"Nie wybieram się do Sejmu. Mogę pomóc"

- Jeśli pojawi się silna organizacja, będzie miała dobry program, to się zastanowię, jak mogę pomóc - tak prof. Leszek Balcerowicz odpowiedział w TOK FM na pytanie, czy wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Były trzykrotny wicepremier i minister finansów ostrzegł przed prezydenturą Andrzeja Dudy. Jego wygraną nazwał "aktem zbiorowej nieodpowiedzialności".
Były wicepremier i minister finansów firmuje razem z Ryszardem Petru stowarzyszenie Nowoczesna.pl. Ale w TOK FM zapowiedział, że nie wybiera się do Sejmu. Ugrupowanie zyskało już poparcie wyborców. W sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 zdobyło 5 proc.

Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że stawką tegorocznych wyborów jest kierunek zmian, w którym pójdzie Polska. - Jeśli w Polsce nie nastąpi otwarcie dla uczciwej pracy i przedsiębiorczości, to będziemy się znacznie wolniej rozwijać i dużo młodych ludzi będzie wyjeżdżać z Polski.

Gość "Pierwszego śniadania w TOK-u" zapowiedział, że "jeśli pojawi się silna organizacja - przede wszystkim pod względem struktur, będzie miała dobry program", zastanowi się, "jak pomóc".

"Zbiorowa nieodpowiedzialność"

Według prof. Balcerowicza wyborcy nie powinni pochopnie podejmować decyzji w sprawie wyboru prezydenta. Choć dla wielu ważne jest, "który kandydat jest lepiej upudrowany" i "ma lepszą gadkę". - Takie rzeczy wpływają na emocje, ale są kompletnie nieistotne dla stawki wyborów.

Były wicepremier, szef NBP ostrzega przed wyborem Andrzeja Dudy. Ewentualny sukces kandydata PiS nazwał w TOK FM "aktem zbiorowej nieodpowiedzialności".

- Mimo że miałem poważne zastrzeżenia odnośnie do niektórych decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego, nie mam najmniejszych wątpliwości, co dla Polski jest lepsze - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, piętnując obietnice bez pokrycia składane przez Andrzeja Dudę.

Spełnienie deklaracji wyborczych polityka Prawa i Sprawiedliwości, jak ocenił gość TOK FM, zrujnowałoby finanse Polski.

- Są kraje, na których powinniśmy się wzorować pod względem kultury i dojrzałości politycznej, to m.in. Wielka Brytania i państwa skandynawskie. Tam kandydat, który nieodpowiedzialnie obiecuje - nie liczy się w polityce. Do tego musimy dążyć, a nie zakładać z góry, że patologia jest normalnością. Że zachowanie, które w życiu prywatnym traktowalibyśmy jak oszustwo - w życiu publicznym jest normą - powiedział prof. Balcerowicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
"Nie wybieram się do Sejmu. Mogę pomóc"
Zaloguj się
 • krakatau5

  Oceniono 9 razy 3

  Podobno Duda oferuje każdemu za głos 6 w totolotka + zaległe 3 miliony mieszkań z poprzedniej kampanii kaczora

 • nieprawomyslny

  Oceniono 10 razy 2

  a to dlatego nagle PO-pierać zaczął... wszystko jasne.

 • Jerzy Ukleja

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle trafił w 10.: “Akt zbiorowej nieodpowiedzialności". Człowiek, który postawił na nogi gospodarkę tak dużego jak Polska kraju wie co mówi. Oby do czasu jesiennych wyborów zaktywizowali się w Polsce rozsądni ludzie. Pozdrawiam

 • nieprawomyslny

  Oceniono 13 razy 1

  a to na Ukrainie już zaniechał swojego doradztwa?

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 21 razy 1

  Im więcej Balcerowicza na tej kanapie, tym prędzej sprężyny szlag trafi.

 • marjolaine

  Oceniono 4 razy 0

  Zobacz więcej na temat: Piotr Maślak Nowoczesna.pl Leszek Balcerowicz Sejm - Byk nowoczesnapl.org

 • szpung

  Oceniono 13 razy -1

  Nowoczesnosc znow slysze te brednie co to niby jest nowoczesnosc. Okraglak nauczyl sie zonglowac ytym slowem na wszelkie mozliwe sposoby wbijajac do pustych lbow swojego elektoratu iz nowoczesnosc to oni.

 • philc

  Oceniono 11 razy -1

  Hehe....założymy się, że się pojawi...??

  Przecież te zajawki i pseudobadania dot. NowoczesnejPL to nie przypadek.

  Nie bądźmy dziećmi - Balcerowicz i Petru to zawodnicy wagi ciężkiej - a gra się już zaczęła.

 • wasserski

  Oceniono 17 razy -1

  Zanim PZPR popełniła harakiri wychowała najlepsze kadry dla wszystkich orientacji politycznych
  w Polsce,miedzy innymi i balcerowicza.Wmawiał studentom o przewadze gospodarki socjalistycznejl nad kapitalityczną .Gdy Mazowiecki spuścił go z łańcucha,recesja okazała się trwała i strukturalna.37 milionów polaków puscił z torbami.Drobnym ciułaczom i cynkciarzom spod PEWEXu wbił nóż w plecy. US dolar kosztował 16 zeta Po objeciu stanowiska wicepremiera za dolara płacił złotówkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX