Druga tura będzie ciekawa, ale z niską frekwencją

- Wybory prezydenckie to najprostsze wybory, a i tak było nieco ponad 50 proc. - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska. - Jeżeli druga tura będzie podobna do pierwszej i jeżeli kampania skupi się na poparciu Napieralskiego to będzie tragedia we frekwencji - komentował dr Maciej Gdula.
- Nie dziwi mnie ten wynik. Zakładałam, że Kaczyński zyska między 36 a 38 proc. A im wyższy wynik Napieralskiego, tym gorszy Komorowskiego - komentowała wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich dr Anna Materska-Sosnowska. - Nie wiem jakie są zasadnicze różnice między dwoma głównymi kandydatami, pewnie też w związku z tym kampania będzie się teraz opierała na emocjach - dodała. - To będzie teraz bardzo ostra kampania.

Według dr. Macieja Gduli z "Krytyki Politycznej" druga tura będzie ciekawa, bo będzie to rywalizacja między kandydatami, którzy uzyskali zbliżone wyniki w pierwszej turze. - Walka będzie się toczyła o środek - elektorat Grzegorza Napieralskiego - mówił Gdula. - Jeżeli ludzie popierali Napieralskiego, to dlatego, że mieli dosyć wyboru między konserwatyzmem z wąsem i bez wąsa - komentował.

Do tej pory nie było prawdziwej debaty

Dr Anna Materska-Sosnowska zwróciła uwagę, że do tej pory nie było szansy, żeby poznać prawdziwe poglądy kandydatów. - Nie przypominam sobie wywiadu na żywo z Jarosławem Kaczyńskim, w którym można mu było zadać pytanie - mówiła Materska-Sosnowska. Przyznała, że może i występował w mediach państwowych, jednak prawdziwej debaty z nim nie było. - Ta zorganizowana w telewizji państwowej nie była debatą. Każdy miał minutę na wygłoszenie stanowiska. Bez dyskusji - mówiła.

- Ludzie nie głosują na programy. Kierują się opcją polityczną, osobą lub głosują przeciw - dodał Maciej Gdula. Zaznaczył, że w tej kampanii pojawiają się nowe wątki do dyskusji i to może być początkiem merytorycznej kampanii. - Po raz pierwszy od dziewięciu lat do debaty na poważnie weszła kwestia wycofania się z Afganistanu - mówił Gdula. - Padły jakieś cenzury: Komorowski mówi, żeby wycofać wojska, Kaczyński mówi, żeby tak nie robić. Jeżeli będzie kilka dominujących tematów w ewentualnej debacie, to Afganistan może być jednym z nich - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Druga tura będzie ciekawa, ale z niską frekwencją
Zaloguj się
 • husyta1

  Oceniono 1 raz 1

  Wyniki z Wisły:
  prezydent2010.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/240303.htm

 • husyta1

  Oceniono 1 raz 1

  Im niższa frekwencja w Zachodniej Polsce, tym bardziej rosną szanse Kaczyńskiego, wspieranego przez elektorat radiomaryjny, głosujący zgodnie z nakazami kleru.

  Czy głosowanie inaczej niż polecają księża będzie grzechem?
  husyta.wordpress.com/2009/12/01/czy-glosowanie-inaczej-niz-polecaja-ksieza-bedzie-grzechem/
  Polsko, weź przykład z Wisły, gdzie Komorowski otrzymał 72,6 % a Kaczyński 10,0 % głosów.
  prezydent2010.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/240303.htm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX