Schetyna o krzyżu w TOK FM: Sprawa w ciągu kilku dni będzie wyjaśniona

- Prezydent Komorowski na pewno będzie miał inicjatywę w sprawie upamiętnienia katastrofy smoleńskiej - mówił w TOK FM Grzegorz Schetyna. Marszałek Sejmu sugerował, że awantura wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim zakończy się za kilka dni.
Jutro - po zaprzysiężeniu - w Pałacu Prezydenckim powinien zamieszkać Bronisław Komorowski. Czy jednak zdecyduje się na to, gdy przed budynkiem trwa ciągła manifestacja zwolenników i przeciwników krzyża? - Tę sytuację trzeba przerwać na pewno - podkreślał w Poranku Radia TOK FM marszałek Sejmu i zapowiedział szybkie zakończenie awantury. - Na pewno będzie miał inicjatywę Bronisław Komorowski odnośnie upamiętnienia katastrofy smoleńskiej - mówił.

Pałac pod presją

Marszałek Sejmu dodał, że to Bronisław Komorowski będzie musiał podjąć decyzję, czy urzędować w Pałacu "mimo demonstracji codziennej, która tam się odbywa", czy przenieść się do Belwederu.Schetyna radzi prezydentowi, by - podejmując decyzję - nie ulegał presji i "terrorowi". - Jeżeli chciałby się zdecydować na funkcjonowanie w Belwederze, to powinien to zrobić nie pod presją rzeczy, które dzieją się przed Pałacem Prezydenckim. To powinna być jego wolna wola i wolna decyzja. Ale żeby taka była, nie powinno być tej presji. Jestem przekonany, że ta sprawa w ciągu kilku dni będzie wyjaśniona - mówił Schetyna.

Inicjatywa Komorowskiego: Tablica? A może pomnik?

Grzegorz Schetyna sugerował, że przed Pałacem Prezydenckim będzie tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia. - Inicjatywę powinien mieć prezydent Komorowski - podkreślał. Marszałek Sejmu nie przypuszcza, by szczegóły były uzgadniane z 'obrońcami krzyża'. - Nie może być tak, że teraz ci, którzy tam bronią krzyża będą dyskutować negocjować z prezydentem jaki będzie pomnik, jaki będzie projekt, jakiej wielkości - bo wszystko stanie na głowie - mówił.

Kłopoty z krzyżem

Upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim domagają się osoby sprzeciwiające się przeniesieniu krzyża do kościoła św. Anny. We wtorek uniemożliwiły to przybyłym po krzyż harcerzom i księżom. Doszło do awantur i przepychanek z policją i strażą miejską. 'Obrońcy krzyża' oraz politycy PiS domagają się, by krzyż zastąpiony został pomnikiem lub tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.

Tablica "prędzej czy później" powstanie

21 lipca, po podpisaniu porozumienia ws. przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powiedział, że prace nad sposobem upamiętnienia ofiar katastrofy będą prowadzone "bez zbędnej zwłoki". We wtorek zapewnił z kolei, że tablica upamiętniająca ofiary smoleńskiej katastrofy "prędzej czy później" powstanie. Nie potrafił jednak odpowiedzieć, gdzie zostanie ona umieszczona.

Kancelaria Prezydenta nie wystąpiła dotychczas do stołecznego konserwatora zabytków o wydanie zaleceń w sprawie dopuszczalnych zmian otoczenia Pałacu, koniecznych w przypadku powstania w tym miejscu tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy w Smoleńsku.

Czy Komorowski powinien wystąpić z inicjatywą ws. upamiętnienia katastrofy z 10.04?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (75)
Schetyna o krzyżu w TOK FM: Sprawa w ciągu kilku dni będzie wyjaśniona
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 27 razy 13

  Wreszcie może skończy się ta bezsilność władz zarówno świeckich jak i duchownych i zostanie
  zlikwidowany ten śmietnik w środku Europy. Choć może zacząć się nowa walka tym razem
  przeciw prezydentowi ?

 • simon_r

  Oceniono 9 razy 9

  A mnie ta sytuacja dziwi... gdy ktoś odrobinę pomyślał to nie gadano by o usuwaniu krzyża tylko dogadano by się z harcerzami po cichutku i dzisiaj w dniu wyjścia pielgrzymki na Jasną Górę harcerze by przyszli krzyż zabrali mówiąc oszołomom, że przecież to oni go tu postawili i mają prawo go sobie wziąć na pielgrzymkę a pan/pani oszołom też może z nimi na tą pielgrzymkę iść.. i było by po sprawie..

 • yavorius

  Oceniono 11 razy 9

  Lewar, idź się lecz chociaż na nogi, bo na głowę za późno...

 • radtok

  Oceniono 11 razy 7

  Juz dawno POwinno się tak stać, nie można tolerowac fundamentalistów w demokratycznym państwie prawa.

 • paweljw1

  Oceniono 11 razy 7

  prawdziwi warszawiacy albo są na cmentarzu albo na emigracji a teraz to tylko wiejska hołota z dyplomami

 • signal

  Oceniono 8 razy 6

  Na Wawelu jest tablica wystarczy dość kołtuństwa i terroryzmu

 • jak_bum_cyk_cyk

  Oceniono 12 razy 6

  ciągu kilku dni??? QRWA ta sprawa powinna być wyjaśniona kilka tygodni temu!!!
  TO JEST ŻENUJĄCE, MIERZWI MNIE TO I WSTYD MI.... wstyd mi że mieszkam w państwie które nie potrafi poradzić sobie z garstką rozkrzyczanych emerytów, elementem aspołecznym i fanatyzującym. czemu nie wjeżdża tam "ciężkozbrojna" policja z armatkami wodnymi i gazem? pytam się qrwa CZEMU? CZEMU NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI? dlaczego rozróby stadionowe mogą być tak rozganiane, a moherowe nie? pałować i zamykać na 48 emerytów, za zakłócanie porządku, za groźby karalne i pobicia. za to qrwa płace i tego oczekuje, wszyscy za to płacimy.

  mam urlop, chyba się tam przejadę i sprowokuje jakiegoś mohera do pobicia mnie, potem w obronie koniecznej mu oddam i spróbuje zrobić zatrzymanie obywatelskie... zamieszki jak w banku... może ciężkozbrojni przyjadą.

 • pandemonium234

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko pod TYM krzyżem,
  tylko pod TYM znakiem
  przygłup jest geniuszem,
  a wieś-mac big-makiem...

 • nika_j

  Oceniono 5 razy 5

  JND
  "Przeciwnik polityczny bedzie decydowal jak upamietnic pamiec SP Prezydenta?"

  A kto by chciał upamiętniać pamięć "SP Prezydenta"? Od początku była mowa o wszystkich ofiarach katastrofy. Kaczyński jest w tym gronie najmniej istotną ofiarą, bo to on jest co najmniej moralnym sprawcą tej katastrofy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX