Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe, być może będą zmiany

- Niewykluczone, że wnioski wynikające z niedoskonałości w polskim ustawodawstwie w zakresie molestowania przyjmą formę projektu zmiany ustaw. W tej kwestii nie powinno być wątpliwości - stwierdził minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Polub i bądź na bieżąco!

Cezary Grabarczyk był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet. Dziennikarka zapytała go między innymi o konwencję antyprzemocową oraz sprawę Kamila Durczoka, podejrzewanego o molestowanie współpracowniczek. Prokuratura w postępowaniu sprawdzającym stwierdziła, że nie znalazła znamion czynu zabronionego w zachowaniu Durczoka, precyzując, że wysyłane przez niego wiadomości tekstowe i zaproszenie jednej z koleżanek na prywatne spotkanie, wytknięte w raporcie wewnętrznym TVN, nie są przestępstwem z perspektywy Kodeksu karnego.

- Wszyscy się dziwią, jak to jest - tu mamy Kodeks pracy, a tu mamy Kodeks karny, Kodeks karny ma inną wykładnię, a kodeks pracy inną - stwierdziła Olejnik.

- Mój zastępca, pan minister Wojciech Węgrzyn, komentując podobną sytuację, zwraca uwagę na niedoskonałość polskiego ustawodawstwa w zakresie molestowania. Także z tej analizy konwencji antyprzemocowej będą wynikały wnioski, które niewykluczone, że przyjmą formę projektu zmiany ustaw w tym zakresie, bo nie powinno być wątpliwości w tej kwestii - stwierdził Grabarczyk.

Słowa Ziobry to "bełkot"

Wcześniej odniósł się do słów Zbigniewa Ziobry, który konwencję antyprzemocową nazwał "feministycznym wymysłem" i "tworem, który ma uzasadniać ideologię gejowską". - No po pierwsze, to, co mówi pan były minister sprawiedliwości, jest bełkotem - stwierdził. - To jest wielkie osiągnięcie polskiego świata polityki, że znalazła się większość, która przegłosowała ustawę ratyfikującą, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Pan prezydent postawił kropkę nad i. Ratyfikacja została dokonana - powiedział. Dopytany o to, czy formalnie wypowiedzenie konwencji jest możliwe, przyznał, że w teorii, przy odpowiedniej procedurze, można to zrobić.

"Suwerenny kraj sam rozwiązuje tego rodzaju sprawy"

Minister sprawiedliwości wypowiedział się też negatywnie o możliwości przeprowadzenia w sprawie katastrofy smoleńskiej międzynarodowego śledztwa. - To nie jest dobry pomysł. Polska jest dużym, europejskim krajem - stwierdził. - Ma konstytucyjne organy, ma organy procesowe, które prowadzą postępowanie w związku z katastrofą. Suwerenny kraj sam rozwiązuje tego rodzaju sprawy - dodał.

Zapytany o to, czy mógłby zakazać wjazdu do Polski "Nocnym wilkom", czyli grupie rosyjskich motocyklistów otwarcie popierających politykę Kremla, odparł, że na pewno nie może tego zrobić.

- Ja zastanawiałem się, dlaczego ta sprawa została nagłośniona - stwierdził. - Ci motocykliści przejeżdżali już przez Polskę wcześniej i wydaje się, że to jest reakcja Władimira Putina na bojkot obchodów zakończenia II wojny światowej. On musiał znaleźć jakiś sposób odwetu, sposób reakcji, dlatego nagłaśnia ten wyjazd, dlatego spotkał się z tą grupą "Wilków" i obrazki poszły w świat - powiedział, dodając, że nasze służby na pewno w tej kwestii nie dadzą się sprowokować.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe, być może będą zmiany
Zaloguj się
 • harimau666

  Oceniono 5 razy 3

  chcesz pan porozmawiać o kuriozalnych różnicach w traktowaniu przez ,,niezawisły" sąd obywateli i osób ustosunkowanych lub zamożnych...???!
  sam pan wiesz:) o co kaman...

 • arvelli_net

  Oceniono 7 razy 3

  ... "niedoskonałość" prawa ZAWSZE chroni pracodawcę lub oligarchę! To jest tak jak z pijaństwem, pijanego pracownika wywala się na zbity pysk a pijanego biskupa wysyła na 2 letnie wczasy lecznicze by po powrocie z nich dalej wykonywał... czynności :) A tu RÓWNOŚĆ w świetle prawa zaistnieć tylko powinna. Cóż nam z dobrodziejstwa urlopu wypoczynkowego gdy decydentem KIEDY i na ILE pójdziemy, jest PRACODAWCA!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 2

  "Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe..."

  Facio lekką ręką zestawił "polskie" i "doskonałe" i nawet mu nie wpadło do durnej polaskiej a więc krańcowo niedoskonałej pały, że to oksymoron

 • cynnik2

  Oceniono 1 raz 1

  śliczne foto z piórkami na głowie. Gratulacje dla foto-pstrykacza.

 • krukpl

  Oceniono 5 razy 1

  Jeżeli sms-y oraz telefony z zaproszeniem będą molestowaniem to może w końcu będę miał spokój z tymi pokazami garnków tylko jak zapraszać kumpli rodzinkę ?znaki dymne

 • cracovia.figiel

  0

  Co ten piesek naszczekał.... ....projektu zmiany ustaw w tym zakresie, bo nie powinno być wątpliwości w tej kwestii - stwierdził Grabarczyk. A co Ty smrodzie do tej pory robiłeś w tym zakresie? Za co Ty brałeś tyle czasu pieniadze Polskiego Podatnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX