Prof. Środa: Mam nadzieję, że Palikot zrozumiał, że za Wandą stoją poważne siły

- Powiedziałam Wandzie, że jak poda się do dymisji, to zachowa się jak stereotypowa kobieta, której nie zależy na stanowiskach i karierze, tylko na cichej "służbie" - mówi dla "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej prof. Magdalena Środa, filozof i etyk.
Sejm zdecydował dziś, że Wanda Nowicka zostanie na stanowisku wicemarszałka. Posłanka Ruchu Palikota zapowiadała wcześniej, że złoży dymisję bez względu na wynik głosowania. Dziś jednak, wzmocniona ponadpartyjnym poparciem Sejmu, o tym już nie mówi.- Wanda skompromitowana nie jest, a stanowisko w prezydium Sejmu służy jej do aktywizacji kobiet. Właśnie dlatego ona nie zrezygnuje, a przez to uratuje także przed instrumentalnym wykorzystaniem Anię Grodzką, bo czym innym, jak nie instrumentalizacją, jest pomysł jej kandydatury na wicemarszałkinię? - komentuje prof. Magdalena Środa w rozmowie z Cezarym Michalskim z "Krytyki Politycznej". - Chłopcy z Ruchu znudzą się nią szybko, jak tylko przestanie dostarczać medialnych sensacji lub - jak stanie się niezależna i silna. Tak było z Wandą, urosła ponad chłopców i dostała kopa - uważa Środa.

Mocna Wanda

W sejmowych kuluarach mówiło się o tym, że lider Ruchu Palikota chciał wykorzystać sprawę premii rocznych dla prezydium Sejmu, by usunąć Wandę Nowicką ze stanowiska.

Jego intryga się nie powiodła. - Mam nadzieję, że zrozumiał, że za Wandą stoją poważne siły. I nie są one wyłącznie emanacją Tuska. Przecież rozpętała się akcja na całą Polskę. Za Wandą stanął Kongres Kobiet, Danuta Huebner, Nika Bochniarz, Krysia Kofta - czyli kobiety zupełnie "nie z jej bajki" - mówi z rozmowie z "KP" Środa. - Stanęły za nią organizacje pozarządowe, no i to wzmocniło Wandę, a zaskoczyło Palikota, chyba się tego nie spodziewał - dodaje.

Lepszy diabeł niż Grodzka?

Zdaniem prof. Środy Janusz Palikot nie przewidział reakcji klubów parlamentarnych, które są gotowe głosować raczej na diabła niż na Grodzką. Jacek Żalek, Jarosław Gowin zmienili swój stosunek do posłanki RP. Sprawdź wyniki głosowań>>

- Powiedziałam Wandzie, że jak poda się do dymisji, to zachowa się jak stereotypowa kobieta, której nie zależy na stanowiskach i karierze, tylko na cichej "służbie". Żaden facet nie wstydzi się tego, że czepia się stanowiska jak pchła psiego ogona, zapominając o honorze, "twarzy" czy poczuciu wstydu - stwierdza prof. Środa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Prof. Środa: Mam nadzieję, że Palikot zrozumiał, że za Wandą stoją poważne siły
Zaloguj się
 • nadordynariusz

  Oceniono 114 razy 66

  Przecież Nowicka ma być odwołana za kasę, a nie za płeć. Klub ma prawo odwołać Nowicką, kiedy uzna, że postąpiła wbrew interesowi partii. PO kiego chooya mieszać w to sprawy kobiet?

 • 1ewkas

  Oceniono 85 razy 63

  "Żaden facet nie wstydzi się tego, że czepia się stanowiska jak pchła psiego ogona, zapominając o honorze, twarzy czy poczuciu wstydu". No i pani wicemarszałek zachowała się, jak facet.
  Piękna rekomendacja Nowickiej, pani profesor.

 • skues

  Oceniono 75 razy 53

  Co za pokrętne rozumowanie. A kto miał zastąpić kobietę Nowicką na stanowisku wicemarszałka? Jeśli dobrze zrozumiałem Środę, to ona nie uważa pani Grodzkiej za kobietę. Po drugie uważa ją za osobę nienadającą się do tej funkcji, bo to wynika z tezy o instrumentalnym traktowaniu.

  W ten sposób wychodzi ze Środy kołtuństwo. Kołtuństwo feministyczne jest chyba jeszcze bardziej paskudne niż to katolickie.

 • skues

  Oceniono 60 razy 50

  Dziwne, że Środa pisząca o instrumentalnym ttraktowaniu Grodzkiej przez Palikota, nie widzi jak instrumentalnie została potraktowana Nowicka, która została instrumentem nie głosowania na Grodzką.
  Środa czasem pisze z sensem, ale czasami, jak coś chlapnie...

 • kadykianus

  Oceniono 69 razy 43

  Pani Środo, uwielbiam Panią i szanuję.
  Ale za Nowicką nie stoi NIC poza homofobią, transfobią i całym tym dziadostwem polskim, jaki mamy w Sejmie.
  Kiedy startowała na marszałkę, nie chcieli jej. Przeszła za drugim razem. Ledwo. Obłuda, obłuda.

 • andrzejt1950

  Oceniono 48 razy 40

  PANI ŚRODA ZAPOMNIAŁA,ŻE TU CHODZIŁO TYLKO I TYLE, ŻEBY p GRODZKA NIE BYŁA VICE. TO BYŁO POLECENIE BISKUPÓW I ZAPOMNIAŁA PANI JAK SEJM DWA LATA TEMU POKAZAŁ p NOWICKIEJ ŚRODKOWY PALEC, I JAK JANUSZ PALIKOT SKAMLAŁ W SEJMJE, ABY TEN ZAAKCEPTOWAŁ JĄ JAKO VICE.
  JESZCZE SIĘ PANI PRZEKONA CO POTRAFI TA MAFIA KATOLICO-BURACZANA TZW V KOLUMNA WATYKAŃSKA

 • krys58

  Oceniono 50 razy 38

  Za Wandą Nowicką stoją poważne siły...
  No tak to już wiem kto nie chce ustawy o zdrowiu seksualnym. Wanda N.
  Umów się dotrzymuje. Rozumiem, że ciężko zrezygnować z samochodu i...
  Ale zaraz zaraz czyt to Wanda N poszła po to do Sejmu czy jednak jej o coś chodził?

 • gaz-wegaz

  Oceniono 44 razy 36

  "za Wandą stoją poważne siły"

  nieczyste?

 • glit64

  Oceniono 58 razy 36

  Szkoda, ze pani n.zachowala sie jak zwykly gnój w garniturze - wzielam kase (nienalezna), mialam zrezygnowac, ale nie zrezygnuje bo mnie koledzy i kolezanki od koryta obronia, i gowno mi zrobicie, hahahhaha!
  A palikot to swintuch, bo smiał mnie zaczepic, o!

  Brunonowi K. sie nie udało, ale to nie znaczy że Nadzieja zgasła :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX