"Zwierzchnikiem jest naród, jemu ma składać meldunki". Lis po wyborach ma trzy życzenia dla Dudy i jedną prośbę

Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka", pisze o zwycięstwie Andrzeja Dudy i "bolesnej" porażce Bronisława Komorowskiego. - Połowa Polski jest w stanie euforii, druga połowa - pogrążona w żalu - pisze w komentarzu. Dla nowego prezydenta ma trzy życzenia i jedną prośbę.
Wg nieoficjalnych danych Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich. Wg late poll kandydat PiS zdobył 52 proc. poparcia.

Tomasz Lis, który krytykował Andrzeja Dudę i powtarzał m.in., że jego wybór oznacza niebezpieczną radykalizację i groźną destrukcję.

Trzy życzenia Lisa

Dziś jednak życzy nowemu prezydentowi, by "zawsze pamiętał o całej Polsce i służył wszystkim Polakom". - Pragnę, by - co naturalne - odczuwając więź z tymi, którzy dali mu zwycięstwo, ze szczególną troską odnosił się do tej drugiej połowy, która chciała jego przegranej - pisze Tomasz Lis.

- Andrzejowi Dudzie życzę, by nigdy nie zapomniał, że dla głowy państwa najważniejszy jest jeden punkt z dekalogu, który powierza mu naród - nie będziesz miał innych bogów przede mną. Prezydent ma - musi mieć - tylko jednego zwierzchnika. Naród właśnie. Tylko w imię jego interesów ma działać. Tylko jemu ma składać meldunki - dodaje Lis przypominając słynny "meldunek" Lecha Kaczyńskiego.

- Życzę mu także, by nie realizował swych najważniejszych obietnic. Tu skupię się na jednej. Polski nie stać na obniżenie wieku emerytalnego. Nie stać na to naszego budżetu. Nie stać na to naszych seniorów. Na ponoszenie ciężaru takiego kroku nie stać będzie młodych Polaków. Oszustwa wyborcze można jeszcze jakoś wybaczyć. Niszczenia Polski - nigdy - pisze naczelny "Newsweeka", nawiązując do obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, których wartość - wg szacunków ekonomistów - przekracza cały budżet państwa.

I jedna prośba

- Andrzeja Dudę z całego serca proszę o jeszcze jedno. Wywodzi się Pan ze środowiska, które ma niebezpieczną skłonność do ideologizacji życia publicznego, do narzucania swych przekonań innym, ze środowiska, które nie przepada za tolerancją i otwartością. Jeśli nie oprze się Pan pokusie, by swej partii w dziele ideologizacji przeszkadzać, szybko straci Pan poparcie, równie szybko stopnieją też Pana szanse na reelekcję, o którą bój zaczyna się w dniu wyboru - pisze Lis.

Dodaje, że Bronisław Komorowski był dobrym prezydentem, ale jego i jego otoczenie "uśpiły" bardzo dobre sondaże poparcia.

Publicysta pisze też o dwóch połowach Polski, z których jedna jest w stanie euforii, a druga pogrążona w żalu. - Część Polaków jest dziś w humorze doskonałym, część w fatalnym. Ale wyborcze emocje za chwilę opadną. Uczucia zaś przygasną. Na końcu, i to jest w sumie najważniejsze, musimy się tu zmieścić wszyscy, bo dom zwany Polską jest i pozostanie wspólny - kończy Lis.

Cały komentarz w "Newsweeku".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (400)
"Zwierzchnikiem jest naród, jemu ma składać meldunki". Lis po wyborach ma trzy życzenia dla Dudy i jedną prośbę
Zaloguj się
 • andrzejadamski1

  Oceniono 1164 razy 808

  Gdyby Duda czytał artykuły Lisa i słuchał jego rad - to by prezydentem nie został

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 828 razy 606

  Ja mam tylko jedno życzenie. Żeby w kampanii parlamentarnej red. Lis był tak samo aktywny jak w prezydenckiej.

 • ganro

  Oceniono 687 razy 507

  Co łączy GW, TVN, LIS-a, ŻAKOWSKIEGO i OLEJNIK?
  ... NIEZALEŻNE i OBIEKTYWNE dziennikarstwo.

 • jezierskiadam

  Oceniono 532 razy 406

  Lis ma trzy życzenia.
  ... ale Duda niekoniecznie jest złotą rybką.

 • herbutrzywdar

  Oceniono 547 razy 393

  Panie redaktorze Lis między innymi to Pan przysużył się do zwycięstwa Pana Dudy i za to Panu dziękuję.

 • krzysztof-s-live

  Oceniono 528 razy 366

  Lis, sam zamelduj Ewie Kopacz, że przyczyniłeś się do porażki B. Komorowskiego, z tym przydupasem Karolakiem.

 • mks82

  Oceniono 454 razy 334

  Pan Lis i Pani Olejnik zatracili się w tej kampanii zupełnie. Ich agitacja wyborcza za prezydentem Komorowskim bliska była jakiejś desperacji. Nachalna i dosc prymitywna propaganda w ich wykonaniu okazała się jednak nieskuteczna i teraz powinni to przemyśleć

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 437 razy 261

  Życzenia są słuszne, tylko lepiej, by wyrażał je ktoś inny niż facet o wiarygodności Lisa. To właśnie nachalna propaganda uprawiana przez Lisa, Wielowieyską, TVN - przyczyniła się do niepowodzenia Komorowskiego...

 • krzysio333

  Oceniono 334 razy 234

  Komorowski niech podziękuje za klęskę Lisowi i Karolakowi którego nawet na ogłoszeniu wyników nie było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX