Waglewski: Dlaczego politycy traktują nas jak debili?

Wojciech Waglewski w obszernym wywiadzie dla ?Przekroju? mówi o swoim strachu przed Mariuszem Kamińskim, sianiu nienawiści przez braci Kaczyńskich oraz bezmyślnej nowomowie polskich polityków.
Kompozytor i wokalista w rozmowie z Piotrem Najsztubem przyznaje, że boi się byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. "Myślę, że to jest człowiek absolutnie przekonany o swojej uczciwości, słuszności swojej misji, co powoduje, że ja się go boję" - tłumaczy.

Waglewskiego nie przekonuje całe zamieszanie z tzw. aferą hazardową, ponieważ nie do końca rozumie, na czym polega afera poza "estetycznymi naruszeniami". Przy okazji zauważa z ironią, że przecież w Polsce wszystko się "załatwia": pracę, studia.

Wyborcy jak debile

Działalność PiS Waglewski przyrównuje do strategicznej gry planszowej "o budowaniu swojej władzy", której zasadą jest "szukanie przeciwnika". Muzyk oburza się słysząc opinie, że Jarosław Kaczyński to "genialny strateg". "Czy genialnym jest ten, komu udało się podzielić kraj tak wyraźnie, że doprowadził wręcz do nienawiści środowiskowej, na przykład środowiska dziennikarzy?" - pyta retorycznie.

Waglewski ubolewa nad tym, że politycy traktują wyborców jak "debili". Nie popadamy w debilizm w swojej masie? - pyta Najsztub. "Każdy naród podany w masie jest debilny (...) I dlatego każdy mający tego świadomość, między innymi właśnie pan Kaczyński, chce nas ukierunkować w taki wąski strumień i takich poprowadzić jako zbrojne ramię do ataku na tych wszystkich, którzy nie są z nim" - wyjaśnia.

Zmanipulowany język polityków

Słucha pan języka polityków? - pyta Najsztub. "Tego nie da się słuchać" - odpowiada. "Tu nie ma żadnych emocji. Jest taka wyrachowana nowomowa. (...) Ta nowomowa zawiera w sobie elementy słownika pana Rydzyka i elementy słownika pana Gomułki".

Waglewskiego oburza manipulowanie językiem, wywoływanie mową nienawiści. "Ja nie chcę być tak manipulowany i nie życzę sobie, żeby kiedykolwiek w moje dzieci, moje wnuki ktoś wpakował taką ilość jadu, nienawiści, jaką władował we mnie, w moją rodzinę, w moje życie ten cały kram bliźniaków.." - podsumowuje.

Cały wywiad czytaj w najnowszym numerze "Przekroju"

DOSTĘP PREMIUM