"ND": Członek RPP uprawia "działalność naukową" za niemieckie pieniądze

PRZEGLĄD PRASY: "Nasz Dziennik" pisze, że członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Rzońca prowadzi cykl seminariów ekonomicznych sponsorowanych przez Fundację Naumanna, która związana jest z niemiecką partią FDP.
Czy członek rady, która decyduje o bezpieczeństwie naszego systemu monetarnego, może uprawiać "działalność naukową" za niemieckie pieniądze? - pyta gazeta. Czyje wówczas poglądy reprezentuje: własne czy donatora?

"Nasz Dziennik" wyjaśnia, że cykl seminariów dla młodych adeptów ekonomii nosi nazwę "Wiosenna Szkoła Leszka Balcerowicza", a jego organizatorem jest Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju założona trzy lata temu przez Balcerowicza. Andrzej Rzońca potwierdził w rozmowie z gazetą, że jest stałym współpracownikiem FOR i w tym roku, po tym, jak został członkiem Rady Polityki Pieniężnej, wygłosił wykład w ramach "Wiosennej Szkoły Leszka Balcerowicza". Jego zdaniem nie ma żadnego problemu w tym, że jako członek Rady bierze udział w przedsięwzięciu finansowanym przez fundację powiązaną politycznie ze współrządzącą w Niemczech partią liberałów. Twierdzi też, że nie podpisywał żadnej umowy o honorarium.

Więcej o tej sprawie - w"Naszym Dzienniku".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
"ND": Członek RPP uprawia "działalność naukową" za niemieckie pieniądze
Zaloguj się
  • tegepe

    0

    Trzeba wiedzieć, że fundacja Friedricha Naumanna, działająca także w Polsce, jest organizacją co prawda związaną z partią niemieckich liberałów (FDP), podobnie jak fundacja F, Eberta (SPD), czy fundacja Róży Luksemburg (Lewica), ale realizującą bardzo różne, nie związane z tą partią działania, w tym także naukowe i eksperckie. Czepianie się członka RPP, który akurat jest ekspertem i może przekazać swoją wiedzę innym, tylko dlatego, że prowadzi swą działalność w ramach niemieckiej fundacji, jest głupie i mieści się w ramach szerzenia fobii antyniemieckich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX