Powstaje "Wielka Genealogia": Kaczyński pochodzi od Mieszka I

- Lech Kaczyński jest spokrewniony m.in. z Bolesławem Krzywoustym, Mieszkiem I - mówi TVN24 dr Marek Jerzy Minakowski, który od ośmiu lat tworzy "Wielką Genaologię" - bazę związków rodzinnych Polaków, która będzie sięgać wieków średnich. Zdaniem naukowca, niemal każdy z nas ma wielkich przodków.
Górski: Jarosław Kaczyński ma w genach żyłkę władzy | wideo


- Trzeba tylko dobrze poszukać - przekonuje uczony. Tworzona przez niego "Wielka Genealogia" ma nam właśnie to uświadomić. - Chcę, żeby jak najwięcej osób w Polsce miało świadomość, że ludzie tacy jak Zawisza Czarny, Mikołaj Kopernik, czy Tadeusz Kościuszko to nie jacyś przybysze z innej planety, ale ludzie z naszej rodziny - wyjaśnia w TVN24 naukowiec.

Gronkiewicz-Waltz-Małachowska?

Do tej pory Miniakowski odtworzył związki rodzinne ponad 290 tys. Polaków. Naukowiec codziennie spędza kilka godzin na rozbudowywaniu bazy nazwisk.

Jak się okazuje, polscy politycy również mogą poszczycić się znanymi przodkami. Chyba najwięcej sławnych przodków mają bracia Kaczyńscy, których rodzina jest spokrewniona z pokaźną częścią pocztu królów polskich. Kaczyńscy są dalekimi potomkami: Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego.

Brudziński: Kaczyńscy pochodzą od Jagiellonów! | wideo


- Praprzodkami Kaczyńskich byli też prominentni emisariusze królewscy, senatorowie, posłowie Sejmu Wielkiego - czytamy.

Wielkich przodków mają także np. Bronisław Komorowski, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Marszałek nie tylko jest spokrewniony (co w świetle rewelacji odkrytych przez Miniakowskiego może wydawać się oczywiste) z dowódcą AK, Tadeuszem Borem-Komorowskim, ale także ze... szwedzkim monarchą Inge I, który panował w latach 1070-1112.

Z kolei prezydent Warszawy, która nie ma tylu zacnych przodków, spokrewniona jest z hrabią Stanisławem Małachowskim, marszałkiem Sejmu Czteroletniego, jednym z twórców Konstytucji 3 maja.

DOSTĘP PREMIUM