Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd

- To będzie kolejny argument, że się Polacy panoszą, i to panoszą się w takiej sprawie, która dotyczy światopoglądu, czyli najbardziej delikatnej - powiedział Marek Siwiec w Radiu ZET, komentując propozycję Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, aby wprowadzić religię do szkół.
- Polacy na Litwie popełniają wielki błąd. Zaczynają wywijać litewskim partnerom w rządzie takimi poglądami, że to się skończy kolejnym konfliktem - mówił eurodeputowany Ruchu Palikota w rozmowie z Moniką Olejnik.

Siwiec zwrócił uwagę na to, że Litwa ma podpisany konkordat i uregulowane stosunki z Watykanem. - Litwa akurat nie realizuje religii w takim wymiarze jak Polska. Okazuje się, że niedaleko za granicą może być normalnie, a ten powiew konserwatyzmu, dziewiętnastowiecznego rozumienia relacji Kościół - państwo, napływa z Polski i od Polaków. To jest bardzo smutne - ocenił eurodeputowany.

W relacjach z Kongresem Kobiet? Dużo życzliwości i otwarcia

Marek Siwiec na antenie Radia ZET odniósł się także do kwestii pominięcia przez ruch Europa Plus przedstawicielek środowisk feministycznych. W jego ocenie było to "niefortunne i można to było lepiej rozegrać". - Nieszczęśliwie się złożyło, że nie mogliśmy odbyć poważnej rozmowy ze środowiskiem Kongresu Kobiet, bardziej z powodów kalendarzowych niż merytorycznych. Ta rozmowa się odbędzie - zapowiedział. - Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale tu nie będzie miejsca na małostkowość i złośliwe komentarze, a na dużo życzliwości i otwarcia - dodał Siwiec.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd
Zaloguj się
 • jaca661

  Oceniono 13 razy 11

  Jestem katolikiem lub katolem jak mnie tutaj nazywają ale zgadzam się , że to błąd. Moim celem jest żyć przyzwoicie i tak wychowywać swoje dzieci. Dawać przykład i zdobywać szacunek , a nie narzucać innym na siłę budząc reakcje obronne i agresje. Czasami myślę , że takie działania tylko pozornie są oznaką przekonań religijnych. Wygląda to na wewnętrzną dywersję bo niechęć do Polaków po tym numerze będzie na Litwie powszechna. Wiary w Boga nie trzeba bronić ustawami. Ją trzeba mieć.

 • gregorry1953

  Oceniono 12 razy 10

  Nie będzie tak, że Litwa będzie grała tak, jak mniejszośc polska chce. Rzeczpospolita obojga narodów dawno sie skończyła i nie wróci. Na swoim podórku też byśmy nie chcieli by np. mniejszość niemiecka dyktowała, co ma robić rząd i parlament.

 • zorn.gottes

  Oceniono 10 razy 6

  BYŁO SOBIE DRZEWO LIŚCI MIAŁO WIELE
  ALE JE ZRYWAŁY KATOLE W KOŚCIELE...

  DRZEWO KOMBINUJE - KATOLE GO STRZYGŁY ...
  TERAZ DLA KATOLI WYROSNĄ MI IGŁY...

  JAK SIĘ DO MNIE CZEPIĄ KATOLICKIE ZBUJE..
  IGŁĄ MOJĄ OSTRĄ KATOL SIE UKŁUJE...

  WIERSZ TO JEST BLUŹNIERCZY... GODZIEN ANTYCHRYSTA
  OSTRY NICZYM IGŁA ... SPRAWA ZA*EBISTA...

  CHCIELIŚCIE RYM O DRZEWIE CO LIŚĆMI SZPANUJE
  NO TO TERAZ MACIE IGŁY KATOLOWE CH....

 • andy18m

  Oceniono 11 razy 5

  W tym kontekście zasługują na szacunek i zrozumienie działania prezydenta Łukaszenki wobec białoruskich Polaków.

 • jacek-1111

  Oceniono 19 razy -11

  co się przypiął do religii, nie ma większych zmartwień ,jasne jak ma się pensję eurodeputowanego! ale nie musi być antypolski!!!!,nie dziwota ze tak marnie stoimy w Brukseli!!

 • polak189

  Oceniono 18 razy -12

  Mi by się marzył model jeszcze wcześniejszy i taki zostanie niebawem wprowadzony, jak upadnie reżim Donka I Niesprawiedliwego. Już niedługo przypomnicie sobie o Bogu.
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI
  www.swietlistedusze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX