Zobacz depeszę z 2006 r., którą Komorowski pokazał Kaczyńskiemu [ARCHIWUM]

31.8.Bruksela (PAP) - Premier Jarosław Kaczyński uważa, iż należy ukrócić unijne dotacje dla rolników z budżetu UE. Chce natomiast, by Unia stała się potęgą militarną - pisze w czwartek prestiżowy tygodnik "European Voice".
Kolejny postulat polskiego premiera to - zdaniem tygodnika - rewizja zasad udzielania pomocy publicznej w Unii Europejskiej. "European Voice" zamieścił na pierwszej stronie opatrzone zdjęciem obszerne omówienie wywiadu, którego Jarosław Kaczyński udzielił podczas swej środowej wizyty w Brukseli.

Polski premier powiedział "European Voice", że chce, by Unia Europejska stała się w przyszłości tak silna jak Stany Zjednoczone. Dodał, że popiera ideę "silnej politycznej Europy", która jednocześnie powinna być "prawdziwą militarną potęgą jak USA".

"By skoncentrować wysiłki UE na sprawach zewnętrznych, Kaczyński uważa, iż należy zrestrukturyzować budżet UE i odejść od rolnych dotacji" - pisze "European Voice". Obecnie stanowią one niemal połowę unijnych wydatków. Polski premier przyznał jednak, że zgoda krajów członkowskich w tej kwestii będzie bardzo trudna do osiągnięcia podczas planowanej reformy wydatków UE w latach 2008- 2009.

Opowiadając się za silną wspólną Europą w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo energetyczne czy wspólny rynek, Kaczyński - zauważa tygodnik - chce, by kraje członkowskie miały więcej swobody w innych obszarach, jak np. udzielanie pomocy z budżetu państwa upadającym przedsiębiorstwom.

"Jeśli rząd chce udzielić pomocy, to w ramach ogólnych zasad i limitów - decyzja powinna należeć do kraju członkowskiego" - powiedział.

Obecnie to Komisja Europejska zatwierdza pomoc publiczną w krajach członkowskich, patrząc na taką pomoc podejrzliwie i badając za każdym razem dokładnie, czy nie zagraża ona konkurencji na wolnym unijnym rynku.

Komisja Europejska, pytana w czwartek przez dziennikarzy, oficjalnie odmówiła komentarza do propozycji Kaczyńskiego, ale nieoficjalnie przyznaje, że pomysł jest "zupełnie nierealny".

W wywiadzie dla "European Voice" Kaczyński opowiedział się też za renegocjacją unijnej konstytucji. "Moim osobistym zdaniem powinniśmy zastanowić się nad kompletnie inną wizją Europy" - powiedział. "Powinniśmy zejść na ziemię i pomyśleć o renegocjacji kilku zapisów konstytucji UE" - dodał.

W kontekście wynikających z obecności w UE zobowiązań do utrzymywania dyscypliny budżetowej Kaczyński powiedział "EV", że będzie walczył o utrzymanie deficytu poniżej pułapu 3 proc. PKB (30 mld zł). Zapowiedział nowe wybory, jeśli w pracach nad budżetem to się nie uda.

Inga Czerny (PAP)

DOSTĘP PREMIUM