"Błąd polityczny i moralny" czy "odwaga"? Kofta i Jastrun o Palikocie

- To jest błąd polityczny i błąd moralny, jeśli używa się takiego języka i sposobu formułowania, którego się tak nie lubi u kogoś - mówił Tomasz Jastrun w TOK FM. Jastrun rozmawiał z Krystyną Koftą o ostrych słowach Janusza Palikota na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Janusz Palikot niedawno stwierdził, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy smoleńskiej jest "hipoteza współwiny Lecha Kaczyńskiego" i - nie podając żadnych dowodów - sugerował, że prezydent mógł być pod wpływem alkoholu. Polityk posunął się nawet do stwierdzenia, że zmarły prezydent "ma krew na rękach".

Słowa Palikota wywołały burzę w mediach i w samej Platformie. Jego usunięcia z szeregów partii zaczęło się domagać wielu członków PO. W obronie polityka stanął pisarz Eustachy Rylski, który wystosował list poparcia, później zamieszczony przez Palikota na blogu. Sprawa podzieliła też naszych słuchaczy:"Na Palikota trzeba patrzeć inaczej niż na innych posłów"

- Zgadzam się z Rylskim jako artystą. To jest właśnie wypowiedź artysty, który nie bierze pod uwagę, że istnieje coś takiego jak polityka - mówił Tomasz Jastrun w TOK FM. - Z punktu widzenia interesów Platformy taka wypowiedź jest poważnym błędem politycznym. Jest przejęciem pewnego tonu, języka i sposobu myślenia.

Z Jastrunem polemizowała Krytyna Kofta: - Mogłabym się podpisać pod tym listem (...). Uważam, że to, co powiedział Palikot to była odpowiedź na to, co się działo przed wyborami. Przecież ten film wyemitowany w publicznej telewizji (red. "Solidarni 2010") był pełen nienawiści i takich właśnie określeń - powiedziała. - Określenia "krew na rękach", ta poetyka, może mi trochę nie odpowiadać, natomiast ja wiem, że to była odpowiedź na tamto - dodała.

Pisarka powiedziała też, że "na Palikota trzeba patrzeć inaczej niż na innych posłów", dodając, że "jego odwaga jest nie do przecenienia."

"Najgorszy pomysł to odpowiadać w ten sam sposób"

- Zgadzam się z Krystyną, że cały ten ruch jest paranoiczny, ta skala podejrzeń, nieufności, że Rosjanie spiskują z polskim rządem... Ale chyba najgorszym pomysłem jaki może być to odpowiadać w ten sam sposób - ocenił Jastrun. - To nie jest tak, że jak ktoś nam zrobi świństwo to my mamy od razu odpowiadać tym samym. Odpowiadając tym samym chcąc nie chcąc zniżamy się na ten sam poziom - tłumaczył.

- Być może trzeba ludziom, którzy to robią dać odczuć jakie to jest bolesne, bo mnie to boli, jak słyszę, że nie jestem prawdziwą Polką czy nie jestem patriotką, dlatego, że nie należę do PiSu i nie zgadzam się z tym wszystkim co mówi PiS - odpowiadała mu Kofta.

Jastrun jednak ostro ocenił wypowiedzi posła PO: - Ja myślę, że to jest błąd polityczny i błąd moralny, jeśli używa się takiego języka i sposobu formułowania, którego się tak nie lubi u kogoś - stwierdził.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
"Błąd polityczny i moralny" czy "odwaga"? Kofta i Jastrun o Palikocie
Zaloguj się
 • rudy_jerzyk

  Oceniono 14 razy 14

  Demokraci mają rację: Wolność słowa jest wartością bezwzględną!

  Ani politykom, ani tym bardziej dziennikarzom czy ich wydawcom nie wolno jej kneblować. Konstytucja gwarantuje nam wszystkim prawo do wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art.54. ust.1 Konstytucji RP). Janusz Palikot, którego odsądza się właśnie od czci i wiary, nie robi niczego innego; w ramach wolnej, nieskrępowanej publicznej debaty wyraża swoje (i jak pokazują badania OBOPu) nie tylko swoje poglądy.

  Jakim przykładem, choćby dla młodych dziennikarzy jest publiczne cenzurowanie bloga znanego polityka. Jak mamy później oczekiwać od nich rzetelnego wykonywania swojego zawodu, gdy widzą, że pytania dotyczące najważniejszych osób w państwie nie są oceniane pod względem merytorycznym, ale w … kategoriach pseudo-estetycznych (już chyba przedstawiciel każdej partii opisywał swoje zgorszenie, czy niesmak). Niesmak wywołuje niedojrzały agrest albo zgniłe śliwki, a wolność słowa jest wartością rozpatrywaną w nieco poważniejszych kategoriach.
  www.demokraci.pl

 • bugatti

  Oceniono 15 razy 13

  @aszka7, to włącz TVP1 albo przerzuć się na Gazetę Polską, tam masz najgorętsze tematy.

 • asd-53

  Oceniono 14 razy 12

  OPUBLIKOWAC OSTATNIA ROZMOWE TELEFONICZNA BRACI KACZYNSKICH !!!!!!!!!!!!!!!
  Znamy stenogramy , to tym bardziej mamy prawo poznac ta rozmowe.
  Jesli bezkarnosc pis-u bedzie sie rozszerzala , to ja tez zostane Palikotem !!!!
  A jesli chodzi o kulture, to niech pis zacznie od siebie. Ostatnie wypowiedzi Jakubiak, Kempy, zachowanie Kaczynskiego i calego pis-u w Sejmie ----- to jest CHAMSTWO.
  Jesli nie szanuja SEJMU to do widzenia !!!!!!! Dokad beda szkodzic POLSCE i obrazac Polakow. Faktycznie z takim pis-em to kultura polityczna idzie na dno. WARCHOLY !!!!!!!!!!!!

 • martena-zk

  Oceniono 14 razy 12

  Palikot ma całkowitą rację. Popieram Go z całego serca bo jako jedyny nie boi się mówić prawdy

 • asaofetida

  Oceniono 16 razy 12

  Pani Kofta ma racje. Znam faceta, ktory zawsze uwazal sie za patriote i katolika ale wlasnie po tej glupiej wypowiedzi o tym kto jest prawdziwym patriota i katolikiem przestal lubic kosciol. A byl zawsze bardzo koscielny. Dzis nie lubi kosciola a na widok PiSu dostaje torsji...

  Palikot reaguje na to co robia i wyprawiaja Pisuary...a wyprawia sie naparwde rzeczy niestworzone...rzygac sie chce gdy sie czlowiek ciagle o nowych podchodach dowiaduje...
  Pis to jest dno poprostu dno.

 • oghana7

  Oceniono 15 razy 11

  czlowiek ma byc kulturalny ,ale ludzie klamliwi i niegodziwi szlachetnosc uznaja za slabosc i wygrywaja zawsze ,dlatego niestety podlotom trzeba odpowiadac tym samym jezykiem,inaczej wysmieja za naiwnosc . dlatego bronie palikota za to ,ze nie zgodzil sie z krwia na rekach tuska ,a wskazal wlasciwego sprawce .

 • cyklista

  Oceniono 10 razy 10

  Co to jest "błąd polityczny"? Jeżeli mówienie prawdy to "błąd polityczny" to bardzo proszę wy.ebać z sejmu (z malutkiej literki ma być) wszystkich "bezbłędnych" polityków

 • candid13

  Oceniono 5 razy 3

  Absolutnie zgadzam sie z Palikotem on jeden ma odwage powiedziec prawde odkrywajaca za kazdym razem obludna i swietoszkowata twarz pis.
  A oprocz tego logiczne rozumowanie po przeczytaniu zapisow lotu dowodzi ze 95 osob zginelo spowodu paranoicznej zadzy WAAAAAAAAAAAAADZY obu braci.

 • marcus.eco

  Oceniono 3 razy 3

  PD w sprawie Janusza Palikota

  www.demokraci.pl/aktualnosci,367,pd_w_sprawie_janusza_palikota#p

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX