Palikot składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. "Trzeba działać"

Janusz Palikot złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa "w związku z bulwersującymi incydentami które miały i mają miejsce w okolicy krzyża postawionego przed Pałacem Prezydenckim". - Prokuratura bardzo długo się ociągała. Rozumiałem sytuację i kampanii wyborczej, i pierwszego okresu żałoby. Można było to uszanować. Ale to co się stało w ostatnich dniach, rozrzucane są różne ulotki tam - to są rzeczy, które przelały czarę goryczy. Trzeba działać - mówi Palikot w rozmowie z TOK FM.
Spór o krzyż - raport specjalny>>

Poseł jest na urlopie i wypoczywa w swojej posiadłości pod Suwałkami, ale to nie przeszkadza mu wysłać zawiadomienia do prokuratury. Pismo wysłał do warszawskiej prokuratury kurierem. Jest to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z incydentami, jakie miały miejsce pod krzyżem ustawionym przed Pałacem Prezydenckim.

Zawiadomienie Palikota o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. ZOBACZ>>

Palikot powołuje się na artykuły 256 i 257 Kodeksu Karnego. Jeden przepis odwołuje się do szerzenia nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Drugi artykuł KK dotyczy publicznego znieważania ludzi m.in. z powodu ich przynależności wyznaniowej.

Poseł zapowiedział, że takie zawiadomienie ma zamiar przesłać dzisiaj do prokuratury. Przestępstwo z art. 256 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą do dwóch, a z art. 257 - do 3 lat więzienia.

"Obłudna atmosfera wokół krzyża"

Palikot w uzasadnieniu tłumaczy, że postawienie krzyża przez harcerzy "miało charakter spontaniczny i żywiołowy. Nie myślano wówczas o niezbędnych pozwoleniach i procedurach.

- Wokół krzyża stworzono obłudną atmosferę bezprawnych działań, spisków rządu, obcych państw itd. Nie mogę jednak pozwolić na zachowania jakie mają miejsce przed pałacem prezydenckim. Obraźliwe słowa, gesty, zachowania osób "broniących krzyża" kierowane wobec osób oczekujących przeniesienia krzyża czy osób neutralnych są zatem niedopuszczalne - tłumaczy Palikot.

Twierdzi, że do jego biura napływają doniesienia od ludzi, którzy od obrońców krzyża pod Pałacem słyszą obraźliwe, często antysemickie lub ksenofobiczne epitety. - Wiele osób czuje się zagrożonych przechodząc w pobliżu pałacu, a zwłaszcza osoby zaangażowane w zbieranie podpisów pod petycją przeniesienia krzyża doświadczają tych niegodnych sytuacji - uzasadnia.

Rozpowszechniają obraźliwe ulotki

Według Palikota pod Pałacem rozpowszechniane są też ulotki "nawołujące do nienawiści wobec innych osób i szerzące fałszywe i oszczercze teorie spiskowe". - Przykładem może być apel do harcerzy Edwarda Mizikowskiego podpisującego się w imieniu "Ruchu 10 kwietnia". Stwierdza o domniemanych sprawcach śmierci Lecha Kaczyńskiego. Porównuje zaistniałą sytuację do sytuacji Żydów idących do komór gazowych - pisze Palikot. Wymieniona ulotkę dołączył jako dowód do składanego doniesienia.

Palikot w pozwie oprócz ulotek obrońców krzyża jako dowód załączył także artykuły prasowe, w tym tekst z portalu Tokfm.pl "Damy się pozabijać, a nie odejdziemy od krzyża".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Palikot składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. "Trzeba działać"
Zaloguj się
 • lks17

  Oceniono 13 razy 13

  Krzyż symbolem nienawiści. I tak już od setek lat. Największe zbrodnie popełniano w cieniu krzyża. W Polsce krzyż urasta obecnie do symbolu głupoty i ciemnoty oraz cynizmu hierarchów KK.

 • cookies9

  Oceniono 15 razy 13

  I dobrze. Rzeszenie nienawiści na tle religijnym jest zabronione.
  Należy zainteresować się moherkami spod krzyża,skąd w nich tyle nienawiści do tych
  co myślą inaczej.

 • stary.pierdziel

  Oceniono 13 razy 11

  Po co sięgać aż do takich paragrafów jak 'szerzenie nienawiści'?
  I chociaż p.Palikot ma rację, to myślę, że również banalne 'zaśmiecanie przestrzeni
  publicznej' jaką jest w końcu ulica i plac przed pałacem, jest przewinieniem, którym,
  co prawda nie prokuratura, ale policja powinna się zająć.
  Mandaty za śmiecenie dla zgromadzonych tam dewotów, a rachunek za wywiezienie tego
  całego śmietnika od zakładu oczyszczania miasta dla harcerzy, którzy ten śmietnik tam
  zainicjowali.

 • lady_gosiolog

  Oceniono 13 razy 11

  Mądry człowiek! Niech ktoś wreszcie tą hołotę spod krzyża zagoni do pracy!!!!!!!!!!

 • operator.mopa

  Oceniono 13 razy 11

  Mam nadzieję, że prokuratura nie jest zbyt zajęta i szybko ustosunkuje sie do pozwu Pana Palikota.

 • pike_bishop

  Oceniono 12 razy 10

  jak zwykle brawo panie Januszu !!!!

 • nanook

  Oceniono 12 razy 10

  "Damy się pozabijać, a nie odejdziemy od krzyża" - tak jest od dwóch tysiącleci . Nie pozwolą Jezusowi na zmartwychwstanie - duchowi spadkobiercy szatana !

 • przywalmi

  Oceniono 9 razy 9

  No i teraz prokuratura ma zgryza postąpić zgodnie z prawem to już gotowy wyrok z ust podgrzybka i jak się kler Najlepszym rozwiązanie dla prokuratora który dostanie to zadanie jest wyjechać na długi urlop Taki to niestety kraj gdzie prawo jest podporządkowane różnym siłom nacisku czy to politykom w spodniach czy sukienkowym i nie chodzi tu wcale o płeć piękną> Temida jest ślepa ale nie w Polsce tutaj musi patrzeć kto rości prawo do prawa po swojemu a jak nie to ambona lub inne trybuny ludowe

 • bandama4

  Oceniono 6 razy 6

  Juz, byl najwyzszy, czas, aby zaczac,jakos "temperowac"Pisiakow.P.Palikot, ma racje,jesli kosciol,zaakceptowal przeniesienie krzyza, do kosciola.To ludzie ,ktorzy sie temu sprzeciwiaja,sa widocznie sekta?Tylko jaka?Dlaczego Ci ludzie ,nie okresla, siebie?Skoro sa tacy "mocni w gebie",co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX