Wybory 2010. "Pycha kroczy przed klęską", "niech ustąpi z funkcji" - konkurencja o Komorowskim

Uważam, że Bronisław Komorowski powinien zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu - powiedział Andrzej Olechowski w TVN24. Obecny w studiu później Paweł Poncyljusz nie zgodził się z nim, podkreślił jednak, że - jego zdaniem - marszałek powinien inaczej zachowywać się w czasie uroczystości żałobnych. - Pycha kroczy przed klęską - dodał, nie precyzując zarzutów.
Olechowski uważa, że Komorowski powinien zrezygnować m.in. dlatego, że pełniąc jednocześnie funkcję marszałka Sejmu, głowy państwa i będąc kandydatem na prezydenta jest zbyt obciążony. - Któraś z nich będzie musiała na tym ucierpieć - stwierdził w TVN24.

Powiedział też, że Komorowski "teraz ma dodatkowe możliwości w stosunku do innych kandydatów na prezydenta". - Uważam, że można by było wybrać innego marszałka. Marszałka można wybrać z dnia na dzień - ocenił Olechowski.

- Ja bym aż tak daleko nie szedł - powiedział obecny w studiu nieco później poseł PiS Paweł Poncyljusz. Dodał jednak, że Komorowski powinien uważać na to, co robi. - Pycha kroczy przed klęską. Jeśli Bronisław Komorowski będzie się zachowywał pysznie w czasie kampanii i pełnienia funkcji prezydenta, najciężej za to zapłaci. Nie wiem, czy on sobie z tego zdaje sprawę - stwierdził, nie zarzucając jednak Komorowskiemu nic konkretnego.

Komorowski jest obecnie w trudnej sytuacji: tragedia w Smoleńsku przekreśliła wartość jego zwycięstwa w prawyborach w PO i postawiła go w roli, na którą miał zasłużyć w wyborach. Oprócz kierowania pracami Sejmu jest też teraz odpowiedzialny m.in. za reprezentowanie kraju i pracę kilkusetosobowego zespołu pracowników prezydenta (m.in. Kancelaria, BBN), m.in. za jego wkład w organizację uroczystości żałobnych i pogrzebu pary prezydenckiej. Na razie nie pojawiły się co do tego żadne zarzuty, jednak niektórym obserwatorom sceny politycznej nie podoba się powściągliwość Komorowskiego, który na uroczystościach żałobnych pełnił funkcję gospodarza.- Wiem, że już w kręgach PO jest konsternacja prze z to, jak spędził ostatni tydzień. Może mu się powinąć noga - mówił dziś Poncyljusz.

DOSTĘP PREMIUM