Wybory prezydenckie 2015. Na Twitterze wrzawa: "Kandydat PiS powiedział, że Kaszubi dzielą Polskę". Duda: "To manipulacja"

Kandydat PiS na prezydenta uważa, że mniejszości, takie jak Ślązacy i Kaszubi, dzielą Polskę? Taka informacja pojawiła się w mediach społecznościowych chwilę po wystąpieniu Andrzeja Dudy w Katowicach. Duda natychmiast zaprzeczył: "To manipulacja". A co powiedział naprawdę?
POLUB NAS
Były europoseł Marek Migalski ogłosił na Twitterze, że Andrzej Duda zasugerował podczas wizyty na Śląsku, że mniejszości narodowe dzielą Polskę.Zarzut natychmiast spotkał się z reakcją samego Dudy. "Nie było takiego zdania. To manipulacja moją wypowiedzią" - napisał kandydat PiS.

"Nie służy interesom Rzeczpospolitej"

Duda prezentował w Katowicach "Pakt dla Śląska" - projekt rozwoju regionu, współtworzony przez jego mieszkańców. Podczas konferencji prasowej został zapytany przez przez dziennikarkę TV Silesia, o stanowisko w sprawie Ślązaków.

Oto, jak dokładnie przebiegła rozmowa:

Dziennikarka: Mówił pan "nic o nas bez nas". 140 tys. osób na Śląsku chciałoby zostać uznanymi za mniejszość etniczną. Czy jako prezydent wziąłby pan to pod uwagę?
Andrzej Duda: To problem państwowy. Ja jestem zwolennikiem łączenia, a nie dzielenia Polaków i uważam, że wyodrębnianie kolejnych narodowości, dzisiaj, nagle nie służy interesom Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziennikarka: Nawet jeśli to osobna kultura i osobny język?
Andrzej Duda: To sprawa dyskusyjna, dla specjalistów. O ile wiem, wyroki sądowe oparte na ekspertyzach nie wskazywały na to, by można było podzielić to stanowisko.
Dziennikarka: Jak Kaszubi dzielą Polskę? Oni są uznani jako mniejszość.
Andrzej Duda: Jak powiedziałem, nie ma podstaw, by wyodrębniać dodatkowe mniejszości narodowe.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (34)
Wybory prezydenckie 2015. Na Twitterze wrzawa: "Kandydat PiS powiedział, że Kaszubi dzielą Polskę". Duda: "To manipulacja"
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 45 razy 27

  Dla Dudy jest oczywiste że Kaszubi dzielą Polskę. Nacja, która zrodziła Tuska powinna zniknąć z powierzchni ziemi na zawsze a nie być wyodrebniana..

 • jo1952

  Oceniono 29 razy 25

  Co innego uznanie prawne istnienia mniejszości ,bo to wiąże się ze skutkami finansowymi dla budżetu, a co innego negowanie faktu,że te mniejszości istnieją w Polsce.Wypowiedź kandydata to tylko potwierdzenie tezy hiszpańskiego pisarza,że politycy żyją życiem partyjnym,bez więzi z życiem realnym.

 • demolka666

  Oceniono 31 razy 19

  pisowiec chce koniecznie na siłę z kaszubów czy ślązaków robić polaków... jak ktoś chce być kosmitą to ma do tego prawo, jak ktoś chce być pisowcem to ma do tego prawo, a żaden dudu nie będzie ze mnie na siłę robił pisowca, kosmity, ślązaka czy kaszuby... inna sprawa to zachowanie ślązaka, kaszuby, kosmity czy pisowca wobec państwa w którym żyją i wobec które powinni przestrzegać prawa - tu wszyscy MUSZĄ być lojalni i tyle... ale właśnie pisowcy stanowią wyjątek, bo prawa nie przestrzegają mając je w doopie i wręcz namawiają do nieprzestrzegania prawa... - i za to powinni być usunięci z Polski, np. do watykanu... :)

 • Henryk Frejek

  Oceniono 18 razy 10

  niech Duda dalej gada tak jak jego prezes
  a Komorowski wygra wybory w pierwszej turze i oto chodzi tak trzymać panie Duda niedoszły prezydencie

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 7

  następny co to mu przeszkadza "zakamuflowana opcja" Kaszubska, no to do odwiedzenia Wdzydz Kiszewskich czy Swornegaci, raczej bym kandydata nie namawiał :-)
  mòże to pòwòdowac problëmë

 • Marol Karol

  Oceniono 1 raz 1

  I już się zaczyna szczucie Dudy bo nie jest z establishmentu. Przekręcanie, manipulowanie i wściekły atak mediów... Ja z moją rodziną i tak na niego zagłosuję!

 • mariusz_marecki

  Oceniono 2 razy 0

  Ciągle próbują przekręcać wypowiedzi Dudy, tą samą sztuczką załatwiali zawsze Kaczyńskiego, ale mam wrażenie, że tym razem to nie przejdzie. Polacy są wystarczająco zdesperowani po 8 latach rządów PO i spółki.

 • tomartos

  Oceniono 1 raz -1

  Wyjaśnijcie mi proszę, jak to jest, że pan Duda poświęca cały swój czas kampanii prezydenckiej będąc równocześnie europosłem? Czy ma urlop? Czy pobiera wynagrodzenie poselskie? Pytam bo nie wiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX