Błaszczak: Pomnik w miejscu krzyża. Wątpliwości? Były też jak budowano wieżę Eiffla

W miejscu krzyża postawionego przed Pałacem Prezydenckim powinien stanąć pomnik - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS i odrzuca wszelkie zastrzeżenia architektoniczne. - Przecież wątpliwości architektoniczne były też, gdy w Paryżu budowano wieżę Eiffla. Uważano, że jest brzydka, a teraz jest symbolem - podkreślił.
Polityk PiS, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Polskim Radiu, zauważył, że prezydent Bronisław Komorowski nie zajął osobiście stanowiska w sprawie krzyża. - A to on wywołał problem, doprowadził do eskalacji konfliktu, do tego, że przed Pałacem Prezydenckim dzieje się źle - mówił.

"Prezydent powinien uszanować wolę milionów ludzi"

Jego zdaniem prezydent powinien rozwiązać spór wokół krzyża, ale poprzez konsultacje: przede wszystkim z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Mariusz Błaszczak przypomniał, że PiS zaproponowało utworzenie komitetu honorowego na czele z Jadwigą Kaczyńską. Jego członkowie - rodziny ofiar, architekci i przedstawiciele środowisk twórczych - mieliby wspólnie uzgodnić formę upamiętnienia ofiar z 10 kwietnia.

- Prezydent powinien uszanować wolę setek tysięcy albo nawet milionów ludzi, którzy dokładnie w to miejsce przychodzili po katastrofie. Nie rozumiem, dlaczego jest taki brak tolerancji wobec tych, którzy chcą pamiętać o 10 kwietnia - dodał w Polskim Radiu szef klubu parlamentarnego PiS.

Kancelaria Prezydenta proponuje tablicę

Dziś powinna zapaść decyzja w sprawie wniosku Kancelarii Prezydenta do stołecznego konserwatora zabytków o ustanowienie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Kancelaria w przesłanym wczoraj wniosku proponuje, aby tablica została umieszczona na Pałacu Prezydenckim od strony Krakowskiego Przedmieścia. We wniosku proponowana jest lokalizacja tablicy, jej wielkość, materiał z jakiego ma być wykonana oraz sposób montażu.

Przedwczoraj Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie, że wraz z władzami miasta i innymi partnerami intensywnie pracuje nad tym, by odpowiednio upamiętnić prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy z 10 kwietnia.

Ludzie czuwający pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim zapowiadają tymczasem, że nie opuszczą tego miejsca dopóki nie będzie oficjalnej zgody na budowę tam pomnika lub tablicy upamiętniającej ofiary. Niektórzy czuwają już kilkanaście nocy, przyjechali też z różnych stron Polski. Zastępca dyrektora Gabinetu Politycznego prezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak tłumaczy, że Pałac Prezydencki jest wpisany do rejestru zabytków i potrzebna jest zgoda, oraz wytyczne konserwatora zabytków w tej kwestii.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Błaszczak: Pomnik w miejscu krzyża. Wątpliwości? Były też jak budowano wieżę Eiffla
Zaloguj się
 • kiki_pawelek

  Oceniono 12 razy 12

  "Prezydent powinien uszanować wolę milionów ludzi" - jestem za, wiekszosc jest przeciw pomnikowi, tak wynika z przeprowadzonych sondazy.

  "Kancelaria Prezydenta proponuje tablicę" - do tej pory obroncy twierdzili, ze wystarczy im tablica... teraz twierdza ze nalezaloby przestawic pomnik Poniatowskiego by zrobic miejsce dla nowego pomnika... to juz nie zakrawa na paranoje, TO JEST paranoja

 • wilcy

  Oceniono 12 razy 12

  Podstawowym kryterium przyjecia do PiS jest chorobliwa mania wielkosci. Prezydencik byl maly rozumkiem i wzrostem to pomnik ma byc balszoj. Mania jak w ZSRR

 • mariuszelwood

  Oceniono 12 razy 12

  Tworki czekają.

 • m_bozena

  Oceniono 11 razy 11

  niech nas Błaszczak oświeci jak to się stało, że:

  1) do Smoleńska poleciał mierny prezydent nie mający najmniejszych szans na reelekcję
  2) w trumnie wrócił bohater narodowy, który poległ na polu chwały za wolnosc i Ojczyznę

  no, PISdzielce? który objasni nam tę tajemnicza przemianę?

 • kania.u

  Oceniono 10 razy 10

  Bezczelność i hucpa - przyrządzona na zimno.

  Wymuszanie na społeczeństwie stawiania pomników SPRAWCOM katastrofy - Lechowi Kaczyńskiemu i jego ludziom :
  Aleksander Szczygło, poseł Gosiewski, szef Sił Powietrznych gen.Błasik (szykanowanie pilotów , w tym Arkadiusza Protasiuka po słynnej wyprawie gruzińskiej)

  - czyli ludziom PiS-u

 • pawel.nn

  Oceniono 9 razy 9

  Myśle że powinniśmy powiedzieć sobie prawdę. Jedyną do przyjęcia mozliwością przeżywania kultu Umiłowanego Ojca Narodu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest uczynienie z pałacu prezydenckiego Muzeum Poległego w Obronie Ojczyzny Lecha Kaczyńskiego. Cały teren powinien zostać przykryty szklaną kopułą aby wyznawcy jego kultu mieli mozliwość odprawiania obrzędów ku jego czci. Natomiast na miejscu krzyża powinien stanąć 30 metrowy pomnik Lecha Kaczyńskiego przytulającego do swego Wielkiego Serca niewinne dziateczki i wskazującego tym własnie krzyżem kierunek w którym powinna podążać Polska. No i nie bójmy sie tego powiedzieć - KIEDY BEATYFIKACJA?

 • mi_m

  Oceniono 9 razy 9

  oj, Błaszczak, osmiesza się coraz bardziej

 • fuzzybear

  Oceniono 8 razy 8

  Postawić wieżę kaczki

 • outpost

  Oceniono 7 razy 7

  błaszczaki i inne szczypińskie miernoty muszą tańczyć tak jak gra kaczor: "sr..cie,powiedział prezes i natychmiast członkowie i sympatycy pisu kucnęli i zaczęli się nadymać"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX