"To droga donikąd" - szef Kancelarii Prezydenta o awanturze wokół krzyża

Ze smutkiem i niepokojem obserwuję wszystko, co w ostatnich dniach dzieje się wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim - pisze na oficjalnej stronie Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Oficjalne oświadczenie Jacka Michałowskiego znalazło się dziś na stronie prezydent.pl. Szef Kancelarii pisze w nim, że "ze smutkiem i niepokojem" obserwuje to wszystko, co dzieje się wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim.

"Spór i niespotykana eskalacja emocji zataczają szerokie kręgi, zaczynają dzielić Polaków. Pozostawanie krzyża w tym miejscu staje się zarzewiem konfliktu. Mam wrażenie, że kwestię usytuowania tego symbolu religijnego, uczyniono przedmiotem gry politycznej i nacisku z jednej strony, a drwin i żartów z drugiej. To droga donikąd. Wierzę, że jest jeszcze czas, by z niej zawrócić" - czytamy w oświadczeniu.

Michałowski podkreślił, że "od początku było sprawą oczywistą i niekwestionowaną, że wszystkie ofiary smoleńskiej tragedii zostaną upamiętnione". "Nad takim rozwiązaniem intensywnie pracujemy z władzami miasta i innymi partnerami, biorąc pod uwagę również opinie rodzin ofiar katastrofy" - dodał.

"Chcemy, aby trwające już prace nad upamiętnieniem, prowadzone były w atmosferze porozumienia i dialogu. Do czasu ich zakończenia proszę wszystkich o refleksję i powściągliwość" - zakończył swoje oświadczenie Michałowski.

Krzyż dzieli Polaków

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim został postawiony przez harcerzy tuż po katastrofie smoleńskiej. W pierwszym wywiadzie po drugiej turze wyborów prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział przeniesienie krzyża. Wiadomość ta oburzyła prawicowych aktywistów i polityków. W obronie krzyża protestował m.in. Zbigniew Ziobro, który wysłał list protestacyjny do Komorowskiego.

Pierwsza próba przeniesienia krzyża do pobliskiego kościoła św. Anny zakończyła się niepowodzeniem - w stronę harcerzy i księży, którzy przyszli po krzyż poleciały butelki i obelgi. Część osób zaatakowała straż miejską. W obliczu protestów Michałowski podjął decyzję o pozostawieniu krzyża. - Nie powinniśmy narażać ani harcerzy, ani księży na to, co tu może się zdarzyć. Poziom nieprzyjemności i agresji jest zbyt wielki - mówił wówczas Michałowski, tłumacząc dziennikarzom powody swojej decyzji.

Wczoraj na Krakowskim Przedmieściu doszło do manifestacji przeciwników krzyża. Przed Pałacem Prezydenckim zebrało się kilka tysięcy osób. Część z nich trzymała transparenty "Zburzyć pałac prezydencki - zasłania krzyż" czy "Precz krzyżacy". Manifestację zabezpieczało kilkuset policjantów. Obyło się bez poważniejszych incydentów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
"To droga donikąd" - szef Kancelarii Prezydenta o awanturze wokół krzyża
Zaloguj się
 • turtlemock

  Oceniono 10 razy 10

  Ejże! Ale przecież Lech Kaczyński był naprawdę kiepskim prezydentem. Przecież on nic sensownego nie zrobił w okresie swojej prezydentury.

 • seba-caad

  Oceniono 9 razy 9

  "Ejże! Ale przecież Lech Kaczyński był naprawdę kiepskim prezydentem. Przecież on nic sensownego nie zrobił w okresie swojej prezydentury"

  Ja również nie pamiętam nic prócz wywoływania awantur i wetowania ustaw, a brat Jarosław kontynuując jego dzieło wszczyna kolejne awantury polityczne dzieląc Polaków.

 • budionnyj

  Oceniono 8 razy 8

  Przeciez nie krzyz tu chodzi. Krzyz sobie niech stoi w koncu sie ludziom znudzi i bedzie spokój. Problemem jest PISowska manifestacja wokol tego krzyza.
  I prosze sie ludzic, ze im chodzi o jakaś tablice, czy pomnik poleglych w katastrofie.
  Chodzi wymuszenie budowy pomnika Kaczynskiego, który będzie stanowił kontynuację Wawelskiej "legendy" tego najcudowniejszego Prezydenta Rzeczypospolitej, znanego z faktu, ze był bratem Jarosława.
  Rzecz w pryncypaich a nie stojacych pod palacem deskach

 • m_bozena

  Oceniono 7 razy 7

  jak to droga donikąd? wybory samorządowe niedługo! i do parlamentarnych nie tak znów
  daleko,

  Jak PISdzielc nie będą się awanturowac o krzyż, pomnik, Putina co zrobił mgłe to o czym będą gadać??? Dla nich reformy to ciepłe gacie za kolana, No chyba że Jaro poinformuje naród o najlepszym, sposobie przechowywania gotówki w biliźniarce albo o racjonalnym żywieniu kotów

  Wódz - jak powietrza - potrzebuje retoryki wojny, Ta katastrofa - to dla niego jak los na loterii

 • nintom

  Oceniono 7 razy 7

  Harcerze powinni dostać w tyłek - A TAK NAPRAWDĘ TO NIE SĄDZĘ, ŻEBY HARCERZE STAWIALI TEN KRZYŻ

  może się dowiecie, kto NAPRAWDĘ POSTAWIŁ TEN KRZYŻ - może to był działacz harcerski co się pcha do polityki - dobrze by było znać nazwiska i sylwetki, co tam POSTAWILI TEN KRZYŻ i kogo pytali o pozwolenie ?

  jeśli chodzi o WAWEL też nie wiemy naprawdę KTO ZAPROPONOWAL pochówek lecha na zamku krakowskim

 • polka46

  Oceniono 5 razy 5

  Dzieje się coś bardzo złego - wokół sprawy poważnej - jarmark . Coś co powinno być szanowane i wywyższone jest pomiatane i poniżane - w atmosferze awantury i zbiorowej psychozy ! Krzyż, Bóg, religia - instrumentami walki o władzę !
  A krzyż potrzebuje ciszy i skupienia świątyni ... zanieście go tam , pomódlcie się, przemyślcie
  i ... do pracy, każdy na swojej działce ! Tak dużo jest do zrobienia, tak dużo potrzeb ! Trzeba spokoju i mrówczego wysiłku - nie awantur i zadęć !

 • asd-53

  Oceniono 5 razy 5

  Moze sluzby Palacu Prezydenckiego wreszcie zrobia porzadek z tym obrzydliwym koczowiskiem i zaczna egzekwowac prawo wobec tych osob, ktore zaklocaja porzadek , dlaczego stosowane sa specjalne przywileje wobec tych oszolomow.
  Kaczor niech rzadzi sie na prywatnym folwarku, a nie zagarnia publiczne miejsca.
  Normalny czlowiek nie moze przejsc spokojnie ulica , bo krzyzowi heretycy tam rzadza.

 • ewa7koz

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby nie ta katastrofa to Komorowski wygrałby bez problemu wybory ,a tu musiał walczyc z obłąkańcem!!!

 • rzeczniklewicy

  Oceniono 3 razy 3

  No to, Panie Michałowski, do roboty!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX