Platforma walczy o liberalizację zakazu palenia w miejscach publicznych

Gorące posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. PO walczy o zmianę projektu ustawy wprowadzającego restrykcyjne przepisy dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych.
Dwa tygodnie temu komisja zdrowia zaakceptowała przepisy nowej ustawy antynikotynowej wprowadzającej całkowity zakaz palenia w restauracjach, pubach, kawiarniach i dyskotekach. Zgodnie z tą propozycją nie mogłyby powstawać w nich nawet zamknięte palarnie.

Ale PO nie chce, aby nowa ustawa była aż tak restrykcyjna. Dziś na posiedzeniu komisji zdrowia Platforma złożyła poprawkę. - Chcemy, aby w przypadku małych lokali to właściciel sam decydował, czy chce stworzyć lokal tylko dla palących czy niepalących. W większych lokalach byłaby możliwość tworzenia palarni - proponował Jarosław Katulski z PO.

- Jeśli przyjmiemy tę poprawkę to nie ma sensu, aby dalej pracować nad tą ustawą. Przecież chodzi nam o ochronę biernych palaczy przed szkodliwym dymem papierosowym - burzył się Aleksander Sopliński z PSL. Przeciwni poprawce byli także posłowie PiS-u.

Poprawka przepadła, ale PO walczy dalej

W efekcie - poprawka w głosowaniu przepadła. Ale droga do jej wprowadzenia nie jest zamknięta. PO zgłosiła ją jako wniosek mniejszości. To oznacza, że gdy cały Sejm będzie głosował nad ustawą antynikotynową to pod głosowanie zostanie także poprawka Platformy.

Posłom PO udało się za to na dzisiejszym posiedzeniu komisji zdrowia przeforsować inną poprawkę. Dozwolone będzie palenie papierosów na terenie uczelni wyższych, ale tylko w specjalnych palarniach. Całkowity zakaz zostanie wprowadzony w pozostałych szkołach, szpitalach i placówkach kultury. Dozwolone będzie palenie w palarniach na terenie hoteli, schronisk, domów pomocy, domów zakonnych i w szpitalach psychiatrycznych.

Co z e-papierosami?

Komisja zdrowia będzie kontynuowała swoje posiedzenie po godzinie 16. Wtedy zadecyduje, czy w Polsce zakazane będzie także produkowanie i sprzedawanie papierosów elektronicznych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny