Europa Plus przed SLD w sondażu. "Urok Kwaśniewskiego" czy "premia za nowość"?

W najnowszym sondażu dot. eurowyborów nowy projekt Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota Europa Plus uzyskał 17 proc. poparcia wobec 11 proc. dla SLD. - To jest premia za nowość - komentował w Poranku Radia TOK FM Adam Szostkiewicz. - Urok Kwaśniewskiego jest bardzo duży - wskazywał natomiast Andrzej Godlewski, wieszcząc sukces Europy Plus w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W sondażu przygotowanym przez Millward Brown dla "Faktów" TVN pytano o poparcie dla partii politycznych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. PO uzyskała 27 proc. wskazań respondentów, PiS 24 proc., Europa Plus 17 proc., zaś SLD 11 proc.

W Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska zwróciła uwagę na dobry wynik Europy Plus, zwłaszcza w porównaniu z notowaniami SLD. - To lepszy wynik niż Palikota - przyznał Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". - Jakiś magnes Kwaśniewski w kieszeni posiada - dodał.

- To jest premia za nowość, co jest normalnym zjawiskiem w polityce demokratycznej - uspokajał Adam Szostkiewicz z "Polityki". - Gdy pojawia się nowa inicjatywa, nawet gdy twarze są, jak niektórzy mówią, zużyte, to jednak nadzieja tląca się w lewicowej części elektoratu doznaje wzmożenia. I to jest premia w tym sondażu.

- Wyborcy lewicowi przez odruch sympatii z "upokorzonym, prześladowanym" Kaliszem przyznają dodatkowo punkty inicjatywie Kwaśniewskiego - analizował Szostkiewicz. - SLD może się przejechać na twardym kursie wobec Kalisza - dodał publicysta "Polityki".

Kalisz zawieszony w SLD: Bardzo mi przykro. Przez te lata wiele dla partii zrobiłem

- Urok Kwaśniewskiego jest bardzo duży - wskazywał Andrzej Godlewski z TVP. - W połączeniu z Palikotem te kilkanaście procent w wyborach może się zdarzyć. Szczególnie, że to wybory do europarlamentu, ludzie głosują inaczej. Pamiętamy sukces LPR (w eurowyborach w 2005 r. uzyskała drugi wynik - dop. red.) - wskazywał gość Poranka Radia TOK FM. - Do tego dochodzi niższa frekwencja, która premiuje ugrupowania mniejsze. Dlatego PO ręka w rękę z PiS myślała o zmianie ordynacji, która promowałaby największe partie - tłumaczył Godlewski. - Do tego jednak nie doszło.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Europa Plus przed SLD w sondażu. "Urok Kwaśniewskiego" czy "premia za nowość"?
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 31 razy 23

  Urok nie urok ale może to zdrowy rozsądek ?...Dwie partie POBOŻNE udające prawicę i brak sensownej europejskiej lewicy zaczyna już wielu Polakom WYŁAZIĆ BOKIEM....

 • nadordynariusz

  Oceniono 34 razy 18

  Ja perd....., a może po prostu oferta jaką do tej pory przedstawiał Palikot i to co do tej pory zaproponowano w ramach Europa+ przekonuje inteligentnych i samodzielnie myślących Polaków? Czy już was w tej miłości do Tuska i nienawiści do Palikot całkiem posr...?

 • krukpl

  Oceniono 23 razy 17

  ja mam inną teorię po prostu sld jest mizerne a ruch Palikota jest lepszy a Kwaśniewski jest jako bonus oczywiście wszystko zależy od sondażu w jednym wygrywa pis innym po , trzecie sld w innym ruch nawet nie wchodzi do sejmu

  Po prostu sondażom nie należy ufać bo jak można wierzyć sondażowi zrobionemu na prawie 1000 osobach

 • jacz3

  Oceniono 17 razy 9

  Palikot zaproponował aby ZUS płacił chorobowe od 1-go dnia.
  Banda 4-ga uwaliła projekt.
  Czy to tak trudno zrozumieć , że firma jest od produkcji a od socjalu jest ubezpieczyciel ?
  Po to ZUS zdziera pod przymusem na ubezpieczenia aby płacił.

  Palikot za bardzo lewicuje ale jako jedyny ma dobre pomysły.
  Zmniejszenie Sejmu o 100 synekur to kilka tys pociotków mniej do nakarmienia.

  Ale banda 4-ga tak się zasiedziała na ciepłym korycie, że niczego nie można zmienić.

  Więc trzeba ich po prostu wyp.. w kosmos. Całą bandę 4-ga.
  Przez 20 lat doprowadzili do gigantycznego zadłużenia kraju.

  Nieudolni , żyjący swoimi pyskówkami, oderwani od rzeczywistości.

  Do tego pazerni.

 • ewa7koz

  Oceniono 7 razy 7

  Dość mam już tych Gowinów,Godsonów,Żalków!!!Zagłosuję na listę Kwacha

 • ewa7koz

  Oceniono 6 razy 4

  Piszę,że zagłosuję na Kwacha i z tego powodu nie ukazuje się mój post.Czego się boicie?

 • andodo

  Oceniono 3 razy 3

  Prawica rządzi już 10 lat! Może czas na zmiany. PO PIS niech idzie do historii. Polska się z tego tytułu nie zawali a następcy nie będą już tak pewni siebie jak PO PIS. Głosujemy na lewicę!

 • beliar323

  0

  A centrolewicy jak nie było tak nie ma. Jest za to Gliński.

 • hei-zer

  Oceniono 6 razy -2

  Sondaże -sondażami, ale Wałęsa po swojej ostatniej aferalnej wypowiedzi na temat związków pełnych nowoczesności, prawdopodobnie uzyskał by 90% poparcia wszystkich swoich rodaków ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX