"Kaczyński traktuje ten rząd i prezydenta, jakby to byli przedstawiciele okupanta"

Ktoś z PO powiedział, że Jarosław Kaczyński traktuje rząd i prezydenta jakby to byli przedstawiciele okupanta. Mamy potwierdzenie tego - mówił w Radio TOK FM Wojciech Szeląg, publicysta Polsat News.
Szeląg i publicysta "Rzeczpospolitej" Cezary Gmyz komentowali m.in. nieobecność Kaczyńskiego podczas uroczystości zaprzysiężenia na prezydenta Bronisława Komorowskiego i wywiad dla pis.org.pl, w którym Kaczyński mówi m.in., że "jest rzeczą oczywistą, że za decyzję o usunięciu krzyża odpowiedzialny jest w stu procentach pan Komorowski i to on wprowadza w Polsce zapateryzm, a ja tylko próbuję się temu przeciwstawić".

Cezary Gmyz tłumaczył słowa Kaczyńskiego tak: - Mówimy o uporczywych próbach laicyzacji państwa w Hiszpanii, zapewne to Jarosław Kaczyński miał na myśli. Pomysł, żeby zaczynać prezydenturę od deklaracji usunięcia krzyża spod pałacu jest pomysłem nieszczęśliwym. W pierwszym wywiadzie robi gest wrogi, kto wie czy nie gest wyrachowany. Bo debata o krzyżu przykryła debatę o najważniejszej rzeczy czyli o podatkach. Konstytucja mówi, że polska nie jest krajem świeckim, ale neutralnym światopoglądowo. Proszę dziś przeczytać wywiad z socjologiem z UW, który nazywa Polskę państwem wyznaniowym. Przecież to chore jest. Polska nie jest w żadnym sensie państwem wyznaniowym. Jest państwem w którym religia jest oddzielona od państwa, ale to jest rozdział przyjazny.

Rozmowa dotyczyła też rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej, która rozstrzyga wnioski o zwrot kościołowi dóbr należących do skarbu państwa. Jej likwidację postuluje m.in. SLD. Szeląg: - Ktoś powiedział, że Zjednoczenie Chrześcijańsko Narodowe jest najlepszym sposobem dechrystianizacji Polski. Komisja Majątkowa jest dziesięć razy skuteczniejszym sposobem dechrystianizacji. Za parę lat się o tym przekonamy. To nie będzie efekt laicyzacji jak w UE, ale to właśnie efekt tego, hec z krzyżem, nadużywania symboliki religijnej czy komisji majątkowej.

Gmyz odpowiadał, że komisja została ustanowiona jeszcze przed powstaniem Sejmu kontraktowego. - SLD miało wielokrotnie możliwość zmienić to, kiedy sprawowało władzę i miało wystarczająco wiele głosów, żeby zlikwidować komisję. Żadna inna partia się tego zrobić nie odważy - mówił.

Dlaczego prezydenta nie było na zaprzysiężeniu?

- Identyczny gest zrobił Lech Wałęsa nie przychodząc na rozpoczęcie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego - tłumaczył Gmyz. - Jestem w stanie zrozumieć powody dla których on się nie pojawił. Polityczni przyjaciele Bronisława Komorowskiego wiodą prym w bezczeszczeniu pamięci Lecha Kaczyńsiego. Jarosław Kaczyński po pierwszej i drugiej turze wyborów zachował się wobec Komorowskiego bardzo fair. Niestety po tych gestach polityczny przyjaciel Bronisława Komorowskiego nie potrafił się powstrzymać. To jeden z powodów, dla których Kczyńskie się nie pojawił. Ale też nie wymuszał niczego na swoim klubie. Na jedno słowo Kaczyńskiego ławy PiS świeciłyby pustkami, a nie świeciły - mówił.

Publicysta Polsat News odpowiadał: - Nie bardzo widzę bezczeszczenie pamięci Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński kandydując w wyborach, zdecydował się też przyjąć taki rozwój wydarzeń, że tych wyborów nie wygra. Decydował się na sytuację, że ktoś inny będzie zaprzysięgany, a on będzie to musiał obserwować z zaciśniętymi zębami. Myślę, że Jarosław Kaczyński od dawna wiedział, że będzie się starał zepsuć to święto polskiej demokracji. To uniknięcie szansy zamknięcia pewnego rozdziału polskiej historii, sprzeniewierzeniu się własnym słowom o zakończeniu wojny polsko-polskiej i spychaniu siebie na margines. Bo czy w każdej sytuacji, gdy będą się spotykali Kaczyński z Komorowskim, to Kaczyński będzie wychodził?

Gmyz mówiąc o nieobecności Kaczyńskiego pytał: - Czy rolę polityczną Lecha Kaczyńskiego ogranicza jego nieobecność na zaprzysiężeniu Aleksandra Kwaśniewskiego? Nie zdarzyła się dziś straszna tragedia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (74)
"Kaczyński traktuje ten rząd i prezydenta, jakby to byli przedstawiciele okupanta"
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 43 razy 39

  Panie prezesie Kaczyński! Dość już tej Pana błazenady. Czas zrozumieć, że przegrał Pan wybory i żadne głupie oświadczenia nt. rzekomej pomyłki wyborczej, zapateryzmu i czego tam jeszcze Pan i Pana pieski, suczki i kotki nie wymyślą, nie zmienią faktów. Prezydentem jest i przez pięć lat będzie Pan rywal Bronisław KOMOROWSKI. Szczęść Boże!

 • koloratura1

  Oceniono 35 razy 29

  Ponieważ tego stanu paranoi leczyć się nie da, pozostaje tylko obserwować chorego bardzo uważnie i gdy zacznie przejawiać dalsze objawy szaleństwa, groźne dla otoczenia lub dla niego samego - natychmiast reagować, ubierając delikwenta w taki kaftanik z bardzo długimi rękawami i odtransportowując go natychmiast do wiadomego zakładu opieki zdrowotnej.

 • candid13

  Oceniono 31 razy 27

  pISLAM gromadzi ludzi brzydkich fizycznie, moralnie i psychicznie - co gorsza gromadza sie tam ludzie cierpiacy na manie przesladowcza , paranoje manikalno-depresyjna, paranoje i fanatyzm.

 • candid13

  Oceniono 30 razy 24

  POLSKA NAJWAZNIEJSZA dla KOMOROWSKIEGO, a dla jara NAJWAZNIEJSZA ZEMSTA I NIENAWISC
  tylko zaborcy i okupanci tak dbali o podzial Polakow i polskiego kosciola jak jaro i rydzyk

 • dupazimna2010

  Oceniono 22 razy 18

  ręce opadają jak do polityki zabierają się zagniewane gó...arze, którzy piaskownicowe zachowania przenosić chcą na salony. obawiam się, że nadal komantarz Walęsy co do braci "papuszków nierozłączków" jest niestety aktualny - choć jeden ma dziś szanse swoje fochy stroić Panu Bogu.

 • nintom

  Oceniono 23 razy 17

  Fudalejew - ty masz prawie tyle czasu co ja emerytka - też jesteś emerytką ??? - mam 62 lata - poznajmy się - może dojdziemy do jakichś wspólnych wniosków

  POD WARUNKIEM, że nie będziesz popierał terrorysty i podpalacza

 • romp

  Oceniono 19 razy 15

  o fudalejw nawet nie che mi się ciebie czytać to samo w koło
  p,cezary tłumaczyłby kaczyńskiego nawet wtedy gdyby na oczach milionów telewidzów
  ukradł coś w sklepie i miałby 1000 argumentów za tym że to nie on tylko tusk
  w koncu rzepę stworzyli bracia i co bedzie jak jej nie bedzie?a jarek jest pamietliwy

 • newtadzik

  Oceniono 18 razy 14

  Ogólnie podoba mi się ta dyskusja. Ciekawe czy studia nad zachowaniami Jarosława zaowocują jakąś pracą naukową w psychiatrii? Warto byłoby wykorzystać te obserwacje w rozwoju naszej medycyny. Z drugiej strony Judasz0 to też ciekawy przypadek dla współczesnej nauki.

 • venusoid

  Oceniono 16 razy 14

  Oni nie krzyczą ein Volk, ein Reich, ein Führer.
  Oni krzyczą Bóg, Honor, Ojczyzna.
  To wolne tłumaczenie na Polski.
  Ale potem robią to samo. Demokracja nie dla nich. Oni wiedzą lepiej, co dla narodu dobre. Wiedzą jak nas uwolnić od wrogów zewnętrznych i wewnętrznych. Znają pochodzenie do piątego pokolenia każdego, kto nie krzyczy z nimi.
  Jedyna różnica jest taka, że w Niemczech to się działo 80 lat temu. Teraz za takie zachowania płaci się tam wysoką grzywnę lub dostaje wyrok sądowy. Ale my jesteśmy ogólnie opóźnieni, więc zrobimy sobie faszyzm teraz, w dobie internetu. Nie było w sumie w naszej historii solidnego faszyzmu, wojen religijnych też niewiele, a co, gorsi jesteśmy? Teraz się wyżyjemy. Zacznijmy od wieszania na gałęzi niewygodnych inteligentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX