Debata prezydencka. Korwin-Mikke do Kukiza: Jeśli JOW-y się sprawdzą na Wyspach i UKIP dostanie choć 20 mandatów, wycofuję się i popieram pana

Debata prezydencka. Janusz Korwin-Mikke ?dał słowo honoru?, że jeśli jednomandatowe okręgi wyborcze zadziałają w Wielkiej Brytanii tak, jak chce Paweł Kukiz, czyli pomogą małym partiom, to on sam się wycofa i go poprze. - Daję panu słowo honoru, że jeśli pan zostanie królem, to ja się z JOW-ów wycofam - odpalił Kukiz.
POLUB NAS
Debata prezydencka. Do zabawnej wymiany deklaracji doszło podczas debaty prezydenckiej w TVP między Januszem Korwin-Mikkem a Pawłem Kukizem. Korwin-Mikke zadeklarował, że jeśli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) zadziałają w Wielkiej Brytanii tak, jak chce Paweł Kukiz, czyli poprawią wyniki małych partii, to wycofa się z wyborów i poprze Kukiza.

Korwin-Mikke: "Jeśli JOW-y się sprawdzą, wycofam się i poprę Kukiza..."

- Możemy to sprawdzić. Za dwa dni są wybory w Wielkiej Brytanii, gdzie są jednomandatowe okręgi wyborcze, bardzo małe - 650 okręgów. Sytuacja tam jest taka, że konserwatyści mają 32 proc., laburzyści 30 proc., a UKIP 14 proc. Gdyby wybory były proporcjonalne, konserwatyści mieliby 208, laburzyści 195, a UKIP 91 mandatów - mówił kandydat na prezydenta.- Ja oświadczam, że się wycofam z tych wyborów, jeśli UKIP dostanie nawet nie 91, ale choćby 40 mandatów, laburzyści mniej niż 200, a konserwatyści mniej niż 215. Powiem więcej, wycofam się, jeżeli dostanie nawet chociaż 20 mandatów. Wtedy się wycofuję i popieram pana - zadeklarował Korwin-Mikke.Kukiz: "Jeśli pan zostanie królem, to ja się z JOW-ów wycofam"

Natychmiast się jednak zabezpieczył. - Natomiast, jeśli się okaże, że te JOW-y w rzeczywistości umacniają rolę wielkich partii, to wtedy pan powinien powiedzieć, że dał się pan omamić maniakom JOW-ów, i zrezygnuje pan z tego postulatu, który jest teraz forowany przez media PO i PiS. Oni liczą, że za miesiąc zrobią ustawę o JOW-ach i PO oraz PiS będą już rządziły do końca świata. Zobaczymy. Ja się tego obawiam - przestrzegał.

Na koniec zadeklarował: - Panie Pawle, jeżeli to zadziała, daję słowo honoru, to ja się jutro wycofuję z wyborów. - Ja daję panu słowo honoru, że jeśli pan zostanie królem, to ja się z JOW-ów wycofam - odpalił mu Paweł Kukiz.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Debata prezydencka. Korwin-Mikke do Kukiza: Jeśli JOW-y się sprawdzą na Wyspach i UKIP dostanie choć 20 mandatów, wycofuję się i popieram pana
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 23 razy 17

  Co to znaczy, ze JOWy się sprawdzą?
  JOWy są u nas w wyborach do senatu i senat praktycznie składa się z dwóch partii!
  Albo wyobraźmy sobie taki scenariusz.
  Partia A uzyskuje w każdym JOWie 50,1% a partia B 49,9%. W wyniku wyborów partia A ma 100% w sejmie, choć połowa obywateli głosowała na partię B.

 • ciemnyludd

  Oceniono 13 razy 9

  Widzimy tu naocznie STRASZNE SKUTKI PIĘKNEJ POGODY ...w pewien wyborczy weekend...Do europarlamentu.

 • tegepe

  Oceniono 26 razy 0

  Jak to dobrze, że nie straciłem czasu na oglądanie tego przedwyborczego cyrku, czyli menażerii przygłupów, nawiedzonych, obciążonych i temu podobnych kandydatów.

 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy -1

  Skoczyły sobie do gardeł dwa polityczne "giganty".
  Polska zadrżała w posadach. Ze śmiechu...
  :-))))

 • Oceniono 14 razy -6

  Mikke może wycofać sie i poprosić o oddanie głosów na Kukiza; ale chyba jest zbyt egocentryczny, żeby to zrobić. krysztofiak-wojciech.blogspot.com/2015/05/jesli-kukiz-wygra-z-duda-w-pierwszej.html Analiza pokazuje, że przewidywana różnica pomiędzy wynikami Dudy i Kukiza wynosi około 2%, a więc jest niewielka. Media mogą wywołać efekt kuli śniegowej. Wystarczy, że któraś z wiodących agencji badania rynku politycznego poda prognozę 20% głosów dla Kukiza, to wówczas media zaczną się dławić swoją przepowiednią jego zwycięstwa nad Dudą. Naszkicowany scenariusz jest całkiem prawdopodobny. Wygrywając w pierwszej turze z Dudą, Kukiz w drugiej turze wygra z Komorowskim. Około 30% głosów oddanych na Dudę przejdzie na Kukiza, choćby z powodu intencji odsunięcia Komorowskiego od władzy prezydenckiej. Dodatkowe 1.5 miliona głosów będzie przysłowiowym gwoździem do trumny z „pochowaną w niej karierą polityczną Komorowskiego”.

 • pimpao

  Oceniono 48 razy -6

  Jedyni rozsądni kandydaci to Palikot i Tanajno. Jedyni mający spójny, zdroworozsądkowy i nowoczesny program świeckiego i normalnego państwa.

 • gossam.2

  Oceniono 46 razy -8

  10:0 dla Komorowskiego po tej debacie. Kukiz wypadł najgorzej jak cienki Bolek. O dziwo Palikot chyba najlepiej spośród tej menażerii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX