Schetyna: Miller ws. odszkodowań dla terrorystów powinien mówić jak najmniej. Zabrakło mu wyobraźni

- Nie wyobrażam sobie, by Polska nie zapłaciła odszkodowań w związku z więzieniami CIA - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna w RMF FM. Ocenił, że szef SLD Leszek Miller "powinien jak najmniej mówić w tej sprawie". Minister przyznał też, że wątki żydowskie w "Idzie" mogły mieć wpływ na wyróżnienie dla tego filmu.
- Jesteśmy państwem prawa, dlatego musimy zapłacić odszkodowanie zasądzone przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - powiedział Schetyna, który był gościem "Kontrwywiadu" w RMF FM. Wyrok Trybunału nakazuje Polsce wypłacenie odszkodowań dwóm mężczyznom oskarżonym o terroryzm, którzy mieli być torturowani w więzieniach CIA w naszym kraju.

"Warto zrobić wszystko, by odszkodowania nie trafiły do terrorystów"

- Ale Miller mówi, że to wspieranie terroryzmu i można za to iść na osiem lat do więzienia - przypomniał słowa szefa SLD Konrad Piasecki, prowadzący audycję. - Miller akurat w tej sprawie powinien mówić jak najmniej. Bardziej powinien posługiwać się gestami przepraszającymi, że zabrakło mu wyobraźni co do konsekwencji [decyzji o współpracy z USA - red.] - odparł na to szef MSZ.

- Warto zrobić wiele, a może wszystko, by odszkodowania nie trafiły do terrorystów. Mamy formułę, którą wyszukaliśmy - jest to rada powiernicza Rady Europy. W ten sposób pieniądze nie trafią do tych, którzy wciąż siedzą w Guantanamo - powiedział Schetyna.

"Ws. Ukrainy trzeba działać z automatu"

Szef dyplomacji odniósł się też do kwestii łamania na Ukrainie postanowień rozejmu mińskiego. - Trudno być entuzjastycznym, kiedy najwięksi europejscy politycy się angażują, a rozejm nie wchodzi w życie - uważa szef MSZ. Według niego "trzeba być gotowym do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, która wspiera separatystów".

- Powinna być agenda dotycząca tego, co robić "z automatu", jeśli będzie eskalacja konfliktu ze strony separatystów. Musimy reagować na łamanie prawa międzynarodowego - oświadczył Schetyna.

Wątki żydowskie mogły wpłynąć na sukces 'Idy'?

Minister skomentował też wielki sukces polskiej kinematografii, czyli przyznanie filmowi "Ida" Pawła Pawlikowskiego Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. - Jestem szczęśliwy i dumny, że polski film został tak wyróżniony - oświadczył Schetyna.

Piasecki zapytał go, czy "nie ma poczucia, że polska kinematografia jest doceniana tylko wtedy, kiedy dotyka tematyki żydowskiej". - Pewnie mogło mieć to jakiś wpływ, natomiast film jest uniwersalny i dotyczy wielu innych spraw niż historia, którą opowiada - odparł Schetyna.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Schetyna: Miller ws. odszkodowań dla terrorystów powinien mówić jak najmniej. Zabrakło mu wyobraźni
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 24 razy 12

  " Jesteśmy państwem prawa...." weź się Grzesiu nie ośmieszaj jeszcze bardziej.

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 23 razy 11

  Schetyna miele ozorem jak przekupa na straganie i jest ostatnią osobą, która na poważnie może doradzać innym, żeby trzymali język za zębami...

 • 1tat-arak

  Oceniono 14 razy 10

  Pan Miller, jak już wlazł (z Kwaśniewskim) Amerykanom w d..ę, to nie może się dziwić, że smród wokół niego jest nie do wytrzymania. Natomiast p. Schetyna jest ostatnią osobą, która powinna oceniać LM. Jak na razie Amerykanie nic mu nie proponują, mimo, że werbalnie okazuje jaki to jest ochoczy

 • edi54

  Oceniono 23 razy 7

  Przyganiał kocioł garnkowi .Czy ktos dostrzegł u tego cymbała Schetyny choćby iskrę politycznej wyobraźni , bo ja nie. Taki sam kundelek w "służbie amerykanskiej " jak jego kolesie. Coraz bardziej jestesmy w Europie osamotnieni i coraz mniej mamy w niej do powiedzenia, jesli w ogóle cokolwiek mamy .Dlatego p. Komorowski i jego formacja powinna postradać w Polsce rządy - na zawsze.

 • dezyd

  Oceniono 10 razy 6

  Sorry, ale kto torturował terrorystów w Kiejkutach? Polacy czy Amerykanie? To jest tak, jakby właściciel mieszkania został ukarany za to, co wyprawiał w nim lokator! Schetyna ma rację tylko w tym, że konsekwencje jakiejkolwiek współpracy z Amerykanami są dla nas na końcu zawsze mało ciekawe...

 • cracovia.figiel

  Oceniono 16 razy 6

  Guantanamo- czy to jest POwód do dumy Komorowskiego, Tuska i Schetyny? Myślę że tak, bo żaden z nich do dziś nie zareagował zdecydowanie przeciwko torturom "świata zachodniego", no...... a wyobrażacie se jak by tak Guantanamo było w Rosji, no to by ujadali..... To by ujadali... A tu jak Guantanamo jest w "świecie zachodu" to porażająca cisza jak przy Podniesieniu w kościele.

 • jake.cahill

  0

  Przecież Rosja i separatyści Ukraińscy to to samo. Po co ciągle pisać, że Rosja wspiera separatystów. Czy ja mam jakąś inną logikę, że tak to widzę? Czy tylko ja jestem tak niesamowicie przenikliwy? : )

 • ciemnyluddd

  Oceniono 10 razy 0

  Z tym wątkiem żydowskim, jako siły sprawczej nagrody, to przesada....Bo film jest naprawdę dobry... Ale katolicko-antysemicka nagonka na ten film w forach internetowych właśnie ten wątek eksponuje jako przyczynę zdobycia Oscara... Z drugiej strony jest przyjemnie że to film z polski, z kraju uważanego na świecie jako kraj katolicki i jednocześnie będący ostoję ..antysemickiego obskurantyzmu, Kto w to nie wierzy niech zajrzy do forów internetowych.

 • fortuna1972

  Oceniono 3 razy -3

  To zabawne, jak plują się tu z oburzenia kacapskie trolle - ciekawe, czy tak samo "wyrażają oburzenie" w sprawie bezprawnego przetrzymywania w sowieckim łagrze Szewczenko czy tego porwanego z terytorium Litwy rzekomego szpiega. Przypomnienie historyjki z Kalim i krową jest tym bardziej na miejscu, że to właśnie rusofilki prezentują tu swoją "murzyńskość" ;->

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX