Prof. Hartman: Kościół nie ma prawa naciskać na państwo ws. in vitro

- Kościół nie ma prawa wywierać jakichkolwiek nacisków na suwerenne, niezależne państwo polskie, by stanowiło prawo zakazujące in vitro - powiedział w TVN24 prof. Jan Hartman. Zarzucił też Kościołowi stosowanie ?argumentów eugenicznych?.
- Argument o większej liczbie wad genetycznych u dzieci z in vitro jest oficjalnym argumentem Kościoła. Jest to argument eugeniczny, bo zakłada, że osoby mające obciążenia genetyczne powinny powstrzymywać się od prokreacji - tak prof. Jan Hartman skomentował w TVN24 wypowiedź ks. Franciszka Longchamps de Berier .

Innego zdania jest natomiast ks. Kazimierz Sowa. - Jest to bardzo nieszczęśliwa wypowiedź. Mielibyśmy do czynienia wręcz z jakimś piętnowaniem dzieci, które przychodzą na świat z in vitro. A o ile wiem, nauka Kościoła jest tutaj jednoznaczna. Każde dziecko ma taką samą godność i takie samo miejsce w Kościele - podkreślił.

Kościół zaznacza symboliczną przewagę

- To jest pole, na którym Kościół może zaznaczać swoją symboliczną przewagę, wymuszać na rządach zakazy, a tym samym potwierdzać swoją władzę - stwierdził prof. Hartman. Zarzucił też Kościołowi odpowiedzialność za brak regulacji dotyczących np. postępowania z zarodkami.

- To, że in vitro w Polsce jest całkowicie dozwolone i nieuregulowane, co prowadzi do różnych nieszczęść, jest zawinione wyłącznie przez Kościół, który odmawia państwu prawa do uregulowania in vitro, oczekując nierealistycznie całkowitego zakazu - podkreślił.

Zdaniem Hartmana Kościół powinien takie kwestie regulować wyłącznie w obrębie wspólnoty swoich wiernych. - Kościół ma prawo z powodów dogmatycznych, teologicznych zniechęcać swoich wiernych. In vitro powinno być zakazane w prawie kanonicznym - stwierdził.

In vitro nie jest niemoralne

- Metoda rodzi problemy moralne związane z zamrażaniem zarodków, z ich losem, ale absolutnie nie można się zgodzić, że zachodzą przesłanki ogólnoetyczne, które wskazywałyby, że metoda in vitro jest niemoralna - stwierdził prof. Hartman. Dodał, że ma na myśli moralność niezależną od dogmatów konkretnej religii.

- Z punktu widzenia moralnego metoda ta jest dla katolika nie do przyjęcia. Poczęcie dziecka powinno następować w akcie miłości pełnej - podkreślił natomiast ks. Sowa. Zaznaczył jednak, że rozumie rodziców decydujących się na skorzystanie z in vitro. - Nigdy nie ośmieliłbym się oskarżyć osoby, która ma dziecko z in vitro, że przekreśla porządek moralny - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Prof. Hartman: Kościół nie ma prawa naciskać na państwo ws. in vitro
Zaloguj się
 • halinnka.beauty

  Oceniono 47 razy 43

  zachowania biskupów jeżeli ono dotyczy i n vitro jaskrawie pokazuje, że przestrzeganie konkordatu przez kościół jest fikcją, takich faryzeuszy Chrystus ze świątyń wyrzucał

 • niktwazny126

  Oceniono 43 razy 37

  Bo kościelni urzędnicy uważaja, że tylko strasząc ogniem piekielnym mogą utrzymać posłuch. Bo jak posłuchu zabraknie, to strumien pieniędzy wyschnie, a pieniądze są najważniejsze.

 • ciemnyludd

  Oceniono 26 razy 20

  Kościół ma prawo ingerować w ustawodawstwo demokratycznego państwa...To PRAWO KADUKA, zwane potocznie KONKORDATEM...

 • abeerhaminus

  Oceniono 19 razy 19

  do ksiezy nic nie dociera
  gdyz cierpia na zespol de Beriera
  ...i szukaja bruzdy w calym

  P.S.
  Dopatrywanie sie wad wrodzonych u bliznich przez ludzi, ktorzy na pierwszy rzut oka nie sa idealni jest dziwne ...a nawet zboczone.

 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 16 razy 16

  Biskup Paetz /chyba tak to się pisze/ jest OK
  ale in vitro nie jest OK.
  To jak to jest?

 • jk1962

  Oceniono 20 razy 16

  Dla Kościoła nauki "moralne", wywołujące odrazę u zwykłych ludzi, mają użytkowe znaczenia. Dzięki nim biskupi mają pretekst do wspierania degeneratów moralnych gotowych represjonować współobywateli za ich poparcie. A przede wszystkim gotowych bronić przywilejów Kościoła jak niepodległości. Jak dziwicie się gdy ksiądz mówi odrażające brednie to pamiętajcie że wielu będzie głosować na tych którzy te brednie Polakom narzucą, a przy okazji dopilnują kościelnych interesów.

 • zorn.gottes

  Oceniono 10 razy 10

  a co z bruzdami (na mózgu) u księży?
  jak widać, nie mają z in vitro nic wspólnego.

 • ciemnyludd

  Oceniono 15 razy 9

  Kościół ma prawo wywierać nacisk na ustawodawstwo demokratycznego państwa...To prawo, to PRAWO KADUKA, nazywane potocznie KONKORDATEM.....

 • joannanova

  Oceniono 11 razy 7

  Ksiądz FLdB prowokuje do głębszego zastanowienia się nad aktem apostazji.
  Kościół nie rozstanie się nigdy ze stygmatyzacją...Teraz się wzięli za małe dzieci.
  Niewiarygodne, że na to Bizancjum musimy dawać 90 baniek z budżetu! To jakby dokarmiać świadomie karaluchy we własnym domu!

  www.naszepanstwo.pl/174-szanowny-boze-czas-zwijac-ten-interes

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX