"Nie obawiałbym się aresztować tych ludzi" - Celiński o obrońcach krzyża

Andrzej Celiński na antenie programu I Polskiego Radia powiedział, że nie obawiałby się aresztować obrońców krzyża na 2-3 godziny. To, zdaniem posła, marginesy Warszawy i chamy, nie katolicy.
Miejsce przed Pałacem Prezydenckim, zdaniem Celińsiego, to nie przestrzeń obrońców krzyża, "nie przestrzeń PiS-u, nie przestrzeń Jarosława Kaczńskiego". To przestrzeń zabytkowa, tu obowiązuje prawo a nie decyzje kilkunastu osób - dodał.

- Niczego w życiu nie zrobili, niczego nie dokonali, nie mają żadnej perspektywy, niczego tak naprawdę nie proponują. To są absolutne marginesy Warszawy, Polski, polskiego społeczeństwa.

Celiński podkreślił, że instytucje państwa oraz posłowie, zobowiązani są do przestrzegania prawa, również w tym miejscu. Dziwi go brak oburzenia "kiedy wysokiej rangi politycy, jak Jarosław Kaczyński na przykład, w tej sprawie wypowiadają zdania, które całkowicie pomijają porządek prawny".

- Poseł (...) jeżeli chce zawłaszczyć jakąś przestrzeń krzyżem, co nawiasem mówiąc, jest pomysłem nie z tej ziemi, no to niech zmieni prawo - mówił Celiński.

Zdaniem posła niezrzeszonego, który w wyborach do Sejmu startował z lisy Lewicy i Demokratów, kościół nie może udawać, że nie ma sprawy, bo płaci za to ogromną cenę.

- Jeżeli Kościół miał w historii, a i ma do dzisiaj taką dosyć łatwość w określaniu kogoś, że jest poza Kościołem, że na przykład nie będzie miał chrześcijańskiego pogrzebu, a tutaj wystarczy powiedzieć, że jest się katolikiem, kiedy, no, widać, jest się chamem, a nie katolikiem, to jest zupełnie inna kategoria, to jest kategoria religijna, wyznaniowa, świadomościowa, a tu jest kategoria po prostu chamstwa - powiedział Celiński.

Zdaniem posła, w demokracji protestować najłatwiej, bo wówczas związane ręce maja demokraci. Ci zaś, którzy demokracji nie szanują, robią co chcą. Poseł twierdzi, że demokracja, oprócz respektu dla państwa i prawa, wymaga "też państwa, które, jak trzeba, wymusza ten respekt". Dlatego nie wahałby się aresztować obrońców krzyża.

- Ja bym nie obawiał się aresztować tych ludzi na 2-3 godziny i nie dopuszczać ich potem, bo to jest dla mnie niesłychane, że państwo polskie nie potrafi wyegzekwować prawa - mówił Celiński. Niech oni, ci ludzie, wybiorą innych posłów, którzy pozwolą im na tego rodzaju rzeczy, którzy powiedzą, że to jest normalne, że każdy może sobie wbić krzyż w każdy kawałek ziemi w Polsce, a potem go bronić.

Celiński zaznaczył, że pomnik przed Pałacem już jest - ks. Józefa Poniatowskiego.

- Z pewnością nie może być pomnika w tym miejscu, to od razu Jarosławowi Kaczyńskiemu mówię, nie może być pomnika ofiar katyńskich w tym miejscu, bo tam jest pomnik. (...) Wywalić ten pomnik? Czy obok niego taki mniejszy, na osiołku postawić? - kierował pytania do Jarosława Kaczyńskiego poseł.

Jego zdaniem pomnik powinien stanąć w miejscu publicznym, ale nie przed Pałacem, bo, jak podkreślił, "w tej katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent i pani prezydentowa, ale poza tym bardzo wiele bardzo różnej kondycji politycznej ludzi.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
"Nie obawiałbym się aresztować tych ludzi" - Celiński o obrońcach krzyża
Zaloguj się
 • potworos

  Oceniono 7 razy 5

  często nie zgadzam się z p.Celińskim.Stanowisko w sprawie krzyża,pis-u,JK w całości popieram w 100%.Natychmiast oczyścić teren,zaaresztować chamstwo-wstyd Polski,nie dopuszczać do podobnych sytuacji.Jeżeli debile wybiorą do sejmu jeszcze większych ..., to będę za pomnikami itd, ponieważ będę w wielkiej mniejszości.Ale jak na razie jestem w >50% społeczeństwa czekających na zakończenie kompromitacji Polski w świecie.

 • co_jest_grane_panie_panowie

  Oceniono 7 razy 5

  "Wywalić ten pomnik? Czy obok niego taki mniejszy, na osiołku postawić?"
  To jeden z lepszych tekstów w ostatnich dniach!
  Nie wywalać. Postawić w innym miejscu miasta, może na innym koniku?
  Garbusek - nie nadaje się, poza tym niesłuszny -ruski.
  Nasza szkapa?

 • nanook

  Oceniono 4 razy 4

  Obrońcy Dwóch Desek - to sekta a nie związek wyznaniowy

 • exil_exil

  Oceniono 6 razy 4

  Przecież taki jest cel tego całego cyrku.
  PiS podpuszcza grupę extremistów, bo wie, że będzie trzeba ich usunąć siłą i wtedy dopiero się zacznie wycie, ze ZOMO, że państwo uzywa siły wobec swoich obywateli, że to kolejne wydazenia Sierpniowe itd.
  Prawda jest taka, ze Pis bardzo blisko ociera sie o faszyzm i niewiele brakuje zeby tą wąską granicę przekroczyć. Chciałem tylko przypomnieć, że partie faszystowskie w i połowie XX wieku wygrały w kilku krajach demokratyczne wybory i to wielokrotnie.

 • seba-caad

  Oceniono 6 razy 4

  Krótko POPIERAM I ZGADZAM SIĘ Z PRZEDMÓWCĄ!

 • venusoid

  Oceniono 3 razy 3

  dareczek1234: No Celiński chyba tego krzyża nie podpalił! Ja też nie. Czyn naganny, ale do tego prowadzi prowokacja Kaczora, niektórym puszczają nerwy. I jak Kaczor będzie eskalował agresję, a rząd nie będzie reagował, to ludzie będą podejmować takie "inicjatywy". Oczywiście że to ekstrema, ale skoro można tolerować trwającą tygodniami ekstremę w sercu Warszawy, to dlaczego nie gdzie indziej. Jeśli złapią tych podpalaczy, uważam że nie powinni ich aresztować, tylko z nimi "negocjować". Starać się dociec, "co chcieli tym powiedzieć, jakie problemy wyrażają". Bądźmy sprawiedliwi!

 • venusoid

  Oceniono 3 razy 3

  Zgadzam się z Celińskim. Prawda jest taka, że PO po prostu trzęsie majtkami przed PiS-em i jego fanatycznym elektoratem, mimo że ma pełnię władzy. Nie chcąc się narazić ekstremistom, zgadzają się na gwałcenie prawa i poświęcają szacunek swojego elektoratu, którego jest przecież większość. Tak się nie da, panowie i panie! Miejmy nadzieję, że następne wybory wygracie, bo duża część społeczeństwa boi się PiS-u jak ognia i będzie nadal głosować "przeciw", ale na dalszą przyszłość to wam dobrze nie wróży. Jeśli w ogóle dojdzie do wyborów, bo na tym etapie Kaczy PiS chce obalić państwo, a wy niewiele z tym robicie.

 • asd-53

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko jedeno , ta manifestacja jest bezprawna , a skoro tak latwo tych ludzi usunac bez palowania , kaftany przygotowac , a ze pis bedzie krzyczal i klamal, normalka , oni tylko to potrafia.
  Pis chce rozwalic demokracje i to stanowi problem, dlatego ta cala zadyma.

 • stan-1

  Oceniono 2 razy 2

  Jak tu się nie zgodzić, jawne łamanie prawa i nikt nic nie robi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX