Kalisz o powrocie Kwaśniewskiego: To jest szansa dla SLD

- To nie sekretarz generalny SLD będzie mnie wyrzucał z partii - mówił w TVN24 Ryszard Kalisz. Polityk był zbulwersowany wypowiedzią Krzysztofa Gawkowskiego o nowej inicjatywie Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Kwaśniewskim i mną kieruje ta sama przesłanka. Polska jest najbardziej konserwatywnym krajem w Europie i jednym z najbardziej konserwatywnych krajów demokratycznych na świecie - powiedział Kalisz. - Sojusz Lewicy Demokratycznej powinien się unowocześnić. Stać się progresywną, atrakcyjną dla wszystkich myślących otwarcie ludzi lewicą - dodał.

W jego ocenie wielkim problemem w polskiej polityce jest nierówny rozkład sił. - Mamy olbrzymi przechył na prawo, nawet w języku, w kulturowym podejściu do wielu spraw. My chcemy pozostawić po sobie Polskę równomierną - stwierdził. Szansą na zmianę tej sytuacji miałby być nowy projekt polityczny ogłoszony dzisiaj przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca. Zdaniem Kalisza Leszek Miller powinien przystąpić do tej inicjatywy.

- Angażuję się, i chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało, we wspólną listę ludzi lewicy. To powinna być lista Gawkowskiego, Millera i wszystkich ludzi, którzy dzisiaj funkcjonują poza partiami. Lista nie może być ponadpartyjna, a pozapartyjna. Ludzi myślących lewicowo - powiedział Ryszard Kalisz. Polityk przekonywał, że mimo słów, jakie padły dziś pod jego adresem ze strony sekretarza SLD Krzysztofa Gawkowskiego, projekt jest otwarty dla wszystkich "ludzi lewicy". - Ten projekt jest otwarty dla ludzi SLD, dla Leszka Millera, Krzysztofa Gawkowskiego, niezależnie od tego, co dzisiaj powiedział. Więcej: to jest szansa dla SLD - powiedział Ryszard Kalisz.

"Nie on będzie mnie wyrzucał z partii"

Na słowa Gawkowskiego, który ostro skrytykował go za zaangażowanie się we współpracę z Januszem Palikotem, Kalisz odparł: "Nie on będzie mnie wyrzucał z partii. Jeśli ktoś złoży taki wniosek, to się poddam procedurze". - W SLD już mnie wyrzucali nieraz. Wyrzucali mnie z zarządu, ciągle słyszałem, że i z partii mnie wyrzucą. A ja SLD zakładałem - dodał.

Na pytanie o to, czy nie boi się współpracy z Ruchem Palikota, Ryszard Kalisz przyznał, że ma pewne wątpliwości. - Jasne, że tak. W ciągu ostatnich czterech tygodni wielokrotnie go krytykowałem. Uważam, że jego słowa dotyczące Wandy Nowickiej były skandaliczne - powiedział Kalisz, który w nowym projekcie Kwaśniewskiego będzie odpowiadał za kontakt ze środowiskami feministycznymi.

Dlaczego zatem Kalisz zdecydował się na taką współpracę? - Dla mnie Palikot i RP to elementy tej inicjatywy. A ona jest po to, żeby skończyć z konserwatywnym przechyłem w Polsce - stwierdził.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Kalisz o powrocie Kwaśniewskiego: To jest szansa dla SLD
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 17 razy 17

  Czy to się Millerowi spodoba, czy nie, to Kalisz pociągnie ze sobą sporą grupę lewicowców. Kalisz jest silniejszy od jakiegoś Gawkowskiego (i nie mam tu na myśli siły fizycznej, wynikającej z wagi :)).

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 12 razy 12

  Zniesmacza mnie brak taktu w SLD. Miller stroszył sierść od tygodnia, a dziś wysłał jakiegoś Gawkowskiego (kto to jest?).... Oni się nie mogą pozbierać po Smoleńsku. Po kiego pozwolili lecieć z kretynem swoim najlepszym ludziom?

 • ciemnyludd

  Oceniono 10 razy 10

  Normalna silna europejska LEWICA i normalna silna europejska PAWICA, (w miejsce DWÓCH PSEUDO-PRAWIC, obu żebrzących o łaski Kościoła, któremu marzy się w Polsce katolicki szariat, a który wykorzystuje konkordat do manipulowania wyborami)....To jest właśnie SZANSA DLA POLSKI..... Nie ważne jak dojdzie do zjednoczenia lewicy i "wykopanie" polski SMOLEŃSKIEJ gdzie jej miejsce, ale to jest WARUNEK uzdrowienia życia politycznego w Polsce....Nic się nie zmieni dopóki Kościół będzie szczuł w polityce i prał mózgi naszych dzieci W PAŃSTWOWYCH SZKOŁACH za pieniądze wszystkich podatników, (zresztą coraz większe), a myślenie zgodne postępami nauki będzie zastępował RELIGIĄ... PRECZ Z KONKORDATEM, bo już czas na RZECZYWISTE zintegrowanie się z Europą, w której gospodarczo już jesteśmy ale MENTALNIE JESZCZE NIE....

 • aleksander42

  Oceniono 1 raz 1

  Kwaśniewski łaski n i e robi. Jak się pokaja ,to go może przyjmiemy. Jak dotąd pan K., który w polityce wypłynął na plecach lewicy, wypiął się na tę lewicę , gdy zamiast ideą ,zajął się robieniem pieniędzy.

 • romp6

  Oceniono 7 razy -5

  KALISZU WYNOCHA Z LEWICY, IDŹ NA SŁUŻBĘ DO KULCZYKA Z KWAŚNIEWSKIM I SIWCEM, WEŹ TEZ OLEJNICZAKA.
  Kwaśniewski od 11 lat próbuje niszczyć SLD.
  Kwaśniewski był inicjatorem , rozbicia SLD , pomagał Borowskiemu tworzyć SDPL.
  Kwaśniewski z Michnikiem, uszyli twz. aferę Rywina. Gdzie prawda była take,że to Michnik chciał wpływać na kształt ustawy medialne, jak nie udało mu się ,to szkalował ,tych ,którzy nie pozwoli grabić państwa.

 • mark.wolny

  Oceniono 9 razy -5

  Niestety Kalisz ma rację, dlatego lepiej niech Kwaśniewski nie wraca. Biedny Palikot, a miał tak ładnie rysującą się własną tożsamość. Co to panika robi z człowieka? Że sam zaczyna cenzurować własną tożsamość. To samo Gowin i Pawłowicz. Za pomocą cenzury gejów ustalają nowy porządek świata
  markwolny.wordpress.com/2013/02/23/podsumowanie-bloga-po-10-artykulach-cenzura-w-sieci/

 • wespazjan300

  Oceniono 7 razy -7

  W polityce mamy silny przechył na prawo, a to ciekawe spostrzeżenie. Gdyby Korwin-Mikke wszedł do parlamentu i miał tam z 20%, to owszem, możnaby tak powiedzieć. Obecnie cała prawica jest podzielona na kilka małych partyjek + PIS, który będzie utrzymywał status quo, jeżeli chodzi o swój elektorat.

  Na obecne czasy potrzebna jest partia, która zajmie się realnie GOSPODARKĄ naszego kraju. Kogo obchodzą geje, lesbijki, konkordat, ... całe mnóstwo bzdetów a rzesza bezrobotnych i urzędasów rośnie w straszliwym tempie. Czy jest taka partia, która realnie podejmie się tego zadania??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX