Jarosław Kaczyński: PiS i Kościół mają podobne stanowiska

Na stronie internetowej PiS pojawiło się kolejne - po komunikacie parlamentarzystów - oświadczenie, tym razem autorstwa prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Podobnie jak parlamentarzyści, Kaczyński komentuje w nim tylko tę część stanowiska Prezydium Episkopatu Polski, którą chce, a ignoruje główne przesłanie wzywające do niewykorzystywania krzyża przez polityków. Argumentuje w nim, że stanowiska Episkopatu i metropolity warszawskiego oraz PiS "nie są od siebie odległe".
Kaczyński w swoim stanowisku przemilcza niewygodną dla niego i jego partii krytykę hierarchów Kościoła, którzy zażądali dziś od polityków zaprzestania wykorzystywania symbolu religijnego do celów politycznych. Zarówno sam prezes PiS, jak i politycy jego partii wielokrotnie wspierali grupę tzw. "obrońców krzyża", którzy przed Pałacem nie tylko odmawiają modlitwy pod krzyżem, ale wygłaszają hasła polityczne (nierzadko ostre, np. domagają się na transparentach postawienia prze Trybunałem Stanu Donalda Tuska), skandują na cześć prezesa PiS, przyznają się do wspierania jego kampanii i obrzucają wyzwiskami tych, których uważają za jego przeciwników.

Kaczyński w swych wypowiedziach niejednokrotnie ich wspierał, żądał pozostawiania krzyża przed Pałacem, zbudowania pomnika i wykorzystywał różne okazje do zademonstrowania swego poparcia dla nich, np. wczoraj (cztery miesiące po katastrofie) pojawił się z wieńcem przed krzyżem i odmawiał z jego "obrońcami" modlitwy.W czwartek po południu, po odsłonięciu tablicy na ścianie Pałacu, w specjalnym oświadczeniu Prezydium Episkopatu Polski zażądało od polityków przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny i zaprzestania wykorzystywania krzyża do celów politycznych.Kaczyński w swoim komentarzu do oświadczenia zupełnie to pominął. Skupił się natomiast na wezwaniu biskupów do negocjacji ws. pomnika. Hierarchowie nie poruszyli w oświadczeniu sprawy lokalizacji, jednak prezes PiS odpowiada tak, jakby oczywiste było, że chodzi im o pomnik pod Pałacem. Na ten wariant zgody nie wyraża ani Kancelaria Prezydenta, ani konserwator zabytków.

"Prezydium Episkopatu wezwało przecież do rozpoczęcia poważnego dialogu i podjęcia odpowiedzialnych decyzji, zmierzających tak do rozwiązania narastającego konfliktu wokół krzyża, jak i do podjęcia konsultacji społecznych w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar smoleńskiej katastrofy. Tak samo oświadczenie Komitetu Politycznego PiS mówiło o potrzebie postawienia pomnika ofiar kwietniowej tragedii" - stwierdził Kaczyński w swoim oświadczeniu.

"Godne upamiętnienie tych, którzy zginęli lecąc do Katynia, pozwoli zakończyć ten niepotrzebnie eskalujący się spór. Powstające inicjatywy społeczne stwarzają po temu szanse. Aby tak się jednak stało, potrzebna jest szybka decyzja prezydenta RP" - dodał prezes PiS.

Nieco wcześniej podobne oświadczenie opublikowali parlamentarzyści PiS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Jarosław Kaczyński: PiS i Kościół mają podobne stanowiska
Zaloguj się
 • seba-caad

  Oceniono 13 razy 11

  "obrońcy" krzyża skandują "Jarek, JArek"
  Chodzą z pochodniami,
  Wykorzystują, krzyż i symbole religijne w walce.politycznej.
  Żądają obalenia legalnie i demokratycznie wybranych władz.
  Politycy PIS nawołują do rozruchów społecznych.

  Przypomina mi to bojówki NSDAP i dojście Hitlera do władzy.
  Żołnierze wermachtu też też walczyli dla swojego firera w imię Boga.
  Mieli na rękawach też takie naszywki.

 • mariapisg

  Oceniono 12 razy 10

  pis mówi o porozumieniach --- ale zawieranych jedynie na ICH warunkach ---- paranoja????

 • kiki_pawelek

  Oceniono 11 razy 9

  Heh, widze ze staje sie juz domena PIS wyrywanie z kontekstu to co im pasuje, i uzywanie do swoich celow... Mam nadzieje ze coraz wiecej osob z tych co glosowali na Jarusia pojmuje teraz co to za ziolko... zgadza sie ze wszystkimi, ale pod warunkiem ze zrobia to co on chce.. Oj Jajurs Jarus, nieladnie... teraz zaczynasz przekrecac nawet slowa tych, dzieki ktorym zaszedles tak wysoko. Nawet przedstawiciele kleru zaczynaja pojmowac w jak niebezpieczna gre dali sie przez Ciebie wciagnac.

 • wilcy

  Oceniono 11 razy 9

  Nie odlegly to jest Jareczek od obledu

 • morella65

  Oceniono 9 razy 7

  Jarkaczu, wybij sobie z głowy pomnik pod Pałacem !!!! Żadne kłamstwa i przekręcanie słów biskupów nic ci nie pomogą....... A swoja drogą, czy ty Jarek nie boisz się piekła ? Nawet słowa biskupów przekręcasz byle tylko oszukać i skołować ludzi, którzy nie umieją sami myśleć rozsądnie więc ciebie słuchają jak wyroczni....Nigdy nie masz wyrzutów sumienia, że tak podle wykorzystujesz słabych umysłowo ? Zamiast być dla nich dobrym, ciepłym człowiekiem... Sam śpisz sobie w łóżeczku a tych biedaków skazujesz na sypianie na ulicy na krzesełku....Nie stać cie na to, by poradzić im by poszli sobie do domu i przy obrazku paciorek przed snem zmówili ????? Ty masz chyba sadystyczne skłonności...brrr..

 • fohat

  Oceniono 8 razy 6

  Demaskacja kompletna. Tylko co zrobić, żeby tępe tłumy to zrozumiały! I przydupasy fanatyczno-karierowiczowskie, tego opętanego, nawiedzonego schizofrenika?

 • candid13

  Oceniono 8 razy 6

  pis z prezesem nawet oplulliby Papieza i oznajmili ze Papiez klamie, oblakanym fanatykowm wszystkie mozliwe idiotyzmy przychodza do glowy

 • candid13

  Oceniono 8 razy 6

  oblakany jaroslaw mowi o szefie SEKTY Z TORUNIA,
  gdyby jaro chcial sie modlic w intencji brata robilby to na Wawelu
  gdyby w intencji tych ktorzy zgineli w wypadku pod Smolenskiem poszedl by na Powazki
  ALE ON MODLI SIE POD PA;LACEM DO PALACU o waaaaaaaaadze!
  chory umysl

 • wj1964

  Oceniono 8 razy 6

  Yarek, przykro mi. Ja nie nleżę do Twojego Kościoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX