"Plagiat" Europy Plus? Nazwa już zarejestrowana, ale nie przez polityków...

Kwaśniewski, Siwiec i Palikot oryginalnością się nie wykazali. Tworząc Europę Plus - to robocza nazwa nowej lewicy, pod egidą byłego prezydenta - prawdopodobnie nie sprawdzili, że nazwa jest już w użyciu. Sprawdziło TOK FM - od sześciu lat w okolicach Nowego Targu działa Fundacja Europa Plus.
Domena www.europaplus.pl jest już zajęta przez Fundację Europę Plus. Cele? Między innymi, jak czytamy na stronie Fundacji, program "Aktywny mieszkaniec gminy Podegrodzie" czy "Perełka Lachów Podegrodzkich".

"Robimy swoje" - fundacja od polityki się odcina

Tymczasem nowy, lewicowy ruch strony WWW dotąd nie zdążył założyć. A fundacja swojej - na dziś - prawdopodobnie nie zamierza oddawać. Fundacja Europa Plus zajmuje się promowaniem lokalnej samorządności i - jak zapewniają jej przedstawiciele - nie ma żadnych związków z polityką.

Dariusz Poręba, przedstawiciel fundacji, jednoznacznie deklaruje w TOK FM, że żadne jednoczenie lewicy ani inna działalność polityczna ich nie interesuje. Pytany, jak zareagowali, gdy Kwaśniewski i Palikot triumfalnie ogłosili "nową" nazwę "swojej" lewicy, odpowiada: - Jest nam to całkowicie obojętne, robimy swoje. Na dziś fundacja deklaruje, że nie będzie protestować, jeśli nowa lewica zechce zarejestrować partię o nazwie Europa Plus.

Nie sprawdziliśmy, może szkoda - Siwiec zaskoczony

- Nie mieliśmy pojęcia o istnieniu takiej fundacji - mówi TOK FM Marek Siwiec. Żałuje, że przy ogłaszaniu powstania nowego ruchu na lewicy twórcy - w tym on sam - nie sprawdzili, czy nazwa Europa Plus nie jest już "zajęta".

Siwiec tłumaczy, że powód jest prozaiczny: - Wszystko działo się tak szybko, że o tym nie pomyśleliśmy - podkreśla. Nie wyklucza też, że skoro taka fundacja funkcjonuje, politycy spróbują być może nawiązać jakąś współpracę.

Zdaniem Artura Dębskiego z Ruchu Palikota możliwe jest, że przedstawiciele fundacji sami się do polityków zgłoszą - i wtedy albo dojdzie do jakiegoś współdziałania, albo nazwa Europa Plus z polityki zniknie.

SLD - "wpadką" wyjątkowo ucieszone

To "zaniedbanie" Ruchu Palikota wyjątkowo ucieszyło SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński ironizuje: - Marek Siwiec ma przed sobą nieprzespaną noc. Będzie pewnie musiał zmienić nazwę.

Jak dodaje, takie zamieszanie z nazwą dowodzi, że cały pomysł na nową lewicę jest chybiony, a inicjatywa raczej długo w polityce nie pobędzie. Bo - jak przekonuje Joński - twórcy nowej lewicy działają chaotycznie, dorywczo, w sposób całkowicie nieprzemyślany.

Jan Bury z PSL stwierdza wprost - "wpadka". Jego zdaniem cała polityczna inicjatywa pod nazwą Europa Plus nie ma żadnych szans, bo jej patron Aleksander Kwaśniewski jak dotąd w sprawę niezbyt się angażował. - Wymyślił, powiedział i pojechał na wykłady - kwituje Bury.

Tyle politycy. A z formalnego punktu widzenia: nowa lewica może zarejestrować partię pod nazwą Europa Plus. Pod warunkiem że sąd rejestrowy - ze względu na zbieżność nazw - nie będzie miał w tej sprawie zastrzeżeń.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
"Plagiat" Europy Plus? Nazwa już zarejestrowana, ale nie przez polityków...
Zaloguj się
 • almet46

  Oceniono 45 razy 39

  Nazwa solidarność to też plagiat .Od lat 50 XX w. do dnia dzisiejszego istnieje firma produkująca słodycze w Lublinie o nazwie Solidarność.Czyli w polityce to norma

 • rozbojnick

  Oceniono 56 razy 28

  Nazwa to kwestia trzeciorzędna. Dziś "plus", jutro "minus" itp. Najważniejsze w tym wszystkim jest dorwanie się do koryta.

 • wuetend

  Oceniono 32 razy 16

  Właściwym kompromisem będzie Ruch Urbana.

 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 12

  Należy usunąć krzyż z nazwy i będzie git.

 • maribot

  Oceniono 12 razy 8

  Nic nie trzeba było sprawdzać - wystarczyło nazwę w Googla wpisać.

 • mederith

  Oceniono 11 razy 5

  Zenada, jak cala nasza polityka. Oni wybierajac nazwe musieli byc niezle nawaleni wodka, albo na kacu to robili. Chcieli dobrze a wyszedl "zaKwas"

 • moryc.iljicz.goethe

  Oceniono 21 razy 5

  Co za głupoty piszą Ci "dziennikarze". Jaki to jest plagiat ?! Sam facet z tej fundacji wydaje się zażenowany i mówi wyraźnie, że nie ma nic przeciwko używaniu takiej samej nazwy przez komitet/partię/stowarzyszenie, gdyż nikogo nie wprowadza to w błąd. Są tysiące inicjatyw, fundacji, stowarzyszeń itd. które w nazwie mają EURO albo EUROPA i jakiś przedrostek lub dodatkowe słowo. Ale żadnej okazji, żeby dokopać nowej inicjatywie SLD nie przepuści. Poczekajmy spokojnie - Oluś wróci z zagranicznych wojaży i złoży tego trupa do ziemi.

 • studio_wyszalnia

  Oceniono 16 razy 4

  Kasiora Plus .... i jakby nie było wolnej domeny z rozszerzeniem kropka PL to niech spróbują z kropka PRL ....

 • siekier35

  Oceniono 8 razy 4

  ogona kotem też można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX