Usłysz swojego prezydenta. Palikot: Podatek liniowy, religia w kościołach i jak najszybciej euro [KWESTIONARIUSZ]

Usłysz swojego prezydenta. W ramach wyborczego cyklu Radia TOK FM na pytania kwestionariusza odpowiedział Janusz Palikot z Twojego Ruchu. Opowiedział się za podatkiem liniowym, in vitro i szybkim wprowadzeniem euro.
Dziś w ramach akcji "Usłysz swojego prezydenta" na antenie Radia TOK FM gości Janusz Palikot, kandydat Twojego Ruchu na prezydenta. Wcześniej jednak polityk wypełnił kwestionariusz wyborczy.

Czy jest pan zwolennikiem podatku liniowego czy progresywnego?

- Jestem zwolennikiem podatku liniowego w obecnych warunkach w Polsce. Dlatego że de facto my mamy podatek liniowy, mamy dwie stawki i tę drugą płaci tak niewielka liczba osób, że nie ma sensu tego zmieniać. Po trzecie, wprowadzanie podatku progresywnego nic nie daje, bo ludzie zamożni i tak wynajmą sobie doradców, którzy spowodują, że nie będą płacili podatków w kraju.

Czy jest ppan zwolennikiem in vitro?

- Jestem zwolennikiem metody in vitro. Uważam, że nie powinna być ograniczona tylko do małżeństw ani nie powinna być limitowana liczba zarodków, których można użyć.

Czy jest pan zwolennikiem religii w szkołach publicznych?

- Jestem przeciwnikiem religii w szkołach. Uważam, że jej miejsce jest w kościele. Państwo nie powinno płacić za religię w szkołach.

Czy jest pan zwolennikiem przywrócenia powszechnego poboru do wojska?

- Jestem przeciwny, po to zrobiliśmy armię zawodową, żeby ci dobrze opłacani ludzie umierali za nas. Taki jest kontrakt zawarty pomiędzy społeczeństwem a armią zawodową. Poza tym mamy tak słabe uzbrojenie, że budowanie jakiejś armii z poboru to produkcja mięsa armatniego, nic więcej.

Czy jest pan zwolennikiem wprowadzenia euro w Polsce?

- Jestem zwolennikiem wprowadzenia euro w Polsce, im szybciej, tym lepiej. To ma dwa walory: po pierwsze, bezpieczeństwo naszego kraju, z racji tego, że dzisiejszy świat rządzi się pieniądzem, a nie porozumieniami czy traktatami. Jeśli będziemy w strefie euro, to będą nas broniły państwa strefy euro, bo będzie je to bolało. Po drugie, z gospodarczego punktu widzenia. W Polsce jest biednie nie dlatego, że wprowadzimy euro czy mamy złotówkę, tylko dlatego, że mamy złą politykę gospodarczą. A wejście do strefy euro będzie oznaczało obniżenie kosztów obsługi długu zagranicznego nawet o dwadzieścia kilka procent.

Czy jest pan zwolennikiem zalegalizowania związków partnerskich jako alternatywy dla związków małżeńskich?

- Jestem za tym, żeby związki partnerskie były legalne, dawały podstawowe uprawnienia, w tym prawo do adopcji dziecka biologicznego jednego z partnerów.

Czy wie pan, ile kosztuje litr mleka?

- Nie piję mleka, ponieważ podzielam taką opinię, że człowiek od około czwartego roku życia nie ma enzymów, żeby je trawić. Kupuję mleko owsiane i mleko ryżowe i ono jest dość drogie, bo kosztuje pomiędzy dwa osiemdziesiąt, a trzy pięćdziesiąt, w zależności od tego, gdzie się kupuje i jaki jest kraj pochodzenia, czy Czechy, czy Niemcy, ale naprawdę mleka takiego zwykłego nie kupiłem już z dziesięć lat, więc nie wiem, ile kosztuje. Za to mogę powiedzieć, ile kosztuje cebula, ziemniaki i inne podstawowe produkty spożywcze, bo robię zakupy do domu i też sam gotuję.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Usłysz swojego prezydenta. Palikot: Podatek liniowy, religia w kościołach i jak najszybciej euro [KWESTIONARIUSZ]
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 119 razy 99

  Jedyny, który mówi prawdę.. kompletnie bez szans. Zainteresowanie prawdą w narodzie znikneło..

 • ciemnyluddd

  Oceniono 56 razy 40

  Palikot jest koronnym dowodem na to, że wykształcenie, inteligencja, a nawet poprawna diagnoza sytuacji w kraju nie WYSTARCZAJĄ aby być politykiem. Każdy polityk musi być populistą. Ale polityk musi to umieć ukrywać...Ze śmiechu można na przykład pęknąć, kiedy się słucha wszystkich konkurentów Komorowskiego do prezydentury. Ci to dopiero "walą" już bez...z n i e c z u l e n i a... Bo przecież nie o wygranie wyborów im chodzi, tylko o pozostawienie przyszłego prezydenta "peło" z możliwie najbardziej poszarpanymi nogawkami spodni...

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 37 razy 37

  Bardzo dobre pomysły.
  Dlaczego więc ma takie małe poparcie?
  Bo naród nie wierzy,że to można przeprowadzić
  kto w 1953r. wierzył,ba-pomyślał tylko,że można obalić komunę
  a CCCP rozpadnie się bez jednego strzału

 • Andrzej Ostrowski

  Oceniono 22 razy 16

  Wysoki podatek dla bogatych zmusza ich do kupowania i inwestowania, żeby zmniejszyć dochód od którego jest naliczany podatek. Czy obecne stawki są dobre? Trudno powiedzieć, bo jaki podatek by nie był w tym kraju zawsze władza, administracja, kościół, biurokracja, i inne pijawki będą doić nasz budżet i nie będzie starczać na najważniejsze rzeczy.

 • baca1950

  Oceniono 16 razy 10

  Religia won ze szkoły -jestem za.
  Invitro - za, ale nie jestem przekonany do jego finansowania ze srodkow. publicznych
  Liniowy podatek dochodowy nie - wolę zeby bogaci placili wg wyzszych stawek, i więcej się dokładali do budzetu.
  Państwowe fabryki (pewnie z z setka Z.Z.?) - przeciw. To byl gwóźdź do trumny komunizmu. Jeszcze dalej nam sie czka kopalniami...
  Euro? Tak ale po jakim kursie przeliczą nam nasze oszczednosci? Jesli 1:1 to jestem bardzo za. Jesli 1: 4,5 to przeciw, po takim przeliczniku my ciułacze będziemy dziadami w stosunku do kosztow utrzymania w starych krajach unii.

 • Karol Ostrowski

  Oceniono 8 razy -8

  DB www.facebook.com/DemokracjaBezposrednia/photos/a.249757315119382.54640.249677948460652/794368317324943/?type=1&theater

 • szpung

  Oceniono 34 razy -10

  Odkad religia jest w szkolach istnieje pewien nadzor dydaktyczny nad przekazywanymi tresciami sam doswiadczylem 2 letniej religii w kosciele i bedac nastolatkiem po dwoch latach zrezygnowalem z dalszego uczeszczania. Prowadzaca dopuszczala sie skandalicznych form odnoszenia ie do kursantow.

 • westgreg

  Oceniono 23 razy -21

  Wszystko fajnie (w nauczaniu religii zmieniłbym finansowanie, ale nie usuwałbym jej ze szkoły) i dość sensownie. Tylko po co to euro? Bez mechanizmu dostosowania kursów walutowych jest trudniej (co przykład Hiszpanii i Grecji dobitnie pokazuje).

 • pa.gg

  Oceniono 33 razy -25

  Januszek zapomniał jeszcze dodać wiek emerytalny do 70+ coby pójść za "ciosem"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX