawach poważnych (jak: fundusze europejskie, bezrobocie, emigracja zarobkowa, dalsza degrengolada służby zdrowia, rozkład kolei, dalsze szmalcowanie Matki Naszej Kościoła Kat z. naszych podatkowych kieszeni) mamy na Wiejskiej istne panopticum - Kobieta z Brodą, Bliźniak liliput Zbawca Narodu , Różowy Wieloryb w śmiesznych okularkach, ruchliwy jak iskierka Tęczowy Ślicznotek, młot na tęczowych - Stalowa Katodziewica , Wuj Sam genetyczny Polak-Katolik, takoż homosceptyk... ciągniemy dalej? I zachwyt mediów - trans marszałkiem! Znów zdobędziemy uznanie postępowego zachodu (jakby bliźniaków prezydenta i premiera nie starczyło)! Panowie, Panie i Ty Wice-marszałkinio in spe - nie widzicie w jakiej farsie występujecie? Nie jesteście nawet śmieszni, jesteście żałośni! Jeszcze ten Palikot z wyborem płci przez szesnastolatków! Idźmy więc dalej - wprowadzić obowiązkowe lekcje w szkołach (prowadzone przez działaczy LGBT) na powyższy temat, plus zajęcia praktyczne! A co! ....... Panie Januszu, może lód na głowę i jakieś środki uspokajające pomogą w powrocie do rzeczywistości? .... Pomyśleć, że to wszystko za nasze pieniądze i pod hasłem tworzenia prawa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX