SLD żąda przestrzegania zapisów o świeckości państwa

Według SLD, w ciągu dwóch godzin dwa tysiące osób złożyło podpis pod apelem w obronie świeckości państwa. Sojusz zorganizował wiec na Placu Konstytucji w Warszawie. Lewica sprzeciwia się walce o krzyż i apeluje o przestrzeganie art. 25 konstytucji który głosi, że władze publiczne w Polsce zachowują bezstronność w sprawie przekonań religijnych.


Apel o rozdział Kościoła od państwa wystosował szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski. Osoby, które przyszły na Plac Konstytucji sprzeciwiają się walce o krzyż. Jak podkreślają, w Polsce musi być rozdział sfery kościelnej od państwa. Jedna z warszawianek zaznaczyła, że jest katoliczką, ale nie akceptuje braku stanowiska kleru w kwestii krzyża.

Obecni na wiecu podkreślali też, że należy szanować też uczucia osób niewierzących. Napieralski przemawiając na wiecu podkreślił, że spotkanie odbywa się, w obronie Konstytucji, która gwarantuje równość dla wszystkich - wierzących i niewierzących. Natomiast to co dzieje się pod Pałacem nie świadczy, zdaniem Napieralskiego o tym, by Polska była krajem dla wszystkich. Szef SLD dodał , że obecna w szkołach nauka religii także świadczy o tym, że Polska nie jest krajem dla wszystkich. Zwłaszcza, jeśli dzieci które na nią nie chodzą, nie sa akceptowane przez rówieśników - mówił.

Dodał też, że to co dzieje się teraz to wynik działań polityków prawicy, którzy przez lata wiarę wykorzystują w politycznej walce. Napieralski zaapelował: "brońmy konstytucji". Wcześniej lider SLD powiedział dziennikarzom, że w przypadku krzyża pod Pałacem Prezydenckim, została przekroczona granica przyzwoitości. Napieralski dodał, że na wiecu lewicy spotkają się ludzie, którzy chcą "normalności" i tego, by państwo było dla wszystkich; wierzących i niewierzących oraz takich którzy mają odmienne poglądy polityczne.

Napieralski uważa też, że prezydent powinien jak najszybciej rozwiązać problem krzyża pod Pałacem Prezydenckim i zaznacza, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że pamięć o parze prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy, powinna być uczczona. Lider SLD uważa jednak, że krzyż powinien być w miejscu do tego przeznaczonym, czyli w kościele. Szef SLD dodał też, że wierzy, iż prezydent Bronisław Komorowski doprowadzi do rozwiązania konfliktu wokół krzyża.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział, że w ciągu dwóch godzin apel sojuszu podpisało około dwóch tysięcy warszawiaków. Wcześniej można było podpisać się pod apelem w internecie. Zrobiło to trzy tysiące osób.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
SLD żąda przestrzegania zapisów o świeckości państwa
Zaloguj się
 • intel-e-gent

  Oceniono 10 razy 8

  I dobrze Napieralski mówił. Niewierzących wyrzuca się poza nawias społeczeństwa i oczekuje się, że będą pokornie akceptowali zawłaszczanie przestrzeni i państwa przez Kościół.

  A państwo jest dla wszystkich obywateli.

  Lewy Sierpowy - lewicowy punkt widzenia
  lewysierpowy.blox.pl

 • candid13

  Oceniono 5 razy 5

  kosciol jest zacofany i podzielony, co jest zasluga rydzyka i kaczynskich, nalezy go odseparowac od nowoczesnego spoleczenstwa

 • candid13

  Oceniono 5 razy 5

  czy JAROSLAW SZALONY modli sie do palacu zeby znow tam mogl krolowac? nie znajduje logicznego uzasadnienia! stosowne miejsca to Wawel, rozumiem ze niewygodnie, ale zawsze mozna przeniesc Lecha na powazki, tam jest jego miejsce.

 • venusoid

  Oceniono 4 razy 4

  Będąc tzw. "niewierzącym" (co w tym kraju oznacza, że nie wierzę w historie stworzone przez watykańską organizację, bo wierzę w dużo innych wartościowych rzeczy), jestem zdecydowanie za rozdziałem kościoła od państwa. Jednak jakoś nie ufam Napieralskiemu, zajeżdża mi demagogiem. I podejrzewam że chodzi mu o to co Kaczyńskiemu - o władzę. Chociaż Kaczyńskiemu już chyba tylko chodzi o zemstę i rozpieprzenie tego kraju. Nie wiem czy doczekam prawdziwej lewicy. Czy chociażby prawdziwej liberalnej prawicy. Palikot, ratuj!

 • marwara

  Oceniono 4 razy 4

  dobrze, że choć jedna partia polityczna zachowuje się normalnie...

 • anna-pendel1

  Oceniono 4 razy 4

  Człowieku TOMITOMS, ratuj się. Sado-maso prawdopodobnie można wyleczyć. Jednak chamstwo i kretynizm są nieuleczalne. Jak spotykam takiego człowieka to zawsze myślę sobie o jego matce. To musi być bardzo nieszczęśliwa kobieta.

 • robert9998

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko Lewica wykazuje się jakąś odwagą w sprawie wolności światopoglądowej.
  Platforma jak zwykle jeśli idzie o kler ton to krzyczy jak daleko, jak trzeba podjąć już konkretne rozwiązania to zasady strusia głowa w piasek i pełne portki.
  Gowin i szef klubu PO Tomczykiewicz wspólnie chcą zamknąć dojście do in -vitro
  (pan Tomczykiewicz głosował za raportem Gowina w sprawie in vitro).

 • venusoid

  Oceniono 3 razy 3

  Tomitoms, nie jestem gejem, ale myślę, że lepszy męski odbyt niż kaczy kuper.

 • richie80

  Oceniono 2 razy 2

  wybudujmy więc przed Pałacem Prezydenckim meczet! przecież konstytucja RP mówi, że polska jest dla wszystkich!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX