"Absurd i tandeta. Ruch Palikota ośmiesza siebie i problemy, którymi się zajmuje"

- Każdy ruch społeczny, który wchodzi do parlamentu, bardzo boleśnie przeżywa okres dojrzewania - tak Ruch Palikota opisała w TOK FM prof. Agnieszka Rothert. - Dostrzegam w tym większy problem. Mam wrażenie, że to nie do końca jest ruch społeczny - dodała politolożka, krytykując partię Palikota za sprowadzanie wszystkiego do absurdu i brak zaplecza eksperckiego.
- To jest zupełnie nieczytelna rozgrywka, nie wiem, jakie było przesłanie Ruchu Palikota - powiedziała w TOK FM prof. Agnieszka Rothert z Instytutu Nauk Politycznych UW. Komentowała w ten sposób próbę odwołania Wandy Nowickiej ze stanowiska marszałkini Sejmu i zastąpienia jej przez Annę Grodzką. Operacja się nie udała, przytłaczająca większość posłów głosowała za pozostawieniem Nowickiej. - Mam takie ponure podejrzenie, że chodziło o zablokowanie Grodzkiej i niedopuszczenie do kolejnej awantury.

Zimny prysznic ludzi Palikota

- Kazus Nowickiej pokazuje nam szerszy kontekst funkcjonowania tej partii - mówił prowadzący audycję Jakub Janiszewski. - Ruch Palikota wydawał się przez moment partią protestu. Miał być nowym powietrzem, nową jakością. Ale jaka jest jakość tej jakości?

- Dla wielu tych ludzi spotkanie ze zinstytucjonalizowaną polityką to jakiś szok. Przychodzą momenty, kiedy trzeba rozpaczliwie udowadniać, że się nie jest wielbłądem, że się nie jest politykiem parlamentarnym, ale wciąż członkiem ruchu społecznego - tłumaczyła dr Rothert. Jej zdaniem aspiracje i dążenia znajdujących się w partii osobowości zderzyły się z "ponurą, nudną, brutalną rzeczywistością zwykłej sejmowej pracy".

"Rozczarowujący, słaby, ośmieszający show"

Janiszewski podkreślał jednak, że RP wciąż stara się robić polityczno-medialny show, który pozwolił wypłynąć wielu partiom. - Jednak show w wydaniu RP jest rozczarowujący, słaby, a nawet ośmieszający całe ugrupowanie, że przypomnę palenie kadzidełek w Sejmie. To absurdy, sprowadzanie bardzo poważnych tematów do absurdów.

- Ruch Palikota wchodzi w spłycony, stabloidyzowany system medialny i podbija jeszcze tandetę, w której się poruszamy. To jest największa szkoda, jaką powoduje ta partia: ona podtrzymuje coś bardzo taniego - ciągnął Janiszewski.

- Członkowie RP nie tylko ośmieszają siebie, ale też ośmieszają problemy. Tym razem premie przykryły poważną dyskusję o związkach partnerskich - tłumaczyła prof. Rothert. - Palikot, który wyrósł na tej tandecie, uznał, że to świetny środek. Zapominając, że w tej chwili reprezentuje ludzi, którym coś obiecał. Poparcie w wysokości 12 proc. jest poważne, to nie są małe grupy. Teraz należałoby więc zacząć reprezentować ludzi.

Posłowie Palikota jak karty w talii

Janiszewski zarzucił też partii Palikota, że utożsamia osoby z problemami. I tak Robert Biedroń reprezentuje mniejszości seksualne, Anna Grodzka osoby transpłciowe, zaś Wanda Nowicka dyskryminowane kobiety. - Te postacie tasują się jak karty w talii. One mają nieść tę prawdę, ale za nimi nie tworzy się żadna debata - mówił Janiszewski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (43)
"Absurd i tandeta. Ruch Palikota ośmiesza siebie i problemy, którymi się zajmuje"
Zaloguj się
 • jpjareck

  Oceniono 98 razy 56

  "Słabe show"? Skoro takie słabe, to dlaczego przez ostatni tydzień jest tematem przewodnim w większości mediów? To dlaczego częstotliwość występowania nazwiska Grodzka, w tygodniu negocjacji budżetowych, na łeb bije częstotliwość używania nazwisk Tusk i Kaczyński razem wziętych?
  "Zimny prysznic", pewnie tak, tyle tylko że nie dla Palikota.

 • sztucznamgla

  Oceniono 77 razy 41

  ciekawe te skomasowane ataki na Palikota, a w zasadzie cały ruch... nie wiem juz który 'ekspert' wypowiada się krytycznie, tak jakby zalezało na tym, by JEDYNIE tradycyjne partie jak POPIS czy PSL istniały na scenie politycznej...

  brak zaplecza eksperckiego??? ciekawe, bo ja czasem słyszę o ekspertach wypowiadajacych się w ramach jakiejs konwencji czy spotkania organizowanych przez RP.... a jakie to wielkie zaplecze eksperckie posiada PIS...? PO...? SLD???

  przestanmy bić piane...

 • 227rom

  Oceniono 51 razy 35

  Profesor Rotert ma dziwne kryterium wartości. Uważa że wtedy gdy w Polsce panuje bieda a marszałkowie przyznają sobie gigantyczne premie zgodnie z prawem, które sami tworzą to jest wszystko o.k. Większość praworządnychg ludzi uważa jednak że jest to najzwyklejszy przekręt. A Palikot jest jedynym z polityków (obojętnie czy grał pod publiczkę czy też nie) który temu się przeciwstawił. I to jest najbardziej bolesna prawda dla elit sejmowych że znależli się na tle Palikota pod pręgierzem opinii spolecznej.

 • queserasera

  Oceniono 62 razy 32

  "To jest zupełnie nieczytelna rozgrywka, nie wiem, jakie było przesłanie Ruchu Palikota - powiedziała w TOK FM prof. Agnieszka Rothert"

  Zagrywka jest oczywista - pokazanie się przez RP jako jedynej przyzwoitej siły w Sejmie (co tez resztę bardzo wystraszyło) i przez kandydaturę Grodzkiej jako jedynej siły postępowej. Tyle widzi byle idiota. A pani profesor nie kuma. Ale jest EKSPERTEM. I się wypowiada w radio prowadzonym przez innego półgłówka, któren ją zaprosił.

  Fajny kraj, całkiem jak Zimbabwe

 • benek231

  Oceniono 41 razy 25

  Po wypowiedziach tych utytulowanych ekspertow nabralem przekonania, ze Palikot wiec co robi obywajac sie bez ich doradztwa.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 25 razy 23

  Nie potrafię zrozumieć przeciwników Janusza Palikota. Jak można popierać złodziejstwo w sejmie, Złodziejstwo w najgorszej podstępnej i skrytej formie. NIe zgadzam się z usprawiedliwianiem, że tak było w przeszłości. Własnie dlatego parlamantarzyści są cyniczni i beznadziejnie głupi, że tak było. To są nasze pieniądze, Kwota jaką sobie przyznał pan Borusewnicz ( 50 tysięcy PLN), kwota 40 tysięcy PLN jaka przyznali sobie marszałkowie to niespełniony cel milionów ciężko pracujących Polaków. To kwota poza wyobraźnią 70% Polaków, którzy żyją w premanentnej biedzie, dziedziczonej na pokolenia właśnie dzięki temu, że ci złodzieje z sejmu niszczą Polskę. Pan Palikot został osamotniony z prostego powodu. Parlamentarzyści w sprawach dotyczących dojenia społeczeństwa z kasy są wyjątkowo zgodni. I to jest tragedia.

 • realgniot

  Oceniono 20 razy 20

  Lepiej w imię narodu kraść. Moralność w wykonaniu większości polityków w Polsce jest wątpliwa.

 • benek231

  Oceniono 22 razy 20

  To sa eksperci jak z koziej dupy traba.

  Byla wspaniala okazja do wstawienia Grodzkiej w miejsce Nowickiej. Palikot doskonale wiedzial co robi i dlaczego. Nowicka spelnila juz swoje zadanie, a Grodzka dawala szanse na dalsze odkoltunianie sejmowej koltunerii. Zbieglo sie to z nagroda, ktorej Nowicka nie powinna byla przyjac, wiec byla dobra okazja by pokazac spoleczenstwu pryncypialnosc Ruchu Palikota. Oni nie szli do Sejmu po stanowiska i szmal - oni nie mieli zamiaru obrastac w Sjmie w tluszcz i piorka (co powyzej rekomenduja im "eksperci").

  To co robi Palikot jedynie dla glupcow jest awanurnictwem - jedynie dla glupcow jest osmieszaniem sie. Oraz dla kanalii, ktore od czasu zaistnienia RP staraja sie ja wepchnac w rutynowy szereg, po to by zgubili cele, stracili twarz i zaufanie swego elektoratu. By w efekcie poszli przestali istniec.

 • barbarakos

  Oceniono 56 razy 20

  Wydaje mi sie, ze jednak dobrze sie stalo, ze Anna Grodzka nie zostala marszalkiem:
  1. Mimo ze podobno ma gruba skore, to jednak nawet jej chyba byloby trudno dawac odpor temu chamstwu w sejmie.
  2. Wlasnie przez to chamstwo obrady sejmowe przynjmniej od czasu do czasu przemienialyby sie w karczemne awantury, gorszace, z bardzo zlymi skutkami dla naszego slabego parlamentaryzmu. Odwracaloby to uwage od tego, co wazne, zyskiwalyby na tym tylko tabloidy, choc pisaliby wszyscy.
  Pani Annie Grodzkiej zycze naprawde wszystkiego, wszystkiego najlepszego.
  A Janusz Palikot, uwazam, nie powinien mowic o swojej partii "Ruch Palikota", tylko "MOJ ruch".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX