Pawlak zrzuca z siebie odpowiedzialność w 1 min. "To naganne"

Podczas trwającej minutę konferencji prasowej, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował dziennikarzy o swojej propozycji dla rady ministrów, aby podpisanie umowy gazowej z Rosją przejął od niego szef MSZ Radosław Sikorski. - To naganne - ocenił zachowanie wicepremiera Janusz Steinhoff, były minister gospodarki.
- Taka publiczna polemika zdecydowanie nie buduje autorytetu Polski na arenie międzynarodowej - ocenił wczorajszą konferencję wicepremiera Pawlaka Steinhoff. - Nie buduje to pozycji negocjacyjnej z jakimikolwiek dostawcami nośników energii - dodał.

Waldemar Pawlak podczas wczorajszej konferencji prasowej trwającej nieco ponad minutę poinformował, że przedstawił premierowi i rządowi propozycję, aby rząd ponownie rozpatrzył wszelkie sprawy dotyczące porozumienia gazowego i upoważnił ministra spraw zagranicznych do podpisania tego dokumentu.

Steinhoff przypomniał na antenie TOK FM proces powstawania tego porozumienia: - Premier Pawlak korzystając z pełnomocnictw rządowych negocjował umowę z Federacją Rosyjską w części rządowej, część komercyjną negocjowało PGNiG. Potem Rada Ministrów przyjęła projekt porozumienia w trybie obiegowym, co wzbudziło krytykę dziennikarzy, którzy uważali, że tak ważny dokument powinien być potraktowany poważniej przez radę ministrów - mówił były minister gospodarki.

Tryb obiegowy przyjęcia umowy zakłada, że nie jest dyskutowany podczas posiedzenia rady ministrów, lecz każdy minister z osobna opiniuje projekt.

- Później pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej, która skierowała stosowne pismo wnosząc zastrzeżenia do kontraktu pod kątem funkcjonowania gazociągu EuRoPol Gazu - kontynuował Steinhoff. - Projekt tej umowy był po prostu niezgodny z prawem europejskim, a moim zdaniem to powinno być wyłapane na radzie ministrów - dodał.

"Publiczna polemika ministrów jest naganna"

- Polemika dwóch ministrów jest naganna, chociaż pojawia się często w różnych rządach. Ale to rada ministrów jest miejscem, gdzie takie polemiki powinny się odbywać - komentował Janusz Steinhoff. - To, co się teraz dzieje, nie buduje pozycji Polski - dodał.

Według byłego ministra gospodarki przejrzystość działania rządu poprzez publiczne deklaracje ministrów, nie może być wdrażana kosztem powagi urzędu. - Jak rada ministrów podejmuje decyzję, to wszyscy ministrowie powinni jej się trzymać - mówił Steinhoff.

Co dalej powinien zrobić rząd? - Uważam, że powinna odbyć się narada w łonie konstytucyjnych członków rady ministrów i powinny być rozdane role do prowadzenia negocjacji - odpowiadał były minister. - Do tych konkretnych negocjacji powinien być upoważniony minister gospodarki - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM