Napieralski w TOK FM: Jestem jedynym możliwym hamulcem IV RP

Grzegorz Napieralski, kandydat na prezydenta RP, mówił w Poranku TOK FM, że wybór między Kaczyńskim a Komorowskim jest złym wyborem, bo obydwaj są prawicowymi kandydatami. - Jeżeli odda pan na mnie głos, to polityka się w Polsce zmieni - zachęcał Jacka Żakowskiego kandydat SLD.
- To, że ktoś z kimś dobrze współpracuje, to nie znaczy, że wszystko podpisuje - mówił o swojej ewentualnej współpracy z Donaldem Tuskiem Grzegorz Napieralski. - Można zmienić styl polityki - rozmawiać częściej z premierem. Przekonałbym np. premiera do okrągłego stołu służby zdrowia. Zaprosiłbym wszystkich szefów i ekspertów klubów, bez kamer, i porozmawiałbym co możemy razem w tej sprawie zrobić. Myślę, że przekonałbym premiera do takiego myślenia - mówił Napieralski. - Zniechęciłbym premiera do wielu pomysłów, które są zapisane w programie "Polska 2030", bo są sektory, które nie mogą być sprywatyzowane, a w tym programie są wyraźne zapisy, że część rzeczy trzeba sprywatyzować - dodał.

Parytety - tak, Karta Praw Podstawowych - tak, wojska w Afganistanie - nie

- Podpisałbym ustawę parytetową. Podpisałbym Kartę Praw Podstawowych. Dziwię się, że PO tego nie zrobiła. Co do związków partnerskich to zaproponowałbym umowę społeczną, tj. dwie osoby mogą w obliczu państwa podpisać umowę i wtedy można na taką parę patrzeć jak na małżeństwo. To by było korzystne nie tylko dla par tej samej płci, lecz także dla par, które po prostu nie chcą żyć w tradycyjnym małżeństwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można dziedziczyć po partnerze, czy też chociażby odwiedzać go w szpitalu. Ja skłaniałem się do modelu francuskiego w tej kwestii - mówił Napieralski.

Według kandydata SLD na prezydenta metoda in vitro powinna być finansowana ze środków publicznych. - To by była jedna z pierwszych moich inicjatyw ustawodawczych - mówił Napieralski. - Nie rozumiem tego sporu, który się toczy wokół in vitro. Nie mogę pojąć jak ktoś z polskiego parlamentu chce zabronić innym tego szczęścia, jakim jest posiadanie dzieci -dodał.

Napieralski zaznaczył, że jest zwolennikiem szybkiego wprowadzenia euro. - Nie chcę mówić, czy w 2014 roku czy 2015, ale myślę, że w okolicach tych lat powinniśmy wejść do strefy euro. Jestem gotowi do debaty o tym i pomocy.

Kandydat SLD mówił, że jest za wycofaniem polskich wojsk z Afganistanu. Zaznaczył, że nie podpisałby umowy przedłużającej stacjonowanie wojsk w Afganistanie.

DOSTĘP PREMIUM