Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]

W lutym Platforma Obywatelska straciła aż 6 proc. punktów poparcia względem poprzedniego miesiąca - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Największy spadek odnotowano w dużych miastach. W tej chwili PO i odrabiający straty PiS popiera niemal taka sama liczba osób.
Według CBOS Platforma Obywatelska w lutym ma jedynie 25 proc. poparcia (o 6 proc. mniej niż w styczniu). 24 proc. głosów dostałoby PiS (wzrost o 2 punkty).

8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL (wzrost o 2 punkty proc.), a 7 proc. na SLD (spadek o 1 punkt proc.); Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcia (wzrost o jeden punkt proc.).Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którą chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia. Podstawą wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Platforma traci centroprawicowych wyborców?

Jak podkreśla CBOS, znaczący spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największą partię opozycyjną (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań.

Według CBOS, porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na początku lutego żółtą kartkę PO pokazali ci, którzy stanowią podstawową bazę wyborczą tej partii.

Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastąpił wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wśród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów).

Biorąc pod uwagę deklarowane przez badanych poglądy polityczne, należy zauważyć, że PO w ostatnim miesiącu znacząco straciła wśród wyborców o poglądach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wśród osób identyfikujących się z lewicą - czytamy w sondażu CBOS.

Mniejsze zmiany w elektoracie PiS

Według Ośrodka zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie są w tym okresie tak znaczące jak w przypadku PO.

Warto jednak wspomnieć - czytamy - iż partia ta zyskała zwolenników szczególnie wśród osób identyfikujących się z prawicą (wzrost o 9 punktów proc.), mieszkańców wsi, badanych w wieku 25-34 lata (wzrosty po 8 punktów) oraz wśród respondentów z wyższym wykształceniem (wzrost o 7 punktów).

Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na początku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych; 15 proc. nie wiedziało, czy weźmie w nich udział; 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego br. na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 38 razy 26

  Więcej Gowina, Godsona itp. osobników w mediach i kolejny spadek poparcia gwarantowany.

 • basiacan

  Oceniono 17 razy 15

  Einstain kiedys powiedzial ze tylko glupiec powtarza te sama czynnosc wiele razy i oczekuje innego wyniku.
  Parafrazujac, mozna powiedziec ze tylko glupcy wybieraja tych samych ludzi do rzadu i oczekuja innych wynikow.

  Czas wiec zaczac sie rozgladac wkolo siebie i zaczac typowac ludzi (sposrod siebie), ludzi, ktorych szanujemy i mozemy im ufac.

 • olias

  Oceniono 8 razy 8

  "Będąc świeżo upieczonym magistrem zarządzania i marketingu po najlepszej polskiej prywatnej uczelni"

  mnie, staremu magistrowi chemii ten fragment wystarczy. wiem już wszystko o gościu.

 • joolspl

  Oceniono 13 razy 5

  ja dotychczas caly czas glosowalem na P.O ale jak walka z bezrobociem ma polegac na tym ile os. wyjedzie za chlebem do uk lub niemiec to chore.do tego dochodza inne problemy typu ze wsadza sie do wiezienia niewinnych ludzi za trawe tylko dlatego ze premier ma odmienne zdanie na ten temat... zastanowcia mnie czego on broni? zeby wsadzac ludzi na pare lat do wiezenia tylko za zapalonego skreta. Jak dla mnie Po to juz bardzo prawicowa partia i nie ma nic wspolnego z "obywatelska" raczej powinni zmienic na Platforma Policyjna i Bezrobocia

 • bogda35

  Oceniono 3 razy 1

  aż dziwne że dopiero teraz poparcie dla PO spada.Przy takiej nagonce na Premiera we wszystkich mediach, a szczegolnie tych okreslanych przez prawice jako prorzadowe ,przy ciągłym wyzywaniu od złodziei i zdrajców,przy nieustannym ataku hierarchów Ko scioła- no i,niestety,sadzac po wpisach na tym forum- jakiejs dziwnej nienawisci forumowiczów do własnego kraju- jaki może byc wynik ? Zycze wszystkich spodziewanych korzyści i spelnienia obietnic Kaczyńskiego- jak juz dorwie sie do władzy i naleje z próżnego - ale obawiam sie ze dopiero wtedy dowiemy co to zemsta i wojna domowa.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 5 razy 1

  Coś mi się nie sumują te słupki.

  A poparcie wróci - rzuci się tylko ochłap w postaci regulacji dot. praw konkubinatów. I tyle.

 • docsnugg

  Oceniono 10 razy -4

  Zgodzę się, że przyczyną utraty popularności platformy, może być zamieszanie w sprawie związków partnerskich.

  Niemniej najbradziej prawdopodobną przyczyną może być wbrew pobożnym życzeniom raczej odpływ prawicowego elektoratu do PiS, którego sondaża zazwyczaj są o 3-4% zaniżone i być może PSL, niż rozczarowanie libelarnej części elektoratu platformy.

  A prawda zazwyczaj leży pośrodku.
  I o tym pisałem, przy okazji akcji Palikota z posłanką Grodzką - każdy spor światopoglądowy wzmocni skrajności (PiS, RP) a osłabi PO....

 • si-si2

  Oceniono 30 razy -6

  Wyborca Tuska
  to kmiot morowy,
  butny i hardy
  chociaż bez głowy
  liczył na cuda
  i obietnice
  za to na starość
  zostanie z niczym

 • fromagge

  Oceniono 7 razy -7

  Suma wszystkich procent poparcia z wykresu daje mi 72%. Rozumiem, że pozostałe 28% to soby niezdecydowane i ewentualnie partie pozostające poza Sejmem, których poparcie w sumie nie przekracza pewnie 5%...

  Postanowiłem sprawdzić jak układałyby się wyniki, gdyby tylko głosy osób zdecydowanych potrakotować jako 100% - Wydaje mi się że tak zwykle to się liczyło w sondażach. (poprawcie się jeśli się mylę) Jako sumę przyjąłem 75% = 72% jako sumę wartości widocznych na wykresie + 3% dla PJNu, Nowej Prawicy i dla łatwiejszych obliczeń;). Oto wyniki:

  PO: 33%
  PIS: 32%
  PSL: 10,6%
  SLD: 9,3%
  RP: 6,6%
  SP: 4%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX