Polska w strefie euro? "Nie jest nam teraz potrzebne, żeby kolanem dociskać gospodarkę"

PiS nie chce szybkiego wejścia do strefy euro. Bo jak tłumaczy poseł Krzysztof Szczerski, "dla polskich rodzin szybkie wprowadzenie euro miałoby negatywne skutki". Zdaniem posła PiS szybkie wejście do eurolandu nie jest dobre także dla polskiej gospodarki. - Nie jest nam potrzebne, żeby jak walizkę kolanem dociskać gospodarkę do kryteriów z Maastricht - podkreślał Szczerski.
Według prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska Polska za dwa lata powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcie euro. A to najważniejszy warunek wejścia do eurolandu.

Zupełnie innego zdania jest Prawo i Sprawiedliwość. - Nie należy szybko wchodzić do strefy euro. Ale PiS nie mówi bezwzględnie: nigdy. Nie. Mówimy: dziś bronimy polskiego złotego. Bo polski złoty jest niezbędny dla rozwoju Polski - stwierdził poseł Krzysztof Szczerski w "Poranku Radia TOK FM".

Jak przekonywał, szybkie wprowadzenie euro zaszkodziłoby Polakom i naszej gospodarce. - To jak z dociskaniem walizki kolanem. Wiemy, że mamy za dużo rzeczy, ale dopinamy i ta walizka wystrzeliwuje... Nie jest nam więc potrzebne, żeby kolanem dociskać gospodarkę do kryteriów z Maastricht. Jestem też przekonany, że dla polskich rodzin szybkie wprowadzenie euro miałoby negatywne skutki.

Trzy warunki

Według posła Szczerskiego z decyzjami w sprawie wejścia Polski do eurolandu należy poczekać, aż nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna. Ale to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić.

- Po drugie, Polacy muszą tego chcieć, ważne więc, żeby debata o euro była debatą otwartą. I może obywatele przekonają obóz rządzący, że nie chcą teraz wejść do strefy euro. Może rządzący choć raz posłuchają Polaków? A warunek trzeci to zmiana konstytucji - wyliczał gość TOK FM.

Dodajmy jeszcze, że zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego najlepszy czas na podjęcie "politycznej decyzji" o wejściu Polski do grupy państw strefy euro to rok 2015. Po przypadających na ten rok wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Polska w strefie euro? "Nie jest nam teraz potrzebne, żeby kolanem dociskać gospodarkę"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 3

  Gdyby Polska postępowała według recept posła Szczerskiego i pozostałych KARTOFLANYCH, to bylibyśmy dziś pod rosyjską okupacją PO PRZEGRANYM MARSZU NA MOSKWĘ rozpoczętym pod wodzą naszego "prezydenta tysiąclecia" razem z naszym największym sojusznikiem GRUZJĄ... A ONZ słałaby do Moskwy petycje "o wycofanie wojsk" ...W sprawie gospodarki Polski w Zjednoczonej Europie, KARTOFLANI MAJĄ NAPRAWDĘ DOBRĄ OKAZJĘ ABY SIEDZIEĆ CICHO....

 • ekomorda

  Oceniono 4 razy 2

  Panie z pis, pan mówisz o Euro po grecku czy po niemiecku? Bo są olbrzymie różnice a Polacy patrzą na Euro glównie pod kątem tego co tv pokazują w Grecji.

 • aniechich03

  Oceniono 3 razy 1

  PiS walczy z euro tak jak kiedyś LPR z Unią Europejską.
  Ale od kiedy tata Romka Giertycha zaczął otrzymywać pensję europosła to Romek złagodniał i stał się euroentuzjastą, niemalże liberałem, he,he.
  Jak jestesmy w Unii to lepiej mieć wspólną walutę.
  Szkoda strzępić języka bo argumenty przeciwników są wyłącznie emocjonalne, podszyte lękami i fobiami nacjonalistycznymi.
  Program PiSu w sprawie Unii Europejskiej to jeden punkt :
  1) dawać nam tyle dopłat co Niemcom i Francuzom razem wziętym bo zasłużylim za nasze cierpienia !
  He,he
  Sie ma

 • wawrzek39

  Oceniono 8 razy 0

  Nie chcemy euro , bo wówczas ci co są biednymi zostaną nędzarzami, szczególnie wtedy gdy nastąpi bezpośrednie przeliczenie złotówki na euro.W Polsce z trudem da się żyć za nasze pensje, czy emerytury, ale gdyby je przeliczyć na euro to tylko się powiesić. Bo przecież szybko nastąpi zrównanie cen z innymi krajami strefy euro, ale nasze pobory nie zostaną zrównane z poborami w tych krajach.

 • krukpl

  Oceniono 7 razy -3

  zabawne Premier Tusk wielokrotnie zapowiadał o obiecywał jeszcze jak było o wstąpieniu do unii że odbędzie sie referendum czy Polacy chcą euro a teraz nagle ref nie jest potrzebne

  dziwne że żaden dziennikarz nie wypomina mu tego na spotkaniach nawet ci prawicowi dziennikarze siedzą cicho ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX