"PO zakiwała się na śmierć" - ekspert ocenia wynik najnowszego sondażu poparcia dla partii

- Poparcie dla PO spada, bo w mediach jest gorąco o związkach partnerskich, a w domach panują nastroje kryzysowe - mówi psycholog społeczny, dr Norbert Maliszewski. Ekspert odniósł się do wyników sondażu politycznego, w którym PO ma nad PiS minimalną przewagę. W jego ocenie Platforma zniechęciła swoich centrowych wyborców brakiem pragmatyzmu, a prawicowych wystraszyła kwestiami światopoglądowymi.
W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych, przygotowanym przez CBOS, PO straciła aż 6 proc. punktów poparcia względem poprzedniego miesiąca. W tej chwili PO i odrabiający straty PiS popiera niemal taka sama liczba osób (odpowiednio 25 i 24 proc.)

Skąd tak duża strata PO? Zdaniem Norberta Maliszewskiego centrowi wyborcy Platformy Obywatelskiej oczekują, że partia, którą poprą zajmie się kwestiami praktycznymi. - Ta centrowa, wykształcona baza elektoratu z dużych miast, prawdopodobnie ma dosyć chaosu w obliczu kryzysu - powiedział ekspert w rozmowie z portalem Gazeta.pl. - Oczekuje pragmatyzmu, "ciepłej wody w kranie". Rozwiązań, a nie "wojen światopoglądowych" - ocenia.

Psycholog nie zaprzecza, że temat związków partnerskich jest ważny dla tej części elektoratu PO, jednak podkreśla, że wyborcy oczekują, iż tego typu sprawy będą załatwiane przez Platformę szybko i sprawnie. - Wyborcy mają poczucie nieskuteczności PO - mówi.

Gowin w ogóle nie jest atrakcyjny dla prawicowych

Dr Maliszewski tłumaczy także spadek poparcia dla PO wśród wyborców o bardziej prawicowych poglądach. - PO zakiwała się na śmierć. Wyborców centrowych, którzy są za związkami partnerskimi zniechęciła, bo była nieskuteczna, a bardziej prawicowych zraziła, bo rozpoczęła tematy, których oni się obawiają. Być może właśnie na tym zyskał PiS - twierdzi.

W ocenie psychologa kontrofensywa konserwatystów z PO i Jarosława Gowina wcale nie jest skutecznym wabikiem dla tej części wyborców. - Pozycja Gowina nie wydaje się szczególnie silna. On w ogóle nie jest atrakcyjny dla prawicowych wyborców - mówi ekspert. - Jeśli mówi się o planach Gowina na założenie własnej partii, to w sytuacji, gdy on prowadzi ofensywę, w której blokuje projekt ustawy, o której jest głośno, a PO traci na prawicy, to znaczy, że jego szanse są minimalne - dodaje.

Szansa na odzyskanie poparcia? Szczyt UE

Norbert Maliszewski zaznacza jednak, że przyczyny spadku poparcia mogą być bardziej prozaiczne. - To jest jeden wynik - mówi. - PO często traciła podczas wakacji, a teraz są ferie - podkreśla.

Czy w najbliższym czas Platforma Obywatelska ma szanse na odzyskanie poparcia wyborców? - Prawdopodobnie można by spodziewać się odbicia, jeśli np. Donald Tusk odniesie sukces podczas szczytu Unii Europejskiej - przekonuje psycholog. - Wtedy ten pragmatyczny wyborca centrowy zobaczy, że w końcu coś się dzieje w tej sferze, która najbardziej go interesuje - mówi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
"PO zakiwała się na śmierć" - ekspert ocenia wynik najnowszego sondażu poparcia dla partii
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 36 razy 22

  Pan psycholog powinien zmienić profesje i wypiekac paczki zamiast duby smalone opowiadać .
  Proszę wiec posłuchać bo nie będę dwa razy tego powtarzał.
  Platforma , mnie swojego wyborcę nie wkurzyła żadnym brakiem pragmatzymu i brakiem ciepłej wody.
  Wq...wili mnie maksymalnie tym swoim święto..bliwym włazi..pstwem bez mydła Kościołowi.
  Nie życzę sobie Państwa Wyznaniowegi i tyle
  Po dziurki w nosie mam tych homoseksualistów i pedofilów w tych śmiesznych czapeczkach włazących mi w telewizor i pod kołdrę z kazaniami co jest grzeszne i niewłasciwe.
  Pogonić to precz od instytucji państwowych i odciąc od państwego cycka.
  No wziac sie się za tych obrzydliwych pedofilów w sutannach.
  Niech mi jakiś rzecznik Episkopatu nie opowiada jakie to oni smiałe podjeli zobowiązania razem z Paetzem , aby przeciwdziałac pedofilii.
  To tyle w wielkim skrócie.
  Zanotował tam kto trzeba z tych sztabowców ?
  Zaglosuje na tego kto WYPOWIE KONKORDAT.
  Moze to byc czarnoskory Żyd mający siedem zon pierwszorzędnych i czterech mezów drugorzędnych, lub odwrotnie.
  Sie ma !
  :)

 • andy18m

  Oceniono 20 razy 14

  Pan "ekspert" plecie androny.
  "Oczekuje pragmatyzmu, "ciepłej wody w kranie". Rozwiązań, a nie "wojen światopoglądowych"
  Lud oświecony bardziej ceni sobie wolność osobistą niż pełne koryto w ciepłej chlewni.

 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli PO nie rozumie dlaczego im spada
  to tym bardziej nie będę na nich głosować.
  I jestem przekonany ,że fejsbukowi wyborcy też im odpadną
  a to już są setki tysięcy głosów
  PO dalej myśli kategoria przygłupa:
  "Będą na nas głosować bo przecież nie mogą głosować na P&S"

 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 5

  I bardzo dobrze, bo lecieć na jednym liberalnym skrzydle i na kontenerze POBOŻNEGO OŁOWIU z drugiej strony raczej TRUDNO... Czas na jedną prawdziwie konserwatywną partię i na jedną prawdziwie socjalistyczną partię plus plankton ekstremistyczny z obu stron...Jak to jest PRAWIE WSZĘDZIE...Ale normalność będzie niemożliwa bez uprzedniego WYPOWIEDZENIA KONKORDATU, bo to jest główne źródło DZISIEJSZEGO SKŁÓCENIA POLAKÓW w nadzwyczaj podłych i i materialnych interesach Kościoła ... Nie bójmy się zmian sceny politycznej, Bo PIS-u JUŻ PRAWIE NIE MA sadząc po ostatniej histerii kartoflanych PRAWIE NA KAŻDY TEMAT...

 • feminus

  Oceniono 7 razy 3

  Znam madrych ludzi, ktorzy twierdza, iz badania tego osrodka sa go..no warte.


  PO zrownalo sie z PIS, taaa, a Cameron jest kumplem Kaczynskiego. Prosze was!...;-)

 • feminus

  Oceniono 3 razy 1

  A łyżka na to NIEMOŻLIWE!

 • oghana7

  Oceniono 13 razy 1

  MOZE DOBRZE ! MOZE POLACY ZASLUZYLI NA JADOWITEGO JARA ,TAKAZ PAWLOWICZ ,BLASZCZAKA ,HOFMANA ,BRUDZINSKIEGO I RESZTE AGRESYWNYCH ,WSCIEKLYCH ,ZAWISTNYCH I OSZALALYCH NA PUNKCIE WLADZY LUDZI .W PISIE NIE MA NORMALNYCH CHARAKTEROW .MOZE NA TAKI PISOWSKO-RYDZYKOWY KATOLICYZM JEST MODA W POLSCE Z POPARCIEM KOSCIOLA ,KTORY UPRAWIA SZANTAZ WOBEC POLSKIEGO PANSTWA I NA DODATEK CHWALI KIBOLI?DOBRZE! NIECH Z TAKIEJ POLSKI PEKA ZE SMIECHU CALA EUROPA .MOZNA TAK -NIECH SIE WALI NOWOCZESNE PANSTWO .

 • dudibudi

  Oceniono 18 razy -2

  Według mojego sondażu ( na próbie 310 osób, studenci ) : PO 31, PiS 33 procent.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX