Palikot złożył wnioski do komisji etyki na Kaczyńskiego i Macierewicza

Janusz Palikot złożył do komisji etyki poselskiej pięć wniosków przeciwko posłom Prawa i Sprawiedliwości. Wnioski dotyczą: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Joachima Brudzińskiego, Adama Hofmana i Beaty Kempy.
Palikot we wniosku dotyczącym Jarosława Kaczyńskiego napisał, że prezes PiS naruszył zasadę rzetelności i dobre imię Sejmu słowami wypowiedzianymi w "Gazecie Polskiej" : "Powiedziałem mu (R. Sikorskiemu): "To jest wynik waszej zbrodniczej polityki - nie kupiliście nowych samolotów".

We wniosku dotyczącym Jarosława Kaczyńskiego, Palikot zaznacza też, że w rozumieniu prawa karnego zbrodnia to czyn zabroniony, zagrożony karą pozbawienia wolności. "Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie. Jarosław Kaczyński zwracając się w ten sposób do Ministra Polskiego Rządu przypisuje mu bez jakiejkolwiek logicznej i nieuzasadnionej podstawy umyślne działanie w postaci nie zakupienia samolotów zestawiając to z najsurowiej kwalifikowanym czynem niedozwolonym jakim jest zbrodnia" - pisze we wniosku wiceszef klubu PO. Palikot dodaje, że takie zachowanie nie licuje z powagą piastowanego urzędu posła.

Posłowi Antoniemu Macierewiczowi Palikot zarzuca, że wypowiedzią podczas konferencji prasowej "Zbrodnia, to zgodnie ze słownikiem języka polskiego, czyn, który wymaga najwyższego potępienia moralnego. Tak było w tym wypadku, co do tego nie ma wątpliwości".Rząd polski niewątpliwie ponosi ogromną odpowiedzialność za przebieg wydarzeń" naruszuł zasady rzetelności, dbałości o dobre imię Sejmu i odpowiedzialności.

Brudziński za trumnę, Hofman za dresiarza

Podobne zarzuty Janusz Palikot stawia Joachimowi Brudzińskiemu. Według niego Brudziński złamał zasady etyki poselskiej wypowiedzią w programie "Kropka nad i" w stacji TVN skierowanym do premiera Donalda Tuska, że "ściskał się z Putinem", a ciało prezydenta zostawił "w błocie (...) w ruskiej trumnie".

Z kolei Adam Hofman, według Palikota, zasłużył na karę za wypowiedź w TVN 24 skierowaną pod jego adresem. Hofman powiedział, że Palikot " zachowuje się jak dresiarz, który w bramie dźga brudnym nożem. Jakbym go spotkał na korytarzu sejmowym, to dostałby po gębie."

Beacie Kempie Janusz Palikot zarzuca, że swoimi wypowiedziami wielokrotnie przekroczyła granice manier i dobrego rozsądku. Palikot w uzasadnieniu do wniosku przytacza między innymi taką wypowiedź: "Proszę sobie przypomnieć, kto wszczynał te awantury o wyjazdy do różnych krajów, które wiązały się z różnymi wydarzeniami międzynarodowymi. Myślę, że to narastało, a finałem była katastrofa smoleńska. Myślę, że Donald Tusk i jego rząd powinien zrobić sobie rachunek sumienia".

Nagana dla Palikota

W ubiegłym tygodniu komisji etyki poselskiej udzieliła nagany Januszowi Palikotowi za słowa " Lech Kaczyński ma krew na rękach". Wtedy Janusz Palikot zapowiedział, że złoży wnioski przeciwko posłom PiS za jego zdaniem karygodne wypowiedzi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny