Oficjalnie: Bronisław Komorowski 53,01 proc., Jarosław Kaczyński 46,99 proc. Mamy prezydenta

To już pewne: nowym prezydentem Polski zostaje Bronisław Komorowski. Państwowa Komisja Wyborcza podała dziś o godz. 17.00 pełne i oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na kandydata PO zagłosowało 53,01 proc. wyborców, a na kandydata PiS 46,99 proc.


Frekwencja wyniosła 55,31 proc. Jak poinformowała PKW, na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 53,01 procent wyborców. Jarosław Kaczyński zdobył procent 46,99 poparcia.

Na początku konferencji prasowej przewodniczący PKW przypomniał w jakich okolicznościach doszło do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął urzędujący prezydent Lech Kaczyński, wraz ze swoją małżonką Marią i 94 innymi osobami -elitą polityczną i wojskowa kraju.

Po tragicznej śmierci prezydenta władzę objął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zgodnie z Konstytucją zarządził wcześniejsze wybory prezydenckie.

W I turze wyborów o najwyższy urząd w państwie ubiegało się 10 kandydatów. Kampania przebiegała w wyjątkowo niesprzyjających warunkach - południową Polskę nawiedziła największa od kilkunastu lat powódź. Cieniem na kampanii położyła się także katastrofa smoleńska.

Do drugiej tury wyborów przeszedł pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i brat-bliźniak zmarłego prezydenta, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Głosami większości wyborców to kandydat PO obejmie fotel prezydencki.

Jutro uroczystość na Zamku Królewskim, za miesiąc zaprzysiężenie

Przewodniczący PKW poinformował także o dalszych krokach. Jutro o godz. 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia prezydentowi-elektowi uchwały PKW o wyborze na stanowisko prezydenta RP.

Trzy najbliższe dni - do 8 lipca - to czas na składanie protestów wyborczych. PKW w najbliższym czasie opracuje i przedstawi Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów. Na podstawie tego sprawozdania i ewentualnych skarg na przebieg wyborów Sąd Najwyższy nie później niż w 30 dniu po podaniu wyników wyborów rozstrzygnie w formie uchwały o ważności wyborów.

Prezydent-elekt złoży przysięgę nie później niż 7 dni po ogłoszeniu Sądu Najwyższego. Datę złożenia przysięgi wyznaczy Zgromadzenie Narodowe.

PKW poinformowała też, że wszyscy kandydaci na prezydenta, którzy startowali w I turze, muszą w ciągu 3 miesięcy złożyć sprawozdania finansowe.

Przewodniczący PKW Stefan Jaworski podziękował osobom, które brały udział w organizacji wyborów - między innymi członkom komisji, władzom lokalnym i centralnym oraz dziennikarzom za obiektywne relacjonowanie pracy organów wyborczych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Oficjalnie: Bronisław Komorowski 53,01 proc., Jarosław Kaczyński 46,99 proc. Mamy prezydenta
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  - Wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP dobrze wróży Europie i Polsce - ocenił Jacques Rupnik, znany francuski specjalista od Europy Środkowo-Wschodniej. Jego zdaniem, niedzielne wybory dowodzą istnienia "dwóch różnych Polsk". - Wystarczy spojrzeć na mapę wyborczą Polski. Pokazuje ona jasno, że jest podział między wschodem a zachodem kraju, między wielkimi miastami i wsiami. (...) Te dwie Polski nie mają takiej samej oceny wielkich przemian ostatnich lat. Jedni na nich skorzystali, inni, pod wieloma względami, znaleźli się na społecznym marginesie - podkreślił politolog.

  Zdaniem Rupnika, pod rządami nowego prezydenta Polska ma szanse zerwać z wciąż żywym na Zachodzie "stereotypem kraju podejrzliwego, który pod wodzą braci bliźniaków Kaczyńskich, sprzeciwiał się Traktatowi Lizbońskiemu, Niemcom i Rosji i był uważany za dość kłopotliwego partnera dla innych Europejczyków".

 • mi_m

  Oceniono 1 raz 1

  a w następnych wyborach - odeslijmy cały PIS tam gdzie jego miejsce: NA ŚMIETNIK Historii

 • kolega77

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze, że przegrał cynizm i obłuda.

 • 1szansa

  0

  A te głosy Komorowskiego policzone Kaczyńskiemu przez jedną KW w Warszawie to w tych 46,99 % pozostały - to przypadek skandaliczny w dem okratycznym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX