Kraśko o zmianach w rządzie: Premier musiał się dobrze bawić przez ostatni tydzień

- To było najtańsze badanie opinii publicznej. Dziesiątki sond, dyskusji, analiz - przyznał w Poranku Radia TOK FM. - Premier musiał się dobrze bawić przez ostatni tydzień - dodał. Publicyści komentowali wczorajsze zmiany w rządzie. - Tusk tworzy ekipę kanclerską z ludzi, którzy wszystko mu zawdzięczają i nie stworzą samodzielnego bytu politycznego - analizował Piotr Semka z ?Do Rzeczy?.
- To są zmiany, które odświeżają bezpośrednie otoczenie premiera - mówił w Poranku Radia TOK FM Semka. - Z dawnego składu otaczającego Tuska pozostało niewiele osób: Graś, Ostachowicz... To sięgnięcie po nowe twarze, ludzi, którzy nie są związani z walką o władzę wewnątrz PO. Tusk tworzy ekipę kanclerską z ludzi, którzy wszystko mu zawdzięczają i nie stworzą samodzielnego bytu politycznego.

Zmiany w rządzie: Cichocki zastąpi Arabskiego, Sienkiewicz do MSW

- Premier musiał się dobrze bawić przez ostatni tydzień - podkreślił Kraśko. - Właściwie śmiał się, odpowiadając na pytanie, czy to będzie dotyczyło ministrów konstytucyjnych. On od początku wiedział, jak głębokie będą te zmiany - zauważył dziennikarz TVP. - To było najtańsze badanie opinii publicznej. Dziesiątki sond, dyskusji, analiz, który minister powinien odejść. A premier miał prawo dokonać takich zmian, jakich dokonał.

Premier już wie, kogo wymieni latem?

- Powiedzieć na początku kadencji: wszyscy jesteście zderzakami, nie sprawdzisz się, to odejdziesz, jest bardzo dobre. Nic lepiej nie robi w życiu jak konkurencja - zaznacza Kraśko. Jednak jego zdaniem otwieranie nieustannej dyskusji o kształcie rzędu jest "niekomfortowe".

Piotr Zaremba zauważył, że zapowiedź zmian w rządzie za kilka miesięcy to sugestia, że niektórzy ministrowie już nadają się do wymiany. - Nie zakłada się przecież, że ministrowie w ciągu kilku miesięcy się popsują. To bardzo dziwna formuła. Ona wyraża permanentną słabość - zastanawiał się publicysta "W sieci". Dodał, że Tusk w ten sposób chce rządzić już nawet nie przez zamęt, ale "przez zapowiedź zamętu".

Cichocki i Sienkiewicz: "Stonowani dżentelmeni"

Publicyści analizowali zastąpienie Jacka Cichockiego przez Bartłomieja Sienkiewicza w MSW. - Formuła MSW w rękach człowieka spoza Platformy istnieje od kilku lat - zauważył Zaremba. - To się zaczęło w 2009 roku, kiedy przepędzono dwór platformerski związany z Grzegorzem Schetyną. Odtąd Tusk coraz bardziej brnął w ministrów spoza partii.

- Widać, że minister Cichocki musiał odegrać jakąś istotną rolę w sporach dotyczących kompetencji ABW. Musiał czymś błysnąć, aby premier uznał, że to jest człowiek, który będzie koordynował jego politykę - zastanawiał się Semka. Zdaniem publicysty Cichocki i Sienkiewicz to "stonowani dżentelmeni", zwłaszcza "na tle stylu, w którym wicemarszałkiem Sejmu zostaje Stefan Niesiołowski, który wszystkich obraża". - To ludzie, którzy unikali udziału w wojnie polsko-polskiej. I oby tak było dalej - dodał Semka.

Sienkiewicz zawsze był w cieniu. Starczy mu cierpliwości?

Zdaniem Zaremby przejście Sienkiewicza do MSW to sygnał, że MSW będzie się zajmował koordynacją służb , bo premier nie chce się już tym zajmować. - Sienkiewicz nie jest kojarzony z tematyką służb mundurowych - podkreślił Zaremba.

O nowego szefa MSW martwił się Semka. - On zawsze poruszał się w drugim planie, w cieniu. Teraz będzie szefem resortu, który jest często na cenzurowanym, choćby w wypadku nieudanych akcji policji. Czy będzie miał cierpliwość, aby opinii publicznej wszystko tłumaczyć? To będzie dla niego wyznanie.

Zaremba odniósł się także do awansu ministra finansów. Jego zdaniem Rostowski wicepremierem był już wcześniej, jednak nieformalnie. - Można się zastanawiać nad sensem dwóch wicepremierów, którzy koordynują gospodarkę - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (79)
Kraśko o zmianach w rządzie: Premier musiał się dobrze bawić przez ostatni tydzień
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 145 razy 115

  ... kuźwa, ja dobrze słyszę i czytam?... PUBLICYŚCI???... a mógłbym się spytać od kiedy to kraśko jest publicystą?... jest zwykłym "prompterem" który CZYTA wiadomości osobom którym albo się nie chce albo nie umieją samodzielnie słuchać, przetrawiać i komentować zdarzeń które się dzieją wokół nich :)... hehe, publicysta... oj, wytarzałem się ze śmiechu...

 • gregorry1953

  Oceniono 176 razy 60

  W naszym państwie jakoś tak dziwnie się układa, że bycie przeciwko władzy czyni kogoś mądrzejszym prawdziwszym, uczciwszym, niemalże Poakiem z krwi i kości. Natomiast ten kto popiera władzę jest oceniany jako sługus, hucpiarz etc. Zdaję sobie sprawę, że to pozostałość po zaborach i komunie, ale na boga zacznijmy szanować nasze państwo i władzę, któa jest przecież z wyborów. Ja popieram Tuska i się tego nie wsydzę, ma on wizję Polski lepszej, zasobniejszej i zapewniającej demokrację w Polsce. Co do krytyki, to przytoczę fraszkę Sztaudyngera:

  Krytyk jest inpotenta wierną fotografią,
  Obaj wiedzą jak terzeba lecz sami nie potrafią,

 • 22hanna

  Oceniono 76 razy 58

  I jakoś Was nic ta historia nie nauczyła. Znowu w artykule dywagacje, domysły, hipotezy. I co mnie obchodzą zmartwienia np. Pana Semki???

 • neumarkt

  Oceniono 59 razy 55

  Pomijając rzekomą uciechę premiera Tuska w trzymaniu "komentatorów i pismaków" w niewiedzy i skazując ich na domysły, jest wielką uciechą słuchać teraz teraz tych arcymądrych dywagacji i analiz WRÓŻONYCH z lekko spleśniałych kawowych FUSÓW! A wypowiadają się ochotnie Ci, którzy od lat "wróżą" w zależności od tego skąd wiatr wieje... Słuszne nad wyraz są komentarze wielu luminarzy nauki polskiej, że nasze dziennikarstwo, zdecydowanie SCHODZI NA PSY! I To te bardziej skundlone!

 • najdul6

  Oceniono 59 razy 43

  no panie Kraśko nie udało wam się odgadnąć co zrobi pan premier i to mnie cieszy przynajmiej nie mieliście tematu do trąbienia wy śmierdzące lenie

 • ciemnyludd

  Oceniono 40 razy 36

  Kraśko też się musiał kiedyś dobrze bawić, kiedy mówił że nie rozumie, dlaczego AMERYKANIE NAPADLI NA JUGOSŁAWIĘ"....

 • jadwisia9

  Oceniono 160 razy 28

  Panowie..
  powiem jedno podziwiam Premiera Tuska ..
  Nie pamiętam czasów żeby Premier Polski był tak atakowany i krytykowany za wszystko.
  Nic Wam się za Jego rządów nie podoba.
  Nie pozwalacie Tuskowi rządzić ani żyć.
  Podziwiam Premiera Tuska za jego silną osobowość bo ja juz bym dawno zrezygnowała .
  Ta silna osobowość Tuska trzyma mnie w nadziei ,że tacy jak Wy dziennikarze i PiS nie zniszczą Polski dopóki rządzi Premier Tusk .!!!!!!!!!!!!!!

 • slnmrw

  Oceniono 45 razy 25

  Media same popadły w spekulacyjną histerię choć premier zapowiedział, że zmiany będą drobne ale ciekawe, a teraz znowu winny ten Tusk bo odciągnął uwagę dziennikarzy od mamy Madzi taką mało medialną korektą w rządzie.
  Gdyby nic nie powiedział tylko przesunął Arabskiego na ambasadora media popadły by w spekulacyjną histerię co sie za tym kryło, a prezes PiS z Macierewiczem zakrzynęli na całą Polskę, że Arabski winien za Smoleńsk i premier to potwierdził.
  Ludziska, cokolwiek by Tusk zrobił zawsze się przyczepicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX