Chwedoruk: Kwaśniewski jednoczy lewicę? Skończy się dramatyczną klęską

- Wszystkie partyjne inicjatywy polityczne w XXI wieku z udziałem Kwaśniewskiego kończyły się dramatyczną klęską - podkreślał w Radiu TOK FM dr Rafał Chwedoruk z UW. Politolog dziwił się pomysłom wspólnych działań partii Janusza Palikota i Leszka Millera, gdyż mają one skrajnie różne elektoraty. - W istocie w ostatnich tygodniach dyskutujemy niemal o niczym.
Leszek Miller zwrócił się wczoraj do Aleksandra Kwaśniewskiego i wszystkich polityków, którzy odeszli z SLD, by wspólnie wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szef Sojuszu podkreślił, że komitet powinien być zamknięty dla członków Ruchu Palikota.

Miller wzywa Kwaśniewskiego do stworzenia wspólnej listy Sojuszu do PE. Bez Palikota

- Różnica między Millerem a Palikotem polega na tym, że Miller może, a Palikot musi - ocenił w Radiu TOK FM dr Rafał Chwedoruk. - Co by się na świecie nie działo, wiadomo, że SLD w tym kształcie organizacyjnym znajdzie się w parlamencie, także europejskim. Pytanie, z jakim poziomem poparcia - dodał politolog. Jak podkreśla, trwałe poparcie dla Sojuszu od kilkunastu lat waha się między 8 a 15 proc. - Sondaże zawsze to potwierdzają.

Tymczasem Palikot, jeśli nic nie zmieni w funkcjonowaniu swojej partii, w kolejnych wyborach może dostać zarówno 3, jak i 10 proc. - Stąd zaskakujące akcesy Palikota do lewicy - tłumaczył Chwedoruk. Dlaczego zaskakujące? - Ani poglądy Palikota, ani poglądy większości posłów tej partii i, co najważniejsze, poglądy wyborców, nie mają zbyt wiele z lewicowością. Palikot wie, że w takiej luźnej formule nie jest w stanie przetrwać w polityce. Tego doświadczyła niegdyś Samoobrona.

- Absolutną miarą groteski jest to, jak wyglądają elektoraty SLD i RP - podkreślił Chwedoruk. Jego zdaniem przeciętny wyborca Ruchu Palikota to młody mieszkaniec miasta, dla którego "sprawa legalizacji marihuany jest arcyważna". Ma uważać się za liberała, zwłaszcza gospodarczego. Natomiast przeciętny wyborca SLD to według Chwedoruka człowiek w wieku rodziców wyborcy Ruchu Palikota, którego tożsamość polityczną tworzy afirmacja niektórych elementów PRL. Jest prosocjalny i umiarkowanie antyklerykalny, w żadnym zaś razie antyreligijny. - Trudno powiedzieć, jaki polityczny mechanizm mógłby te elektoraty skleić - stwierdził politolog.

Kwaśniewski? "Wszystkie inicjatywy z jego udziałem kończyły się dramatyczną klęską"

Chwedoruka dziwi też pokładanie wielkich nadziei w osobie Aleksandra Kwaśniewskiego. - Wszystkie partyjne inicjatywy polityczne w XXI wieku z udziałem Kwaśniewskiego, typu LiD, SDPl, Partia Demokratyczna, kończyły się dramatyczną klęską - wskazywał politolog. - Popularność Kwaśniewskiego jest nieweryfikowalna. To polityk, który z oczywistych powodów nie mógł się poddawać żadnej weryfikacji przez wyborców w ostatnich latach - podkreślił Chwedoruk.

- Polskie społeczeństwo bardzo się zmieniło od momentu, w którym Kwaśniewski zakończył prezydenturę - powiedział politolog. Jego zdaniem proeuropejskie, liberalno-demokratyczne centrum, na którym zawsze bazował były prezydent, jest dziś zagospodarowane przez Platformę Obywatelską. - Stąd paradoksalnie wynikami dzisiejszego spotkania powinien bardziej się interesować Tusk niż Miller.

- To jest elementem telenowelizacji polskiej polityki - podsumował Chwedoruk, dodając: - W istocie w ostatnich tygodniach dyskutujemy niemal o niczym.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Chwedoruk: Kwaśniewski jednoczy lewicę? Skończy się dramatyczną klęską
Zaloguj się
 • tuseczek

  Oceniono 18 razy 10

  Chwedoruk z 30.04.2012: SLD ma czystą kartę. Sytuacja w Polsce sprzyja lewicy.
  PANU JUŻ DZIĘKUJEMY!

 • m.gawka

  Oceniono 22 razy 6

  To jest koniec Millera. Do Euro+ dołączą w Sejmie rozsądni członkowie SLD i Ruchu Palikota. Pewnie utworzą odrębny klub, do którego zostanie zaproszona pani marszałek Nowicka, a poza nim - wszyscy odrzuceni z lewicy. Erozja SLD potrwa do końca kadencji, po czym przepadnie w zapomnieniu.

 • andrzejt1950

  Oceniono 5 razy 3

  Pan dr myli się i to bardzo ja mam 63 lata i od dawna czekałem na człowieka młodego , odważnego który mówi co myśli ,który na poważnie weźmie się za czarną mafię i tę bandę czworga z przyspawanymi ry..mi do koryta.
  Trzeba być całkowicie ślepym ,żeby nie widzieć jak przez ten okres 22 lat banda wymieniała się stanowiskami i czarnym dawała to co chcieli (Komisja Majątkowa) a społeczeństwo traktowała jako głupi naród który wszystko kupi

 • burzumtvn24

  Oceniono 3 razy 1

  Za tę s..stykę powinieneś znależć się koło rotmistrza.....

  A może "bye, bye"?!

 • iku1

  Oceniono 10 razy -2

  proszę jak demokracja komuchom służy--tu na zdjęci jedną nogą w komunie,garniturki z MHD,turecki koszulki i krawaty ---a teraz to jak paniska

 • white_lake

  Oceniono 13 razy -5

  też tak uważam, dla mnie Kwach to jakiś dinozaur kompletnie z innej epoki i ta podnieta jego osobą jest dla mnie dziwna, wielki powrót? czy raz już tak nie "wrócił", kiedy mówił o Sabie?
  w ogóle nie widzę, co ci dwaj, Kwach i Palikot mogą mieć wspólnego, jak dla mnie - zero punktów stycznych
  poza koniunkturalizmem i parciem do koryta

 • dziunia_niunia

  Oceniono 22 razy -10

  Pierwszy raz czytam mądrą analizę zrobioną przez politologa. Brawo :)

 • asperamanka

  Oceniono 20 razy -10

  Niestety albo stety, akurat mam wrażenie że pan Chwedoruk ma rację. Elektoraty SLD i Palikota są kompletnie różne, i każdy tak czy owak weźmie swoje.

  Kwaśniewski to wielka niewiadoma, szczyt popularności on osiągał osobiście, a nie jako lider partii, i w innych realiach. Czy przyciągnie jakichś wyborców dziś, mając na koncie różne interesy z naszymi oligarchami i doradzanie szemranym typom z Azji Środkowej, to jest pytanie.

  Natomiast próba podłączania różnych kanapowych ugrupowań z poparciem w granicach błędu statystycznego,, typu Unia Pracy, Partia Demokratyczna, czy Partia Kobiet, pod elektorat Ruchu Palikota, żeby zdobyć mandaty, to w ogóle kabaret. Tu nawet może się okazać, że głosów zdobyte przez sumę składowych będzie mniej, niżby każde z tych ugrupowań zdobyło oddzielnie.

  Klasyk Kwaśniewskiego napisał kiedyś, że "Historia powtarza się jako farsa", i wcale niewykluczone, że Kwaśniewski się o tym przekona na własnej skórze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX